Miejskie Przedszkole nr 56

PROPOZYCJE ZABAW DLA DZIECI MŁODSZYCH

ponad 5 lat temu

PROPOZYCJE ZABAW DLA DZIECI MŁODSZYCH DO WYKORZYSTANIA W DOMU

Nauka liczenia

Dopasowywanie liczby kropek do odpowiadających im wyników. Do zabawy wykorzystujemy różne przedmioty-liczmany: klocki, kredki, zakrętki, fasolę itp.Dziecko przelicza elementy i dobiera kartonik z odpowiednią liczbą kropek.

Zabawy emocjami

  Rysownie buziek, oczu, zmienianie uczuć, naśladowanie min, nazywanie różnej mimiki twarzy. Dziecko rysując i zmazując trenuje małą motorykę. Nieudany rysunek wykonany pisakiem suchościeralnym łatwo zmażemy z łyżki nawet palcem. Do zabawy wykorzystujemy plastikowe łyżeczki białe i przezroczyste. Na białej łyżce rysujemy oczy i nos, a na przezroczystej różne buzie. Następnie nakładamy łyżeczki na siebie tworząc parę.

Odrysowywanie Cieni – zabawa motoryczna

   Do tej zabawy potrzebujemy kilka ulubionych zabawek, kartkę, kredkę lub pisak i dużo słońca! Odrysowywanie cieni, to niezwykle twórcza zabawa pobudzająca dziecięcą wyobraźnię i twórczość. Z pewnością zaciekawi każdego malucha, a przy okazji pozwoli na odrobinę obserwacji. Zwykłe rysownie na kartce, które jest na wyciągniecie ręki każdego dnia nie jest tak ciekawe jak odrysowywanie cieni różnych przedmiotów, a tym bardziej ulubionych zabawek. Dziecko w czasie zabawy rozwija zdolności manualne, pobudza wyobraźnię, a także może zaobserwować jak odrysowany kształt cienia zmienia się i przesuwa wraz z wędrującym po niebie słońcem. To fajny sposób na pokazanie dziecku jak kula ziemska przesuwa się względem słońca. Odrysowane kształty możemy dowolnie pokolorować tworząc ciekawą ilustrację.

Ciecz nienewtonowska

Ciecz nienewtonowska to świetna zabawa sensoryczna dla wszystkich dzieci małych i dużych, a i dorosły chętnie się potapla. Trzeba przyznać, że oprócz zabawy to miłe odprężenie dla dłoni. Każda zwykła ciecz pod wpływem nacisku łatwo się rozpływa na boki tak jak woda w wannie. Natomiast ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości. Zwykle taka ciecz zmienia swoją “twardość” czasami do tego stopnia, że można po niej chodzić. Ważne, aby robić to szybko i mocno naciskać stopami na powierzchnię cieczy. Natomiast w przypadku zabawy dłońmi gdy szybko chwycimy ciecz i zgnieciemy to utworzy się kulka, natomiast zwalniając nacisk, ciecz spłynie nam z dłoni. Płyn nienewtonowski można zrobić łatwo ze skrobi i wody. Jeśli dzieciom znudzi się zabawa białą cieczą, to można spróbować pobawić się w jej barwienie i mieszanie kolorów za pomocą pasków bibuły. Kolejna zabawa to ukrywanie np. szklanych kulek w masie i próba ich odnalezienia. Dzieci uwielbiają takie zabawy, to niezwykłe doznania sensoryczne i fajna pomoc terapeutyczna dla dzieci wymagających rehabilitacji dłoni i ręki.          

Zabawa symetryczna to doskonały pomysł na zabawy w domu z przedszkolakiem

 Pozbierajcie w domu ulubione przedmioty i zabawki ale takie, które mają swoje identyczne odpowiedniki. Na środku kartki lub stołu wyznaczamy za pomocą taśmy lub sznurka granicę, a teraz możemy zaczynać zabawę. Bardzo prosta zabawa zarówno dla najmłodszych jak również starszych dzieci, bo w łatwy sposób można modyfikować stopień trudności. Na każdym etapie można dostosować  zabawę do własnych potrzeb. Taka aktywność świetnie stymuluje rozwój dziecka, analizę i syntezę wzrokową oraz uczy planowania i odtwarzania. Do zabawy wystarczy kartka przedzielona na pół oraz różne przedmioty, które macie w domu w parach (po 2 szt np. łyżeczki, klocki, autka itp.).  Zabawa polega na układaniu przedmiotów wzdłuż osi symetrii lub inaczej w odbiciu lustrzanym. Warto dziecku przy okazji takiej zabawy pokazać jak ułożone przedmioty wyglądają w lustrzanym odbiciu. Dla młodszych dzieci układamy początkowo po 3-4 przedmioty i odtwarzamy ten sam wzór z drugiej strony. Starszym dzieciom stopniowo zwiększmy liczbę przedmiotów, lub wykorzystujemy do zabawy kolorowe figury geometryczne.

