Miejskie Przedszkole nr 56

NAUCZ.ZDALNE- ŻÓŁWI.

NOWE TREŚCI BĘDĄ OD 25.03.20.

SZANOWNI RODZICE
W związku z zawieszeniem zajęć, w tym miejscu, na naszej stronie
będą pojawiać się przygotowane przez nauczycielki materiały
które możecie Państwo wykonać z dzieckiem w domu.
Proponowane przez nas aktywności są zgodne z podstawą programową
oraz zaplanowaną przez nauczycielki tematyką pracy na najbliższe dni.
Po powrocie do przedszkola, z przyjemnością
Panie obejrzą niektóre efekty Waszych wspólnych działań!
Życzymy dużo zdrowia i wytrwałości
w tym trudnym dla nas wszystkich okresie!

W sprawach istotnych z nauczycielkami grupy- ŻÓŁWIKI
można się kontaktować, korzystając z adresu e-mail:

Dyr. Dorota K.: dorota.krol3@wp.pl

GRUPA MŁODSZA- ŻÓŁWIKI w godz. 8.00 do 13.00

Pani Agnieszka B.: braxi95@gmail.com- realizacja wszystkich zajęć

 

Można robić zdjęcia dzieciom w trakcie zabaw i działań w domu, w późniejszym czasie poinformuję Państwa, w jaki sposób będziemy je wykorzystywać (tzn. zamieszczać na stronie przedszkola, aby potwierdzić naszą współpracę i działania dzieci). Proszę, również gromadzić wykonane w domu prace, wykorzystamy je w późniejszym czasie i zoorganizujemy wystawę w przedszkolu.

SZANOWNI RODZICE

GORĄCO ZAPRASZAMY I ZACHĘCAMY WSZYSTKICH PAŃSTWA, KTÓRZY ODWIEDZACIE NASZĄ STRONĘ INTERNETOWĄ, WSPÓLNIE Z NAMI SIĘ BAWICIE, WYKORZYSTUJECIE ZAMIESZCZANE PROPOZYCJE DLA PAŃSTWA POCIECH, JAK W SPOSÓB KREATYWNY I CIEKAWY SPĘDZIĆ RAZEM CZAS, DO DOKONYWANIA WPISÓW W ZAKŁADCE- KSIĘGA GOŚCI (ZIELONY PASEK PO LEWEJ STRONIE). PROSZE WPISAĆ IMIĘ I NAZWISKO DZIECKA, KTÓRE NAS ODWIEDZA. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY, BĘDZIE NAM BARDZO MIŁO.

W tym szczególnym dla Nas czasie pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa i higieny.

Życzymy Wszystkim Dużo Zdrowia i Przyjemnej Zabawy.

ZOSTAJEMY W DOMU!!!

 

SZANOWNI PAŃSTWO

Pragnę gorąco polecić Państwa uwadze nową propozycję TVP, która pojawiła się dzisiaj na kanale TVP 2, w związku zaistniałą sytuacją, a mianowicie WESOŁA NAUKA. WIELKIE DZIEŁA MAŁYCH RĄK. Program ten prowadzi Pani Dorota Dziamska. Jest jednym z najbardziej znanych i doświadczonych metodyków nauczania w Polsce oraz twórczynią licznych pomocy pedagogicznych dla nauczycieli i książek z materiałami lekcyjnymi dla dzieci. Autorka opracowała także system edukacyjny zwany „Edukacja przez ruch”, na podstawie którego powstały takie jej publikacje jak „Edukacja przez ruch. Kropki, kreski, owale, wiązki” oraz „Edukacja przez ruch. Fale, spirale, jodełki, zygzaki”. Sztuka origami odgrywa w nauczaniu Doroty Dziamskiej bardzo ważną rolę. Autorka twierdzi, że sztuka składania papieru pozytywnie wpływa na rozwój dzieci. Tę metodę Dziamska popularyzuje nie tylko w Polsce, ale także za granicą – m.in. w Nowej Zelandii.

Sama miałam możliwość dwukrotnie uczestniczyć w konferencjach prowdzonych przez panią Dorotę, dlatego gorąco polecam ten program. Dzieci na pewno nie będą się nudzić, a z pomocą rodziców mogą zrobić z papieru coś ciekawego. Dziś Pani Dorota robiła papierową żyrafę. Program rozpoczyna się o godz.11.40. Zapraszam

 

SZANOWNI PAŃSTWO

ZAMIESZCZAMY PROPOZYCJĘ LINKU: FILM NA TEMAT KORONAWIRUSA DLA DZIECI, ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA

https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf

 

SZANOWNI PAŃSTWO

ZAMIESZCZAM PROPOZYCJĘ LINKU: FILM NA TEMAT DOKŁADNEGO MYCIA RĄK, ZACHĘCAM DO OBEJRZENIA

https://www.youtube.com/watch?v=fxxx2myt_eI- Jak dokładnie myć ręce odc 7 | Myszka w Paski | Rossmann

 

DRODZY RODZICE

W ZWIĄZKU Z ZAMKNIĘCIEM PLACÓWEK OŚWIATOWYCH, W TYM RÓWNIEŻ NASZEGO PRZEDSZKOLA, PASKI Z NALICZONYMI OPŁATAMI ZA PRZEDSZKOLE ZA MIESIĄC KWIECIEŃ BĘDĄ DO ODBIORU PO POWROCIE DZIECI DO PRZEDSZKOLA.

JEDNOCZEŚNIE INFORMUJĘ , ŻE DO RODZICÓW, KTÓRYM SYSTEM NALICZYŁ OPŁATY ZOSTANIE WYSŁANY SMS Z KWOTĄ DO ZAPŁATY ZA BIEŻĄCY MIESIĄC. JEŻELI KTOŚ Z PAŃSTWA NIE OTRZYMAŁ TAKIEJ WIADOMOŚCI, OZNACZA TO,  ŻE DZIECKO NIE MA NALICZONEJ OPŁATY.

 

Z WYRAZAMI SZACUNKU

  Monika Śmigielska

 Referent MP 56 w ZSP 12

 

ŚWIĄTECZNE  ŻYCZENIA

    

NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA ZDROWYCH, RADOSNYCH,

RODZINNYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

SMACZNEGO JAJKA ORAZ MOKREGO DYNGUSA

                     ŻYCZY

DYREKCJA, NAUCZYCIELE I PRACOWNICY MP 56 W ZSP NR 12

 

Tytuł: Dzieci uczą rodziców w domu!

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci.  W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl ukazują się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje obejmują tematykę bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii, historii, a nawet astronomii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych.

Zapraszamy do pobrania  darmowych lekcji. By zachęcić rodziców do większego zaangażowania w wspólną naukę z dziećmi, CRL na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) organizuje konkursy dla dzieci i ich rodziców.  

Materiały można pobrać pod adresem:

https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

Pozdrawiam serdecznie
Mariola Króliczek
Wydział Edukacji i Sportu
32 705-4186

 

UWAGA RODZICE !!!

PILNA INFORMACJA !!!

PROSZĘ SIĘ ZAPOZNAĆ Z PONIŻSZĄ INFORMACJĄ I W TRYBIE PILNYM DAĆ ODPOWIEDŹ NA ADRES E-MAIL DO MNIE- PANI AGNIESZKA LUB DYR. D. KRÓL. W INFORMACJI PROSZĘ WPISAĆ IMIĘ I NAZWISKO DZIECKA ORAZ OD KIEDY EWENTUALNIE MA KORZYSTAĆ Z PRZEDSZKOLA WG WARIANTÓW.

 

Dyr. Dorota K.: dorota.krol3@wp.pl

Pani Agnieszka B.: braxi95@gmail.com l

 

„Biorąc pod uwagę decyzję Prezesa Rady Ministrów o możliwości otwarcia przedszkola/ oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, uwzględniając aktualną sytuację epidemiologiczną miasta Katowice, a zwłaszcza wzrost liczby zachorowań i osób objętych kwarantanną w ostatnich dniach proszę o informację czy Państwa syn/ córka począwszy od:

            wariant I – 18.05.2020r.

            wariant II – 24.05.2020r.  

nie ma zapewnionej opieki i w związku z tym musi przebywać w przedszkolu/ oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, poprzez postawienie znaku X w tabeli, jak poniżej

 

IMIĘ, NAZWISKO DZIECKA Dziecko musi być objęte opieką stacjonarną w przedszkolu/ oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej od 18.05.2020r. Dziecko musi być objęte opieką stacjonarną w przedszkolu/ oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej od 24.05.2020r.
     
     
 

Jednocześnie informuję, że proponowany harmonogram uruchamiania przedszkoli/ oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych  jest podyktowany troską o bezpieczeństwo i zdrowie naszych najmłodszych mieszkańców. Ostateczna decyzja zostanie podjęta, z uwzględnieniem aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Katowicach”

 

 

 

CZERWIEC- TYDZIEŃ IV

TEMAT TYGODNIA- PROJEKT- SEGREGACJA ŚMIECI

 

PIĄTEK  26.06.20

 

Zajęcie 1. Plastik i metal – poznanie różnych rodzajów tworzyw.

