ROZPOCZYNAMY NOWY ROK SZKOLNY 2023/2024

8 miesięcy temu

Rok szkolny 2023/2024 rozpoczyna się dnia 01.09.2023r. Przedszkole nasze jest czynne w godzinach 6:00- 17:00. Poniżej udostępniamy kilka ważnych wskazówek, ktore ułatwią okres adaptacji dziecka w przedszkolu.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NASZYCH MILUSIŃSKICH

Jak przygotować dziecko do pobytu w przedszkolu?

Sposoby przygotowania dziecka- im więcej ich wykorzystasz tym lepiej:

• zapoznanie z przedszkolem- oglądanie sal, ogrodu przedszkolnego, zabawek, krótki kontakt z przyszłym nauczycielem i dziećmi, omówienie planu dnia i przedszkolnych zwyczajów;

• rozmowy o przedszkolu ze znajomym dzieckiem, które lubi chodzić do przedszkola;

• czytanie opowiadań, których bohaterowie chodzą do przedszkola;

• opowieści rodziców jak to było, gdy oni chodzili do przedszkola;

• uświadomienie dziecku zalet przedszkola- wielu nowych kolegów do zabawy, dużo zabawek i zabaw, które zna nauczycielka, poznanie nowych piosenek i wierszyków;

• wspólne z dzieckiem kupowanie kapci i worka, potrzebnych przyszłemu przedszkolaków;

• ćwiczenie z dzieckiem czynności samoobsługowej – ubierania się, jedzenia, samodzielności podczas czynności higienicznych;

• uczestniczenie w zebraniu rodziców dzieci nowo przyjętych do przedszkola, nawiązanie kontaktów z rodzicami dzieci podczas dni adaptacyjnych.

Dziecko powinno być przygotowywane stopniowo do roli przedszkolaka, nie róbmy wszystkiego na raz. Rozciągnijmy ten proces w czasie, aby mogło oswoić się z myślą o tym, że pójdzie do przedszkola. Rodzic nie może przebyć drogi rozwojowej za dziecko. Ono samo musi pokonywać kolejne etapy, a dorosły tylko je wspierać i wspomagać.

Dziecko dojrzało do przedszkola gdy:

• dobrze znosi nieobecność rodziców / zostaje pod opieką innych członków rodziny lub znajomych osób/;

• z własnej inicjatywy oddala się od mamy, nie trzyma się jej kurczowo;

• potrafi wykonywać proste czynności samoobsługowe w zakresie :

• komunikowania potrzeb fizjologicznych,

• umiejętności korzystania z papieru toaletowego,

• umiejętności mycia rąk mydłem, wytarcia w ręcznik,

• umiejętności samodzielnego jedzenia/ posługiwania się łyżką / a także gryzienia/,

• samodzielnego ubierania i rozbierania się dziecka/ przynajmniej podejmowania prób/.

O czym Rodzice powinni pamiętać aby ich działania były skuteczne i stymulujące?

• Cieszyć się i wykazywać zadowolenie z każdego przejawu samodzielności dziecka:

• nie możemy ciągle poprawiać, strofować, że jest nie tak,

• nadmiernie koordynować dziecięce czynności, gdyż grozi to wyuczeniem bezradności.

• Zachować cierpliwość:

• trzeba pochwalić dziecko za wysiłek,

• zachęcać do wykonywania czynności, aż się uda dziecku ją wykonać.

• Być systematycznym i konsekwentnym:

• pomoże to między innymi w przekształceniu czynności samoobsługowych w nawyki,

• dorosły powinien ciągle pilnować, przypominać i chwalić, gdy dziecko samo zechce zadbać o siebie.

• Nie przeciągać pożegnania w szatni;

• pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź.

• Nie straszyć dziecka przedszkolem.

• Nie zabierać dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu, jeśli zrobisz to choć jeden raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.

• Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata, rozstania z ojcem są mniej bolesne.

• Nie wymuszać na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiadało co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres.

• Pamiętaj – żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze uśmiechem.

Rozpoczęcie roku szkolnego  Rozpoczęcie roku szkolnego