 
 
Zachęcam również Państwa do codziennego czytania dzieciom książek, jak czynię to w przedszkolu, w ramach programu CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM, a także do zadawania dzieciom pytań, odnośnie wysłuchanego tekstu. Proszę niech przedszkolaki regularnie rozwijają swoją sprawność manualną poprzez kolorowanie obrazków, malowanie farbami czy zabawy z wykorzystaniem plasteliny i ciastoliny. Można ten czas wykorzystać również na naukę prostych wierszyków i rymowanek. Oto kilka propozycji:

RYMOWANKI, WYLICZANKI DLA DZIECI

Aniołek, fiołek

Aniołek Fijołek Różna Bez Konwalia Balia Wściekły Pies Entliczek - pentliczek, czerwony stoliczek, na kogo wypadnie, na tego - bęc!...

Apli papli blite blau

Na wysokiej górze, rosło drzewo duże, Nazywało się Apli papli blite blau A kto tego nie wypowie, ten nie będzie grał!...

Baba Jaga masło kleci

Deszczyk pada, słonko świeci Baba Jaga masło kleci. Co ukleci, to zajada, myśląc, że to czekolada. Zaraz ciebie poczęstuje, jeśli masz w dzienniczku dwóje. Masz? - Wypadasz!...

Baloniku nasz malutki!

Baloniku nasz malutki, rośnij, rośnij okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach Przebrał miarę no i trach!...

Beksa lala

Beksa lala pojechała do szpitala, a w szpitalu powiedzieli, takiej beksy nie widzieli! Posolili, doprawili i do kosza wyrzucili!...

Ciuciubabka

A ta mała ciuciubabka, czujne uszko, czujna łapka, po omacku chodzi, czujna łapką wodzi, gdy się zagapię, zaraz mnie złapie!...

Długą ścieżka przez ogródek

Długą ścieżka przez ogródek idzie sobie krasnoludek. - Dokąd idziesz mój malutki? - Idę do swej krasnoludki, będę na skrzypeczkach grał, a ty w kącie będziesz spał!...

Dwa aniołki w niebie

Dwa aniołki w niebie piszą list do ciebie, piszą i rachują, ile kartek potrzebują....

Elemele dudki

Ele mele dudki, gospodarz malutki gospodyni jeszcze mniejsza, ale za to robotniejsza...

 

Aby dzieci nie nudziły się w tym trudnym dla wszystkich czasie można również zaangażować dzieci w ciekawe i inspirujące aktywności, tj.:

  • Camping czy piknik w domu to nie to samo, ale też może dostarczyć wiele radości. Zbudujcie namiot lub szałas, urządźcie ucztę na dywanie. Możecie również pobawić się w rejs statkiem po oceanie lub przygotować przebrania i "odwiedzić" dalekie kraje.
  • Układanie puzzli rozwija spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne, pamięć oraz umiejętnośc analizy i syntezy. To zajęcie, które nie ma ograniczeń wiekowych, wystarczy odpowiednio dobrać trudność wzoru i wielkość elementów.   Wiecie, że badania wykazały, że dzieci układające puzzle od małego (2-4 lata), lepiej radzą sobie później z zadaniami matematycznymi? 

  • Dzieci uwielbiają znajdować ukryte przedmioty i rozwiązywać zagadki - zwłaszcza gdy na końcu jest nagroda. 

  • Może to dobry czas, by dziecko postawiło pierwsze kroki w świecie gotowania? Lub rozwijało dalej swoje kulinarne umiejętności? Przygotuj posiłek razem z dzieckiem lub pozwól mu na samodzielność (oczywiście pod nadzorem). Wspólne gotowanie integruje, a przygotowanie posiłku przez dziecko będzie dla niego powodem do dumy.

  • Gry planszowe uczą współzawodnictwa, stosowania się do reguł, sztuki przegrywania, rozwijają myślenie logiczne, a przede wszystkim są źrodłem świetnej zabawy dla całej rodziny. 

  • Jeśli macie w mieszkaniu wystarczająco dużo miejsca, możecie zorganizować domową grę w kręgle. Wystarczą plastikowe butelki po napojach i mała piłka. 

  • Nawet jeśli spędzacie czas w domu, pamiętajcie o ruchu. Codzienna dawka ćwiczeń poprawi samopoczucie i rozładuje dziecięcą energię. Możecie zainspirować się propozycjami ćwiczeń, które znajdziecie w internecie lub dedykowanych aplikacjach. 

    Antonina Zarzyka- Absolwentka Psychologii na UJ, psycholog

     

    Serdecznie pozdrawiam wszystkie moje kochane przedszkolaki- ŻÓŁWIKI i ich Rodziców, mam nadzieję, że niedługo się zobaczymy. Miło spędzajcie czas. Całuski Pani Agnieszka.