 

 • Wprowadzenie do zajęć – zapoznanie z cechami plastikowych przedmiotów. Potrzebujemy: Plastikową butelkę, zakrętkę od butelki, zakrętkę od długopisu. Dziecko  ogląda  przedmioty i stara się określić och cechy:

 

 

 

 

−czy są twarde/miękkie,

 

−czy są duże/małe,

 

−czy są lekkie/ciężkie,

 

−z jakiego materiału są wykonane.

 

 • Zabawa w kodowanie i dekodowanie- Kubki. Potrzebujemy: plastikowe kubki. Dziecko określa, z czego są wykonane kubki. Następnie  dziecko odtwarza ustawienie kubków stworzone przez rodzica (np. trzy kubki u podstawy, wyżej dwa, na samej górze jeden; trzy kubki w ustawieniu pionowym – jeden na drugim). Zadanie można urozmaicić poprzez wykorzystanie kolorowych plastikowych kubków.

 

 

 • Zabawa ruchowa- Tu wrzucamy plastik. Potrzebujemy: żółty pojemnik, plastikowe nakrętki, metalowe kapsle. Rodzic  wyjaśnia, że do żółtych pojemników wrzuca się plastik i metale. Dziecko ustawia się w pewnej odległości od pojemnika i stara się do niego wcelować nakrętkami i kapslami. Rodzic  ostrzega dziecko, że metalowe zakończenia kapsli są ostre.

 

 

 • Zabawa klasyfikacyjna- Metalowe przedmioty. Potrzebujemy: małe metalowe przedmioty (np. kapsle, puszki, kluczyk, kłódka), a także wykonane z innych surowców, żółtą obręcz. rodzic  prosi, aby dziecko obejrzało i dotknęło przedmiotów. Następnie dziecko  podchodzi do nich i wybiera po kolei  – wkłada do obręczy, jeśli jest to przedmiot metalowy, lub odkłada na bok, jeśli jest wykonany z innego tworzywa. Na zakończenie zadania dziecko mówi, gdzie jest więcej, a gdzie mniej przedmiotów. Rodzic  informuje dziecko, że metalowe (i plastikowe) przedmioty, jeśli się da, trzeba przed wyrzuceniem zgnieść.

 

 

 

 

 • Zabawa matematyczna- Mała, średnia i duża puszka. Potrzebujemy: trzy lub więcej puszek różniących się wielkością. Rodzic  rozmieszcza luźno na dywanie puszki. Pyta się dziecko, czy wszystkie są takie same, a po uzyskaniu odpowiedzi, prosi, aby  dziecko ustawiło puszki od najmniejszej do największej lub na odwrót.

 

 • Zabawa ruchowa- Butelkowy fitness. Potrzebujemy: małą plastikową butelkę dla  dziecka. Dziecko stoi  w małym rozkroku. Przekłada butelki zgodnie z instrukcjami rodzica (np. pod kolanem, pod jednym i drugim kolanem – na przemian, wokół talii – podając z ręki do ręki).

 

 

 Zajęcie 2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 20.

 

Potrzebujemy: trójkąt, koszyk, kolorowe chusteczki szyfonowe (dla każdego dziecka jedna chusteczka).

 

•Ćwiczenie wstępne – Dwójkami zbiórka!

Dzieci spacerują swobodnie zgodnie z rytmem wygrywanym przez R. na trójkącie. Na prze-rwę w grze R. mówi: Dwójkami zbiórka! Dzieci ustawiają się dwójkami przed R. ( np. z innym domownikiem).  Rodzic powtarza zabawę kilka razy. Za każdym razem zmienia swoje miejsce.

 

•Zabawa ruchowa z elementem czworakowania – Żabki.

Dziecko jest żabką. Kuca  w rozsypce. Kładziemy chusteczki szyfonowe w różnych miejscach na dywanie, dziecko kuca między nimi. Na hasło: Żabki skaczą, wykonuje skok do najbliżej leżącej chusteczki. R. powtarza zabawę kilka razy.

 

•Ćwiczenie z elementem pełzania – Gąsienice. Rodzic tworzy tunel- rozstawia szeroko nogi. Dziecko pokonuje tunel, czołgając się.

 

•Skrętoskłony –Trawa na wietrze.

Dziecko siedzi w siadzie rozkrocznym, apaszkę trzyma oburącz w górze, są źdźbłami trawy, wykonuje skrętoskłon raz do jednej, raz do drugiej stopy, starając się nie zginać kolan. Powtarza ćwiczenie kilkakrotnie.

 

•Ćwiczenie mięśni grzbietu – Kolorowe lato.

Dziecko leży przodem, trzyma apaszkę oburącz przed głową. Unosi głowę, ręce trzyma prosto, ogląda apaszkę – stara się przez chwilę utrzymać taką pozycję. Następnie wraca do leżenia i powtarza ćwiczenie.

 

•Ćwiczenie uspokajające – Kwiaty w dzień i w nocy.

Dziecko leży na plecach. Kładzie dłonie na dolnej części brzucha, ściskając apaszkę – kwiat. Jest dzień, bierze głęboki wdech, oddala dłonie – kwiat rozchyla swoje płatki. Nadchodzi noc, wykonuje wydech – zbliża ponownie dłonie – kwiat zwija swoje płatki. Rodzic  powtarza ćwiczenie kilka razy.

 

•Marsz z apaszkami po obwodzie koła.

Dziecko maszeruje  po obwodzie koła, licząc od 1 do 5. Na: Pięć! unosi rękę z apaszką, mówiąc: Hej! i puszcza apaszkę na podłogę. Następnie podnosi apaszkę  i wkłada ją do koszyka.

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji.

 • Quiz dydaktyczny- Segregujemy śmieci. Jeśli dziecko uzna odpowiedź za prawdziwą, podnosi kciuk do góry, jeśli za fałszywą – nie rusza się. Swoje odpowiedzi mogą uzasadniać. Proponowane stwierdzenia:

 

 

Przedmioty wykonane z papieru wrzucamy do fioletowych pojemników.

 

−Prawie każdy śmieć może mieć swoje drugie życie dzięki recyklingowi.

 

−Do żółtych pojemników wrzucamy plastikowe śmieci.

 

−Plastikowe i metalowe przedmioty najlepiej zgnieść przed ich wyrzuceniem.

 

−W zielonych pojemnikach znajdują się śmieci ze szkła.

 

      −Nawet małe dzieci mogą segregować śmieci.

 

 • Zabawa sensoryczna- Zaczarowane przedmioty. Potrzebujemy: worek z przedmiotami (plastikowa butelka, puszka po napoju, strona z gazety, plastikowy kubeczek, słomka, rolka po papierze toaletowym, puszka, szklana kulka).Dziecko rozpoznaje przedmioty po dotyku i po wyjęciu z worka, wymyśla dla nich nowe zastosowanie. Przedmioty muszą być odpowiednio zabezpieczone.

 

 • Zabawa ruchowa- Zbieramy śmieci. Potrzebujemy: dla dziecka po kilka pogniecionych papierków, kosz na śmieci. Rodzic  rozrzuca po sali papierki. Zadaniem dziecka jest je pozbierać i wyrzucić do śmieci.

 

 

 

KOCHANI !!! KOŃCZYMY TEN WYJĄTKOWY ROK SZKOLNY, CHOCIAŻ NIE WIDZIELIŚMY SIĘ PRZEZ PONAD 3 MIESIĄCE. DZIĘKUJĘ WAM WSZYSTKIM I WASZYM RODZICOM ZA ZAANGAŻOWANIE, POMOC, MIŁĄ I UDANĄ WSPÓŁPRACĘ. MAM NADZIEJE, ŻE PRZYGOTOWYWANE PRZEZE MNIE ZAJĘCIA PODOBAŁY SIĘ WAM.

ŻYCZĘ WSZYSTKIM WSPANIAŁYCH, PEŁNYCH SŁOŃCA I UŚMIECHU ORAZ BEZPIECZNYCH WAKACJI. CZEKAM NA WASZ POWRÓT DO PRZEDSZKOLA. POZDRAWIAM WAS BARDZO GORĄCO.

PANI AGNIESZKA. BUZIACZKI    

 

                         

 

 

 

 

JĘZYK ANGIELSKI

 

 IN THE DEEP BLUE SEA 

 1. Hello! Dzisiaj na zajęciach ponownie zanurkujemy w morskie głębiny. Kogo tam spotkamy? Zapraszam do obejrzenia filmiku a następnie piosenki:

 2. Link do filmiku:  https://youtu.be/In6Pxkykr0s 

 3. Link do piosenki Super Simple Song „Down in the Deep Blue Sea”:  https://youtu.be/7pMEQsk3c5Y 

 4. Dla przypomnienia: spotkaliśmy takie zwierzęta, jak:

 5. a  fish – rybka

 6. a jellyfish – meduza

 7. a turtle – żółw

 8. an octopus – ośmiornica

 9. a baby shark – mały rekinek (shark – rekin)

 10. a whale – wieloryb 

 11. a starfish - rozgwiazda

Poprzednio spotkaliśmy:

 • a seahorse – konik morski

 • Bye – bye!

 

 

Bye.

 1. Witam na naszych pożegnalnych zajęciach. Na razie wyjeżdżamy na wakacje (naprawdę lub wirtualnie), a po wakacjach większość Dinozaurów pójdzie do szkoły. Tym, którzy opuszczają przedszkole, życzę wesołej, ciekawej i przyjemnej nauki w szkole. Wśród nowych kolegów i zadań nie zapomnijcie o przedszkolu!

 2. Wszystkich zaś - i tych którzy odchodzą i tych , którzy zostają zapraszam na rejs statkiem po morzu i poszukiwanie stworzeń morskich:  https://youtu.be/hreKnZ1RckI 

 3. Piosenka o dziewczynce – żeglarzu, która pływa po morzach i podpatruje życie stworzeń morskich:  https://youtu.be/nFxAiWkSePk 

 4. Na koniec dopasujcie obrazki – gra Memo:  https://learningapps.org/view13305729 

 5. Pozdrawiam wszystkich serdecznie! Bye.

 

 

 

CZWARTEK 25.06.20.

 

Zajęcie 1. Bezpieczne zabawy ze szkłem.

 • Zajęcia wprowadzające- Co jest ze szkła? Potrzebujemy: duży pojemnik w kolorze zielonym, butelki, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach. Rodzic  ustawia pojemnik na środku dywanu.  Dziecko  podchodzi do niego, wyjmuje kolejno po jednej rzeczy,  zapoznaje się  z przedmiotami.  Rodzic  pyta:

−Jakie są te przedmioty / Co mają ze sobą wspólnego?

−Jakie jeszcze znasz szklane przedmioty?

Rodzic  ustala z dzieckiem zasady bezpieczeństwa podczas korzystania ze szklanych przedmiotów.

 

 

 

 

 

 • Zabawa dydaktyczna- Segregujemy szklane przedmioty. Potrzebujemy: zielony pojemnik, przedmioty z różnego rodzaju tworzyw (najwięcej szklanych). Rodzic  rozkłada przedmioty i informuje, że do zielonych pojemników na segregację mogą trafić tylko przedmioty szklane.  Dzieci umieszcza je w pojemniku, a na zakończenie rodzic  weryfikuje prawidłowość wykonania zadania.

 

 

 

 

 • Zabawa klasyfikacyjna-  Rodzaje szkła. Potrzebujemy: szklane przedmioty w różnych kolorach (bezbarwne i kolorowe), dwie różnokolorowe obręcze. Rodzic  prosi, aby dziecko pooglądało  przedmioty, a następnie wskazało różnice między nimi. Później dziecko klasyfikuje przedmioty do dwóch obręczy ze względu na ich kolor lub jego brak.

 

 • Zabawa ruchowa z elementem rzutu- Śmieci precz! Potrzebujemy: dla dziecka zgnieciony kawałek gazety, kosz na śmieci. Dziecko ustawia się w pewnej odległości od kosza. Dziecko rzuca i starają się trafić kulką z gazety do kosza.

 

 

 

Zajęcie 2. Ozdobny słoiczek- zajęcia plastyczne.

 

 • Burza mózgów- Czy szkło można wykorzystywać wielokrotnie? Potrzebujemy: szklaną butelkę z korkiem, plastikową butelkę (najlepiej z wodą użytkowaną już przez jakiś czas), papierowy kubek (tu również ,,kilkudniowa” woda). Rodzic  pokazuje dziecku dwie butelki i kubek. Daje mu je do obejrzenia i powąchania. Następnie zadaje pytania:

 

−Co się dzieje z kubkiem? (przemięka)

 

−Co się stało z wodą w plastikowej butelce?

 

−Co się stało z wodą w szklanej butelce?

 

−Jak myślisz – jaki rodzaj opakowań jest najbardziej korzystny? Dlaczego?

 

Rodzic może także ostrożnie nalać gorącą wodę do obu rodzajów butelek i zaobserwować z dzieckiem, co się dzieje z opakowaniami.

 

 

 • Zabawa ruchowa- Omijamy butelki. Potrzebujemy: kilka szklanych butelek, opaskę na oczy. Rodzic  rozstawia butelki. Zadaniem dziecka jest ich ominięcie. Dziecko porusza się ostrożnie po dywanie, tak aby nie przewrócić butelek. Następnie rodzic zawiązuje dziecku oczy opaską, wybiera z domowników- przewodnika, którego zadaniem jest bezpieczne przeprowadzenie dziecka przez dywan. Oboje idą tak, aby nie przewrócić butelek.

 

 • Wykonanie ozdobnego słoiczka. Potrzebujemy: szklankę, szklany kubeczek (tzw. ,,musztardówkę”) lub słoiczek, farby lub flamastry do malowania na szkle lub farby plakatowe, ochronny podkład na stolik, pędzelek, waciki, gąbeczki, patyczki higieniczne, suszarkę do włosów. Rodzic  rozkłada dziecku szklane przedmioty. Jego zadaniem jest pomalować je według własnego pomysłu, ale zgodnie z zasadami:

 

 

−farba musi wyschnąć, zanim przystąpimy do nanoszenia na nią kolejnej warstwy

 

– można przyspieszyć ten proces, stosując suszarkę do włosów,

 

−do wykonania ciekawych wzorów warto wykorzystać patyczki higieniczne, waciki lub gąbeczki, którymi wystarczy przecierać świeżo nałożoną farbę,

 

−kolory farb możemy mieszać albo bezpośrednio na malowanym szkle, albo w osobnym pojemniku lub na palecie.

 

 • Zabawa orientacyjno-porządkowa- Szklane przedmioty. Potrzebujemy: siatkę z przedmiotami z różnego tworzywa. Dziecko porusza się swobodnie. Na sygnał, rodzic wyjmuje przedmiot z siatki. Jeśli jest on szklany, dziecko nieruchomieje, jeśli jest z innego tworzywa, dziecko dalej porusza się po dywanie.

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji.

 

 • Tworzenie kompozycji z plastikowych korków. Potrzebujemy: plastikowe korki różnej wielkości i koloru, tekturową podkładkę. Dziecko tworzy na podkładce kompozycję według swoich pomysłów. Następnie mówi domownikom, co przedstawia.

 

 • Zabawa ruchowa z elementem skoku- Zgniatamy butelki.

Potrzebujemy: dla dziecka plastikową butelkę – bez zakrętki. Rodzic kładzie na podłodze butelkę. Na jego znak dziecko podchodzi do butelki i skacze na nią. Zabawę można powtarzać aż do momentu upewnienia się, że butelki zostały całkowicie zgniecione.

 

 

ŻYCZĘ WSZYSTKIM MIŁEGO DNIA I PRZYJEMNEJ PRACY.

POZDRAWIAM PANI AGNIESZKA

 

 

 

 

ŚRODA 24.06.20.

Zajęcie 1. Jaka piękna jest przyroda - zajęcia matematyczne.

 

 • Ćwiczenia z wykorzystaniem ilustracji- Motyle i kwiatki.  Dziecko ogląda obrazki, przelicza elementy na nich, określa:

 

 

 

 

 

- co przedstawiają obrazki?

- gdzie znajdują się motyle?

- ile jest na obrazku motyli?

- ile jest na obrazku kwiatów?

 

 • Zabawa ruchowa z wykorzystaniem rymowanki. Rodzic rozkłada na podłodze kolorowe krążki np. z papieru – stokrotki. Dziecko słucha rymowanki i ilustruje je ruchem:

 

Lata motyl, lata,                                       dziecko biega na palcach wokół krążków

Lata nad stokrotką.

Usiadł na jej płatkach:                             siada na dowolnym krążku

- Ach jak tutaj słodko!

 

 • Ćwiczenia z wykorzystaniem ilustracji- Biedronki. Dziecko ogląda obrazki, przelicza elementy na nich, określa: Gdzie znajdują się biedronki?

 

 

 

 

 

 

 

 • Zabawa z wykorzystaniem rymowanki o biedronce:

Biedroneczka dwukropeczka po łodyżce chodzi.

Nie dotykaj jej kolego, bo to jej zaszkodzi.

Dziecko staje w parze z domownikiem, naprzeciwko siebie i powtarzają tekst za rodzicem, uderzając raz w swoje dłonie, raz w dłonie partnera.

 

 • Ćwiczenia z wykorzystaniem ilustracji- Kwiaty na łące.  Dziecko ogląda obrazki, przelicza elementy na nich, nazywa kolory kwiatów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Zabawa ruchowa kształtująca postawę ciała- Kwiatek rośnie.  Dziecko w przysiadzie, z pochyloną głową, powoli, przy dźwiękach tamburynu, podnosi się do wyprostu, podnosi ręce do góry.

 

 

Zajęcie 2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 20.

 

Potrzebujemy: trójkąt, koszyk, kolorowe chusteczki szyfonowe (dla każdego dziecka jedna chusteczka).

 

•Ćwiczenie wstępne – Dwójkami zbiórka!

Dzieci spacerują swobodnie zgodnie z rytmem wygrywanym przez R. na trójkącie. Na prze-rwę w grze R. mówi: Dwójkami zbiórka! Dzieci ustawiają się dwójkami przed R. ( np. z innym domownikiem).  Rodzic powtarza zabawę kilka razy. Za każdym razem zmienia swoje miejsce.

 

•Zabawa ruchowa z elementem czworakowania – Żabki.

Dziecko jest żabką. Kuca  w rozsypce. Kładziemy chusteczki szyfonowe w różnych miejscach na dywanie, dziecko kuca między nimi. Na hasło: Żabki skaczą, wykonuje skok do najbliżej leżącej chusteczki. R. powtarza zabawę kilka razy.

•Ćwiczenie z elementem pełzania – Gąsienice. Rodzic tworzy tunel- rozstawia szeroko nogi. Dziecko pokonuje tunel, czołgając się.

 

•Skrętoskłony –Trawa na wietrze.

Dziecko siedzi w siadzie rozkrocznym, apaszkę trzyma oburącz w górze, są źdźbłami trawy, wykonuje skrętoskłon raz do jednej, raz do drugiej stopy, starając się nie zginać kolan. Powtarza ćwiczenie kilkakrotnie.

 

•Ćwiczenie mięśni grzbietu – Kolorowe lato.

Dziecko leży przodem, trzyma apaszkę oburącz przed głową. Unosi głowę, ręce trzyma prosto, ogląda apaszkę – stara się przez chwilę utrzymać taką pozycję. Następnie wraca do leżenia i powtarza ćwiczenie.

 

•Ćwiczenie uspokajające – Kwiaty w dzień i w nocy.

Dziecko leży na plecach. Kładzie dłonie na dolnej części brzucha, ściskając apaszkę – kwiat. Jest dzień, bierze głęboki wdech, oddala dłonie – kwiat rozchyla swoje płatki. Nadchodzi noc, wykonuje wydech – zbliża ponownie dłonie – kwiat zwija swoje płatki. Rodzic  powtarza ćwiczenie kilka razy.

 

•Marsz z apaszkami po obwodzie koła.

Dziecko maszeruje  po obwodzie koła, licząc od 1 do 5. Na: Pięć! unosi rękę z apaszką, mówiąc: Hej! i puszcza apaszkę na podłogę. Następnie podnosi apaszkę  i wkłada ją do koszyka.

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji.

 

 • Oglądanie filmu edukacyjnego dotyczącego segregacji śmieci:

 

https://www.youtube.com/watch?v=O6ZZyEz14fY- Segregacja śmieci z Ekomrówką.

https://www.youtube.com/watch?v=9RVUZjbvX_c- Rybek z Rybnika uczy segregować śmieci

 

Rozmowa na temat obejrzanego filmu:

 

- Co to znaczy, że można mądrze gospodarować śmieciami?

- Według jakich zasad segregujemy śmieci?

- Dlaczego warto segregować śmieci?

- Co to jest recykling?

- Co można zrobić z recyklingu?

 

 

 • Praca plastyczno-techniczna- Gitara. Rodzic przygotowuje kontur gitary narysowany na papierze. Dziecko koloruje obrazek i go wycina.

 

POZDRAWIAM WAS CIEPLUTKO- ŻÓŁWICZKI

PANI AGNIESZKA

 

 

 

 

 

 

WTOREK 23.06.20

 

Zajęcie 1. Zajęcia umuzykalniające przy piosence: ,,Mam zasady na odpady”.

 

 • Wprowadzenie do zajęć – powtarzanie rytmu muzycznego.  Dziecko zabiera dla siebie dwa drewniane klocki, a następnie tworzy rytm (np. wolne stuknięcie – wolne stuknięcie – dwa szybkie stuknięcia), a zadaniem pozostałych domowników jest powtarzanie rytmu. Następnie może dojść do zamiany ról.

 

 • Rozmowa w oparciu o wysłuchaną piosenkę- Mam zasady na odpady

(sł. i muz. Jerzy Kobyliński). Piosenki Ekodzieci zespołu Orkiestra Dni Naszych.

 

Dabadabada dab dab daj, dabadaba dab dab daj,

Mam zasady na odpady! x 2

Kto sortuje, świat ratuje!

 

 1. Posłuchajcie, proszę, moi drodzy,

moi mali ekolodzy,

mam zasady

na odpady!

Teraz wam odpowiem na pytanie,

po co komu sortowanie:

Zrób ze śmieci nowe rzeczy!

Ref.: Metal, plastik, papier i szkło,

nim wyrzucę, segreguję to! x 2

 

Piosenka pochodzi z serwisu Youtube (https://www.youtube.com/watch?v=yOj4CN1n-Z8)

 

 1. Wiedzą o tym dobrze zawodowcy,

             wszystkie śmieci, to surowce.

             Kto sortuje, świat ratuje!

             Posłuchajcie, proszę,

             moi drodzy,

             moi mali ekolodzy:

             Mam zasadyna odpady!

 

            Ref.: Metal, plastik, papier i szkło,

            nim wyrzucę, segreguję to! x

Dabadabada dab dab daj,  dabadaba dab dab daj,

Mam zasady na odpady! x 2

Kto sortuje, świat ratuje!

 

Ref.: Metal, plastik, papier i szkło,

nim wyrzucę, segreguję to! x 2

 

 

 

 

 

 

 

 • Rodzic zadaje dziecku pytania:

 

−Co to znaczy sortować / segregować śmieci?

 

−Do czego jest nam potrzebne sortowanie śmieci?

 

−Dlaczego segregowanie śmieci może ratować świat?

 

−Co to są surowce i jakie znacie ich rodzaje?

 

−Jakie są kolory pojemników na śmieci?

 

−W jaki sposób można dbać o ziemię i czyste środowisko?

 

−A wy co robicie, żeby wasze otoczenie było czyste?

 

 

 • Śpiewanie piosenki. Podczas próby śpiewu dziecko naśladuje grę na gitarze.

 

 • Wypowiadanie słów z różnym natężeniem i tempem. Rodzic  podaje słowa zawarte w piosence (np.: odpady, sortuje, segreguje, metal, plastik, papier, szkło, mali ekolodzy) z różnym natężeniem (cicho/głośno) i tempem (wolno/szybko). Dziecko ma powtórzyć słowa w ten sam sposób.

 

 • Swobodne improwizacje ruchowe w parach do piosenki- Mam zasady na odpady. Dziecko wraz z domownikiem poruszają się w wybrany przez siebie sposób. Mogą to robić indywidualnie lub w parach.

 

 

Zajęcie 2. Zabawy z papierem – piesek z origami.

 

 • Wprowadzenie – poznanie różnych rodzajów papieru. Potrzebujemy: papier śniadaniowy (pakowy), rysunkowy, papier techniczny, tekturę. Rodzic  pokazuje dziecku kolejne rodzaje papieru i prosi, aby go zbadały (powąchały, dotknęły itp.). Następnie zadaje pytania:

 

 

−Z czego są zrobione te przedmioty?

 

−Czy wszystkie są takie same? Czym się różnią?

 

−Który z nich najłatwiej/najtrudniej zgnieść?

 

−Co można z nich zrobić?

 

Jeśli wystarczy czasu i środków, dziecko może wykonać z papierem to, co wymyśliło jako odpowiedź na ostatnie pytanie.

 

 • Zabawa klasyfikacyjna - Porządkujemy papiery. Potrzebujemy: przedmioty z różnego rodzaju materiałów, dwie różnokolorowe obręcze – z czego jedna niebieska. Rodzic  rozkłada przedmioty na dywanie i mówi, że do niebieskich pojemników wrzuca się przedmioty z papieru. Dziecko  podchodzi do zgromadzonych rzeczy i wrzuca  do niebieskiej obręczy to, co jest wykonane z papieru. Na zakończenie zadania rodzic weryfikuje poprawność wykonania, a dziecko jeszcze raz wymienia kolor pojemnika, do którego powinno się wrzucać papier.

 

 • Rozmowa w oparciu o obejrzany film - Skąd się bierze papier?

 

 

Film pokazujący etapy powstania papieru.

 

https://www.youtube.com/watch?v=xdfpRSZVgFI- Od drzewa do papieru

https://www.youtube.com/watch?v=IizrNpDT520- Jak powstaje papier

 

−Z czego powstaje papier?

 

−Jakie są etapy powstawania papieru?

 

−Dlaczego trzeba oszczędzać papier?

 

−Jak można oszczędzać papier w domu i w przedszkolu?

 

 

 • Zabawa plastyczna- Pies z origami. Potrzebujemy: kartkę w kształcie kwadratu, kredki. Rodzic  mówi dziecku, że istnieje sztuka, dzięki której można tworzyć różne rzeczy z papieru – jest to origami. Następnie rodzic daje dziecku kartkę w kształcie kwadratu.

 

 

Dziecko:−składa kartkę na pół, wzdłuż przekątnej,−zagina dwa ostre rogi trójkąta, tak aby powstały uszy psa,−jedną kartkę w prostokątnym rogu zagina do środka, tak aby stworzyć mordkę psa z wystającym językiem,−rysuje oczy, nos i koloruje psa.

 

 • Zabawa ruchowa z elementem skoku- Pilnujemy naszych gazet.  Dziecko wydziera stronę z gazety i umieszcza ją między kolanami. Następnie dziecko wykonuje skoki obunóż w różnych kierunkach, tak by gazeta nie wypadła.

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji.

 • Zabawy z wykorzystaniem torebek foliowych. Potrzebujemy: torebkę foliową dla dziecka, żółty pojemnik. Rodzic daje  dziecku torebkę. Następnie prosi, aby dziecko:−dmuchało na torebkę umieszczoną na dłoni,−posłuchało dźwięków, jakie wydaje szeleszcząca torebka,−podrzuciło torebkę do góry i obserwowało, jak spada,−zgniotło torebkę i wyrzuciło ją do żółtego pojemnika. Zabawy z torebkami można dowolnie modyfikować. Ważne, żeby ich od razu nie wyrzucać, bo przeczy to zasadzie recyklingu.
 • Śpiewanie piosenki- Mam zasady na odpady. Zabawa ruchowo-naśladowcza-  Zbieramy śmieci . Potrzebujemy:  dla dziecka po kilka pogniecionych papierków; kosz na śmieci.  Rodzic  rozrzuca po dywanie  papierki. Zadaniem dziecka jest je pozbierać i wyrzucić do śmieci.

 

 

POZDRAWIAM BARDZO MOCNO WSZYSTKIE ŻÓŁWICZKI

PANI AGNIESZKA.

 

 

 

 

 

INFORMACJE OD PANI KATECHETKI

Dzieci narysujcie dwa duże serca, jedno Serce Pana Jezusa, a drugie Najświętszej Maryi Panny, albo wytnijcie z czerwonego papieru.


 

JĘZYK ANGIELSKI

IN THE SEA 1

 1. Hello! Dzisiaj na zajęciach zanurkujemy w morskie głębiny. Kogo tam spotkamy? Zapraszam do obejrzenia filmiku. 

 2. Link do filmiku:  https://youtu.be/o2irgqmUYrw  

 3. Dla przypomnienia: spotkaliśmy takie zwierzęta, jak:

 4. a seahorse – konik morski

 5. a jellyfish – meduza

 6. a turtle – żółw

 7. an octopus – ośmiornica

 8. a shark – mały rekinek (shark – rekin)

 9. a whale – wieloryb

 10. Bye – bye! 

PONIEDZIAŁEK 22.06.20

 

Zajęcie 1. Co wiemy o śmieciach?- rozmowa kierowana połączona z tworzeniem siatki pytań.

 

 • Rozmowa kierowana na temat- Co wiemy o śmieciach? Potrzebujemy: dwa obrazki pokazujące czysty park i jego przeciwieństwo. Rodzic  zadaje dziecku pytania:

 

 

 

 

 

 

− Co to są śmieci?

 

 − Gdzie najczęściej widujecie śmieci?

 

− Czy śmieci można rozrzucać wokół siebie? Dlaczego?

 

Rodzic  pokazuje dwa obrazki i omawia ich elementy:

 

−Który obrazek podoba ci się  bardziej? Dlaczego?

 

 • Tworzenie siatki pytań- Co wiemy o segregacji śmieci? Potrzebujemy: arkusz papieru z napisem SEGREGACJA ŚMIECI, flamaster. Rodzic  rozkłada arkusz i prosi, aby dziecko podało mu swoje pytania dotyczące segregacji śmieci. Co już wie i czego chciałby się jeszcze dowiedzieć. Każdy pomysł powinien zostać zapisany.

 

 • Oglądanie zawartości skrzyni skarbów. Potrzebujemy: karton, plastikową butelkę, plastikową siatkę, szklaną butelkę, puszkę, gazetę, zeszyt, trzy obręcze. Rodzic  pokazuje dziecku karton – skrzynię skarbów. Dziecko losuje jeden przedmiot i określa, z czego jest on zrobiony. Następnie  ustala, jak można ułożyć przedmioty w obręczach – tak, aby miały cechy wspólne. Na zakończenie uzasadnia swój wybór.

 

 

 

 

 • Zabawa rytmiczna- Maszerujemy do własnej muzyki. Potrzebujemy: Po jednym kawałku folii i gazet dla dziecka. Dziecko  wybiera sobie najpierw  jeden, potem drugi  z nich. Sprawdza, jaki wydaje dźwięk, a następnie tworzy z wybranych materiałów akompaniament do marszu.

 

 • Zabawa ruchowo-ilustracyjna- Pachnie – śmierdzi. Rodzic  wygrywa rytm na tamburynie, a dziecko chodzi swobodnie po dywanie. Na przerwę w muzyce i polecenie rodzica, wykonuje odpowiedni ruch ilustrujący. Pachnie! – wciąga powietrze nosem. Śmierdzi! – zatyka nos.

 

 

Zajęcie 2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 20.

 

Potrzebujemy: trójkąt, koszyk, kolorowe chusteczki szyfonowe (dla każdego dziecka jedna chusteczka).

 

•Ćwiczenie wstępne – Dwójkami zbiórka!

Dzieci spacerują swobodnie zgodnie z rytmem wygrywanym przez R. na trójkącie. Na prze-rwę w grze R. mówi: Dwójkami zbiórka! Dzieci ustawiają się dwójkami przed R. ( np. z innym domownikiem).  Rodzic powtarza zabawę kilka razy. Za każdym razem zmienia swoje miejsce.

 

•Zabawa ruchowa z elementem czworakowania – Żabki.

Dziecko jest żabką. Kuca  w rozsypce. Kładziemy chusteczki szyfonowe w różnych miejscach na dywanie, dziecko kuca między nimi. Na hasło: Żabki skaczą, wykonuje skok do najbliżej leżącej chusteczki. R. powtarza zabawę kilka razy.

 

•Ćwiczenie z elementem pełzania – Gąsienice. Rodzic tworzy tunel- rozstawia szeroko nogi. Dziecko pokonuje tunel, czołgając się.

 

•Skrętoskłony –Trawa na wietrze.

Dziecko siedzi w siadzie rozkrocznym, apaszkę trzyma oburącz w górze, są źdźbłami trawy, wykonuje skrętoskłon raz do jednej, raz do drugiej stopy, starając się nie zginać kolan. Powtarza ćwiczenie kilkakrotnie.

 

•Ćwiczenie mięśni grzbietu – Kolorowe lato.

Dziecko leży przodem, trzyma apaszkę oburącz przed głową. Unosi głowę, ręce trzyma prosto, ogląda apaszkę – stara się przez chwilę utrzymać taką pozycję. Następnie wraca do leżenia i powtarza ćwiczenie.

 

•Ćwiczenie uspokajające – Kwiaty w dzień i w nocy.

Dziecko leży na plecach. Kładzie dłonie na dolnej części brzucha, ściskając apaszkę – kwiat. Jest dzień, bierze głęboki wdech, oddala dłonie – kwiat rozchyla swoje płatki. Nadchodzi noc, wykonuje wydech – zbliża ponownie dłonie – kwiat zwija swoje płatki. Rodzic  powtarza ćwiczenie kilka razy.

 

•Marsz z apaszkami po obwodzie koła.

Dziecko maszeruje  po obwodzie koła, licząc od 1 do 5. Na: Pięć! unosi rękę z apaszką, mówiąc: Hej! i puszcza apaszkę na podłogę. Następnie podnosi apaszkę  i wkłada ją do koszyka.

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji.

 

 • Zabawa plastyczna- Kopiujemy rysunki. Potrzebujemy: papier śniadaniowy, proste rysunki, ołówki, kredki, kartki. Zadaniem dziecka jest przekalkowanie przez papier śniadaniowy prostych rysunków i dowolne ich pokolorowanie.

 

 • Zabawa ruchowa- Taniec z butelką. Dziecko wraz z domownikiem tworzą parę i tańczą w rytm dowolnej muzyki, trzymając butelkę zgodnie z instrukcjami  (np. między brzuchami, kolanami).

 

 

WITAJCIE KOCHANI. POWITALIŚMY KOLEJNĄ PORĘ ROKU. MAMY LATO!!!

POZDRAWIAM WAS CIEPLUTKO.

PANI AGNIESZKA

 

 

 

 

 

 

PIĄTEK 19.06.20

Zajęcie 1 Wycieczka do krainy życzliwości – zabawy dydaktyczne inspirowane wierszem I. Fabiszewskiej – Uprzejmość.

 

 • Zabawa na powitanie. Potrzebujemy: odtwarzacz CD, nagranie muzyki do marszu. Rodzic włącza muzykę. Dziecko w rytm muzyki spaceruje po dywanie. Na przerwę w muzyce wita się z domownikami miłymi gestami np. podają sobie ręce, uśmiechają się, przytulają się, uderzają dłonią o dłoń (przybijają piątki) itp.

 

 • Słuchanie wiersza Iwony Fabiszewskiej- Uprzejmość.

 

Na piaszczystej plaży Zuzia zamek buduje.

 

Nagle Krzyś piłką rzuca i cały zamek psuje.

 

Potem szybko podbiega, piłkę z piachu wyjmuje,

 

a tym, że zamek zniszczył wcale się nie przejmuje.

 

Jednak mama to widzi, woła Krzysia do siebie.

 

– Czemu nie przeprosiłeś? Wstyd mi Krzysiu za ciebie.

 

 

 

 

 

 

 • Rozmowa na temat wiersza.

 

 −Co robiła Zuzia na plaży?

 

−Co zrobił Krzyś?

 

−Jak zachował się Krzyś po zniszczeniu zamku?

 

−Dlaczego mamie było wstyd za Krzysia?

 

 

 • Ćwiczenia dramowe.  Potrzebujemy: klocki, piłkę. Rodzic  proponuje dziecku odegranie scenki przedstawiającej poprawne zachowanie Krzysia.  Dziecko siada na dywanie i buduje z klocków (np. z trzech) wieżę – to zamek. Rodzic trzyma w rękach piłkę. Dziecko wraz z rodzicem odgrywają scenkę według własnego pomysłu.

 

 • Zabawa-  Podróż do Krainy uprzejmości. Potrzebujemy: odtwarzacz CD, muzykę do marszu. Rodzic  zaprasza dziecko do- Krainy uprzejmości. Dziecko wędruje przy muzyce, wysoko podnosząc kolana. Po dotarciu na miejsce, rodzic – królowa lub król Krainy uprzejmości, wita w niej dziecko. Kłania się, mówi dzień dobry i przedstawia się. Dziecko również kłania się królowej lub królowi i odpowiada na powitanie.

 

 •  Rozmowa na temat uprzejmości. Potrzebujemy: żółte koło wycięte z papieru, żółte prostokąty (na promyki słońca), flamaster. Królowa pyta dziecko, co to znaczy uprzejmość. Wyjaśnia, że w Krainie uprzejmości wszyscy są uprzejmi. Tu zawsze świeci słońce, a na jego promykach zapisane są czarodziejskie słowa, których na co dzień używają mieszkańcy. Układa przed dzieckiem żółte koło. Pyta, czy dziecko wie, jakie to słowa. Dziecko podaje propozycje. Królowa zapisuje je na promykach (żółtych prostokątach). Dziecko dokłada je do żółtego koła, tworząc słońce. Królowa wyjaśnia, że w tym kraju mieszkańcy oprócz tego, że używają czarodziejskich słów, codziennie mówią sobie coś miłego. Zaprasza dziecko do testu sprawdzającego, czy mogłoby zamieszkać w Krainie uprzejmości. Dziecko dobiera się w pary z innym domownikiem. Siadają naprzeciwko siebie. Jedno dziecko mówi drugiemu coś miłego. Królowa wyraża swoje zadowolenie. Przyznaje wszystkim prawo do zamieszkania w Krainie uprzejmości.

 

 

 

 

 

 

 • Dopasowywanie słów grzecznościowych do odpowiednich sytuacji społecznych. Potrzebujemy: odtwarzacz CD, nagranie muzyki do marszu. Królowa zaprasza dziecko do spaceru po Krainie uprzejmości. Dziecko napotka po drodze różne sytuacje społeczne, o których opowiada królowa. Zgodnie z panującymi tu zasadami musi wiedzieć, jakich słów grzecznościowych użyć w konkretnej sytuacji. Królowa przypomina, że te słowa to: proszę, dziękuję, przepraszam .Królowa włącza muzykę w rytmie marsza. Dziecko spaceruje, poruszając się w różnych kierunkach. Na przerwę w muzyce zatrzymuje się. Królowa opisuje sytuację, w której zachodzi konieczność użycia jednego ze słów grzecznościowych: proszę, dziękuję, przepraszam np. dziecko dostaje od mamy lizaka, niechcący potrąca podczas rysowania inne dziecko, podaje książkę koledze. Dziecko uważnie słucha i wypowiada głośno odpowiednie słowo. Po wykonaniu wszystkich zadań królowa dziękuje za przybycie do swojej krainy i zaprasza do kolejnej wizyty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 •  Zabawa ruchowa ze śpiewem - Stoi różyczka. Potrzebujemy: wianek z kwiatów. Dziecko wraz z innymi domownikami podają sobie ręce w kole. Rodzic  wybiera jednego domownika, który będzie różyczką. Różyczka stoi w środku koła. Rodzic  zakłada jej na głowę wianek z kwiatów.

 

 

Stoi różyczka w czerwonym wieńcu – śpiewają domownicy, idąc w kole.

 

My się kłaniamy jej po książęcu – zatrzymują się i kłaniają się różyczce.

 

Ty, różyczko dobrze wiesz, dobrze wiesz, dobrze wiesz – stojąc w kole klaszczą w ręce,

 

kogo kochasz, tego bierz, tego bierz – różyczka wybiera jednego z domowników, który teraz staje się różyczką i wchodzi do środka koła.

 

 

 

Zajęcie 2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 20.

Potrzebujemy: trójkąt, koszyk, kolorowe chusteczki szyfonowe (dla każdego dziecka jedna chusteczka).

•Ćwiczenie wstępne – Dwójkami zbiórka!

Dzieci spacerują swobodnie zgodnie z rytmem wygrywanym przez R. na trójkącie. Na prze-rwę w grze R. mówi: Dwójkami zbiórka! Dzieci ustawiają się dwójkami przed R. ( np. z innym domownikiem).  Rodzic powtarza zabawę kilka razy. Za każdym razem zmienia swoje miejsce.

•Zabawa ruchowa z elementem czworakowania – Żabki.

Dziecko jest żabką. Kuca  w rozsypce. Kładziemy chusteczki szyfonowe w różnych miejscach na dywanie, dziecko kuca między nimi. Na hasło: Żabki skaczą, wykonuje skok do najbliżej leżącej chusteczki. R. powtarza zabawę kilka razy.

•Ćwiczenie z elementem pełzania – Gąsienice. Rodzic tworzy tunel- rozstawia szeroko nogi. Dziecko pokonuje tunel, czołgając się.

•Skrętoskłony –Trawa na wietrze.

Dziecko siedzi w siadzie rozkrocznym, apaszkę trzyma oburącz w górze, są źdźbłami trawy, wykonuje skrętoskłon raz do jednej, raz do drugiej stopy, starając się nie zginać kolan. Powtarza ćwiczenie kilkakrotnie.

•Ćwiczenie mięśni grzbietu – Kolorowe lato.

Dziecko leży przodem, trzyma apaszkę oburącz przed głową. Unosi głowę, ręce trzyma prosto, ogląda apaszkę – stara się przez chwilę utrzymać taką pozycję. Następnie wraca do leżenia i powtarza ćwiczenie.

•Ćwiczenie uspokajające – Kwiaty w dzień i w nocy.

Dziecko leży na plecach. Kładzie dłonie na dolnej części brzucha, ściskając apaszkę – kwiat. Jest dzień, bierze głęboki wdech, oddala dłonie – kwiat rozchyla swoje płatki. Nadchodzi noc, wykonuje wydech – zbliża ponownie dłonie – kwiat zwija swoje płatki. Rodzic  powtarza ćwiczenie kilka razy.

•Marsz z apaszkami po obwodzie koła.

Dziecko maszeruje  po obwodzie koła, licząc od 1 do 5. Na: Pięć! unosi rękę z apaszką, mówiąc: Hej! i puszcza apaszkę na podłogę. Następnie podnosi apaszkę  i wkłada ją do koszyka.

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji.

Utrwalenie zasad zachowania podczas posiłków – quiz na temat - Wiem, jak zachować się przy stole. Potrzebujemy: sylwety smutnych i wesołych buziek. Dziecko otrzymuje sylwetę uśmiechniętej i smutnej buzi. Rodzic  mówi różne zdania. Jeśli dziecko zgadza się z wypowiedzią, podnosi do góry uśmiechniętą buzię. Jeśli nie zgadza się, podnosi do góry smutną buzię. Podaje przykłady poprawnego zachowania w miejsce tych, z którymi się nie zgadza. Przykłady zdań:

 

−Przed każdym posiłkiem myję ręce.

 

−Ziemniaki jem łyżką.

 

−Po zjedzeniu obiadu mówię „dziękuję”.

 

−Mówię z pełną buzią.

 

−Obiad jem palcami.

 

−Uważam, aby nie rozlewać zupy.

 

−Kładę głowę na stole.

 

 

 • Opowieść ruchowa z wykorzystaniem tamburynu. Potrzebujemy: tamburyn, nagranie muzyki relaksacyjnej, odtwarzacz CD. Dziecko zajmuje dowolne miejsca na dywanie. Rodzic  rozpoczyna opowiadanie, równocześnie gra na tamburynie. Dziecko obrazuje tekst, wykonując ruchy zgodne z rytmem wystukiwanym na instrumencie.

 

 

Dzieci:

Zamykamy na chwilę oczy. Są wakacje.                   naśladują głos fal, wypowiadają zgłoski:                                                                                                                                                                                       szuuuuuu,

 

Jesteśmy nad morzem. Szumią morskie fale.           równocześnie rysują w powietrzu fale,

 

Małe fale – szumią cicho.                                                   naśladują szum fal cichym głosem,

 

Duże fale – szumią głośno.                                           naśladują szum fal donośnym głosem,

 

Teraz wchodzimy do morza.                                      wykonują ruchy zgodnie z opowieścią N. ,

 

Skaczemy przez fale.                                                              wykonują mały wyskok w górę,

 

Uwaga! Mała fala.

 

Teraz zbliża się duża fala.                                                     wykonują wysoki wyskok w górę,

 

Pływamy w morzu.                                                   kładą się na brzuchach, naśladują pływanie,

 

Trochę jesteśmy zmęczeni.                                                 kładą się na plecach i zamykają oczy,

 

Wychodzimy na brzeg i przez chwilę odpoczywamy.

 

Leżymy na ciepłym piasku i słuchamy głosów mew.

 

Czas wyruszyć w góry.                                                          wstają, miarowo oddychają, wykonują

 

Zdobywamy wysokie szczyty.                                                       ciężkie kroki,

 

W górach można spotkać echo, echo, echo...               powtarzają słowo: echo, wypowiadane                                                                                         

  

                                                                                                            przez rodzica

 

Na zakończenie dzieci leżą na dywanie i słuchają muzyki relaksacyjnej wybranej przez rodzica.

 

 • Zabawa bieżna-  Wiatr i chmurki.

Dziecko-chmurka porusza się przy dźwiękach bębenka w różne strony wraz z innymi domownikami. Na przerwę w grze rodzic podaje liczbę małych chmurek, z których tworzą się większe chmurki (dziecko z domownikami podają sobie ręce, tworzą koło składające się z trzech, z czterech lub z pięciu osób). Na ponowny dźwięk bębenka wiatr rozpędza chmury i znowu każda z nich jest osobno. Zabawę powtarzamy kilka razy.

 

 

 

POZDRAWIAM WAS KOCHANI I WASZYCH RODZICÓW.

PANI AGNIESZKA

 

 

 

 

 

JĘZYK ANGIELSKI

HOLIDAYS II

 1. Hello!

 2. Dzisiaj druga część opowieści o wakacjach. Przypomnimy sobie, gdzie możemy spędzać lato, a następnie spakujemy się na wakacje. Najpierw pakujemy się w góry, a potem nad morze. Zapraszam do obejrzenia filmiku: https://youtu.be/20bumdtsE9g 

Nowe słowo: trunks - kąpielówki

 1. Bye – bye!

 

 

 

CZWARTEK 18.06.20.

 

Zajęcie 1. Zabawy z porami roku – rozwiązywanie zagadek

 

 • Zabawa na powitanie. Dziecko wspólnie z rodzicem wypowiadają słowa: Przedszkole żegnamy i lato witamy, klaszcząc jednocześnie naprzemiennie w dłonie i w uda.

 

 • 4l. Karta pracy, cz. 2, nr 62.Dzieci: −czytają tekst z osobą dorosłą, osoba czyta tekst, a dzieci mówią nazwy obrazków,−rysują po szarych liniach wokół przedmiotów, mówią, do czego służą te przedmioty.

 

 • Rozmowa kierowana na temat minionego roku. Rodzic toczy piłkę do dziecka, zadając mu pytanie: Co najbardziej podobało ci się w przedszkolu?  Rodzic proponuje zabawę w - Zgadywanki o porach roku. Dziecko przekona się, czy pamięta nazwy pór roku i ich charakterystyczne cechy.

 

 • Rozwiązywanie zagadek obrazkowych. Potrzebujemy: obrazki lub zdjęcia przedstawiające krajobrazy w różnych porach roku. Rodzic rozkłada przed dzieckiem  obrazki przedstawiające krajobrazy w różnych porach roku. Opowiada o jednym z nim. Dziecko zgaduje, o którym obrazku jest mowa. Uzasadnia swoją odpowiedź. Nazywa przedstawioną na obrazku porę roku. Zastanawia się, jaka była pora roku, kiedy rozpoczynało się  przedszkole we wrześniu, a jaka pora roku będzie, kiedy przyjdzie czas pożegnania i wyjazdu na wakacje.

 

 

 

 

 •  Rozwiązywanie zagadek Iwony Fabiszewskiej. Rodzic  mówi dziecku zagadki o porach roku. Dziecko podaje rozwiązanie i uzasadnia odpowiedź. Przykłady zagadek:

 

Na drzewach liście kolorowe.

W sadzie owoce zdrowe.

W spiżarni różne zapasy,

na trudne zimowe czasy (jesień)

 

 

 

 

Śniegiem pola zasypało,

gdzie nie spojrzysz, wszędzie biało.

Biały puszek z nieba leci,

już bałwanka lepią dzieci (zima)

 

 

Bociany z podróży wracają,

wokół kwiaty rozkwitają.

 Motyle pojawiły się na łące,

ale dni nie są jeszcze gorące (wiosna)

 

 

Jest gorąco, słońce świeci.

Na wakacje jadą dzieci.

W wodzie będą się pluskały

i na plaży w piłkę grały (lato)

 

 

 

 

 • Rozwiązywanie zagadek muzycznych. Potrzebujemy: odtwarzacz CD, nagranie utworów Antoniego Vivaldiego Cztery Pory Roku: Jesień, Zima, Wiosna, Lato, kolorowe chusty. Rodzic  włącza kolejno fragmenty utworów. Dziecko po wysłuchaniu każdego fragmentu stara się odgadnąć, z jaką porą roku jest on związany i wykonuje krótkie improwizacje taneczne z kolorowymi chustami. Rodzic zwraca uwagę na ostatnią porę roku – lato. Wyjaśnia, że teraz właśnie odchodzi wiosna, a jej miejsce zajmuje lato.

 

 • Powitanie lata. Wypowiadanie rymowanki Iwony Fabiszewskiej. Rodzic  proponuje dziecku powitanie lata wspólną rymowanką i piosenką. Dziecko wspólnie z rodzicem wypowiadają tekst rymowanki z różnym natężeniem głosu: cicho, głośno.

 

Kolorowe lato! Z radością cię witamy i do wspólnych zabaw gorąco zapraszamy.

Bardzo się cieszymy, że jesteś już nami.

Ogrzewaj nas codziennie ciepłymi promykami.

 

Następnie dziecko wybiera, która z poznanych w tym roku szkolnym piosenek podobała mu się najbardziej. Śpiewa ją latu na powitanie.

 

Zajęcie 2. Wakacje w górach- zajęcia plastyczne

 

 • Wprowadzenie. Potrzebujemy: obrazek lub zdjęcie przedstawiające góry.

Rodzic  pokazuje  obrazek lub zdjęcie przedstawiające góry. Pyta: Gdzie można spędzić wakacje? Po czym poznajemy, że to są góry? W jaki sposób turyści okazują sobie uprzejmość na górskich szlakach?

 

 

 

 

 • Zapoznanie z tematem pracy. Rodzic  proponuje dziecku wykonanie pracy plastycznej na temat-  Wakacje w górach.

 

 •  4l. Wyprawka, karta 28 - klej, kredki, wata. Dziecko:−przygotowuje kartę 28 oraz kredki i klej. Rodzic  na  stole ustawia tacę z watą, dziecko −koloruje niebo i łąkę przedstawione na karcie,−wykonuje niewielkie kulki z waty,−wykleja kulkami kształty owiec i baranków pasących się na górskiej łące.

 

 • 3l. ( nie mają takiej pracy w wyprawce), więc proponuję wykonać pracę wg  pomysłów, które zamieszczam poniżej:

 

 

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji.

 • Ćwiczenie relaksacyjne-  Moje wspomnienia. Potrzebujemy: nagranie muzyki relaksacyjnej, odtwarzacz CD. Rodzic  włącza muzykę relaksacyjną. Dziecko kładzie się na dywanie i wspomina w ciszy wspólne zabawy z koleżankami i kolegami w przedszkolu lub najciekawsze dni, które spędziło w przedszkolu. Następnie wypowiada się na temat swoich wspomnień.
 • Zabawa rozwijająca koordynację słuchowo-ruchową- Żagle. Potrzebujemy: chustkę nylonową dla dziecka, tamburyn. Dziecko ustawia się w parze z rodzicem lub rodzeństwem. W przysiadzie trzymają za rogi kwadratowe chusty imitujące żagle. Na dźwięki tamburynu najpierw ciche, następnie coraz głośniejsze, powoli przechodzą do pozycji stojącej, unoszą ręce w górę. Materiał wypełnia się powietrzem – wiatr porywa żagle. Kiedy dźwięki stają się coraz bardziej ciche, ponownie powoli przechodzą do przysiadu – wiatr przestaje wiać.

 

 • Zabawa ruchowa z elementem skoku i podskoku- Góry piasku.  Potrzebujemy: żółte szarfy, bębenek.                                                                           Rodzic układa z żółtych szarf kółka – zamki z piasku. Dziecko przy dźwiękach bębenka biega między szarfami, starając się nie dotknąć żadnej z nich. Na mocne uderzenie przeskakuje obunóż żółte szarfy.

 

 

POZDRAWIAM WSZYSTKICH ŻYCZĄC MIŁEJ PRACY.

PANI AGNIESZKA

 

 

 

 

 

 

ŚRODA 17.06.20.

 

Zajęcie 1. Wycieczka do lasu - zajęcia matematyczne.

 

 

 

 

 • Wprowadzenie. Rodzic  zaprasza dziecko na wycieczkę do lasu, gdzie rosną bardzo smaczne jagody i poziomki. Dziecko improwizuje ruchem: maszeruje, kierując się w stronę lasu, przedziera się przez gęste zarośla – odgarnia gałęzie, zatrzymuje się – słucha śpiewu ptaków, pokonuje przeszkody np. czołga się pod nisko położonymi gałęziami, zatrzymuje się i wdycha leśne powietrze – wciąga powietrze nosem, a wydycha ustami, przeskakuje przez kamienie, dochodzi do leśnej polany.

 

 

 

 

 

 

 • Układanie na tkaninie odpowiedniej liczby sylwet jagód i poziomek. Potrzebujemy: zieloną tkaninę lub kawałek bibuły, woreczek nieprzezroczysty, 4 łodyżki wycięte z zielonego papieru lub krepiny i sylwety jagód (10 fioletowych kółek) lub poziomek (10 czerwonych kółek), kartoniki z różną liczbą kółek (1–5) fioletowych i czerwonych. Rodzic rozkłada na środku dywanu zieloną tkaninę. Dziecko siada przed nią. Rodzic  umieszcza na tkaninie 4 sylwety zielonych łodyżek. Pyta dziecko, jakie owoce mogłyby się teraz na nich znaleźć. Ustawia obok tkaniny tacę, na której znajdują się wycięte z papieru kolorowego sylwety jagód i poziomek. Pokazuje ukryte w woreczku kartoniki z narysowanymi na nich kółkami w takich samych kolorach. Dziecko podchodzi, losuje kartonik, przelicza głośno znajdujące się na nich kółka (sylwety jagód lub poziomek), odkłada kartonik w wyznaczone miejsce, a następnie bierze z tacy odpowiednią liczbę kółek i układa je na wybranej łodyżce. Następnie  liczy głośno sylwety jagód lub poziomek, a wynik pokazuje na palcach. Po wykonaniu zadania przez dziecko rodzic  zdejmuje z tkaniny sylwety poziomek lub jagód i ponownie umieszcza je na tacy.

 

 • Liczenie wygrywanych przez rodzica dźwięków. Zdejmowanie z tkaniny takiej samej liczby sylwet jagód i poziomek. Potrzebujemy: zieloną tkaninę, sylwety 4 łodyżek, 10 sylwet jagód, 10 sylwet poziomek, bębenek. Rodzic  układa na tkaninie na łodyżkach po pięć sylwet jagód i poziomek. Zaprasza dziecko do ich zbierania. Uderza w wolnym tempie w bębenek. Dziecko liczy dźwięki, następnie  podchodzi do tkaniny i zdejmuje z niej odpowiednią liczbę sylwet jagód lub poziomek. Układa je obok tkaniny. Po zdjęciu wszystkich sylwet owoców rodzic dokłada na łodyżkach tyle sylwet jagód i poziomek, aby na każdej z nich było pięć.

 

 • Określanie liczebności zbioru. Potrzebujemy:  5 sylwet jagód, 5 sylwet poziomek, dwie obręcze, bębenek. Rodzic  przy pomocy dziecka  odkłada na bok tkaninę i sylwety łodyżek. Układa na środku (w pewnej odległości od siebie) pokoju dwie obręcze. Wkłada do nich sylwety jagód i poziomek tak, aby ich liczba różniła się lub była taka sama. Gra na bębenku. Na przerwę w grze dziecko ustawia się obok obręczy, w której jest więcej elementów lub staje między obręczami, jeśli elementów jest tyle samo.

 

 • Zabawa ruchowa - Mrówka za mrówką. Rodzic  przypomina dziecku, że w lesie można bardzo często spotkać mrówki. Mają one zwyczaj chodzenia jedna za drugą. Wybiera jedną mrówkę, która jako pierwsza będzie prowadziła swoje koleżanki po leśnych ścieżkach. Dziecko wraz z innymi domownikami idą na czworakach jedno za drugim, nie wyprzedzając się. W toku zabawy rodzic organizuje częste przerwy, podczas których mrówki zatrzymują się i odpoczywają. Wtedy również rodzic dokonuje zmiany na stanowisku prowadzącej mrówki.

 

 • Liczenie i rysowanie na kartkach odpowiedniej liczby sylwet jagódek lub poziomek. Potrzebujemy: dla  dziecka kartkę z narysowanymi na jej  środku sylwetami łodyżek jagód i poziomek, a w dolnym lewym rogu kartki fioletowymi lub czerwonymi kropkami, kredki. Rodzic  zaprasza dziecko do stolika. Wręcza  dziecku kartkę z narysowanymi na niej sylwetami krzaków jagód lub poziomek (same łodyżki) oraz narysowanymi w dolnym lewym rogu kartki fioletowymi i czerwonymi kropkami. Dziecko liczy kropki (poziomki i jagody) i rysuje na sylwetach krzaków taką samą liczbę jagód i poziomek.

 

 

 

Zajęcie 2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 20.

Potrzebujemy: trójkąt, koszyk, kolorowe chusteczki szyfonowe (dla każdego dziecka jedna chusteczka).

•Ćwiczenie wstępne – Dwójkami zbiórka!

Dzieci spacerują swobodnie zgodnie z rytmem wygrywanym przez R. na trójkącie. Na prze-rwę w grze R. mówi: Dwójkami zbiórka! Dzieci ustawiają się dwójkami przed R. ( np. z innym domownikiem).  Rodzic powtarza zabawę kilka razy. Za każdym razem zmienia swoje miejsce.

•Zabawa ruchowa z elementem czworakowania – Żabki.

Dziecko jest żabką. Kuca  w rozsypce. Kładziemy chusteczki szyfonowe w różnych miejscach na dywanie, dziecko kuca między nimi. Na hasło: Żabki skaczą, wykonuje skok do najbliżej leżącej chusteczki. R. powtarza zabawę kilka razy.

•Ćwiczenie z elementem pełzania – Gąsienice. Rodzic tworzy tunel- rozstawia szeroko nogi. Dziecko pokonuje tunel, czołgając się.

•Skrętoskłony –Trawa na wietrze.

Dziecko siedzi w siadzie rozkrocznym, apaszkę trzyma oburącz w górze, są źdźbłami trawy, wykonuje skrętoskłon raz do jednej, raz do drugiej stopy, starając się nie zginać kolan. Powtarza ćwiczenie kilkakrotnie.

•Ćwiczenie mięśni grzbietu – Kolorowe lato.

Dziecko leży przodem, trzyma apaszkę oburącz przed głową. Unosi głowę, ręce trzyma prosto, ogląda apaszkę – stara się przez chwilę utrzymać taką pozycję. Następnie wraca do leżenia i powtarza ćwiczenie.

•Ćwiczenie uspokajające – Kwiaty w dzień i w nocy.

Dziecko leży na plecach. Kładzie dłonie na dolnej części brzucha, ściskając apaszkę – kwiat. Jest dzień, bierze głęboki wdech, oddala dłonie – kwiat rozchyla swoje płatki. Nadchodzi noc, wykonuje wydech – zbliża ponownie dłonie – kwiat zwija swoje płatki. Rodzic  powtarza ćwiczenie kilka razy.

•Marsz z apaszkami po obwodzie koła.

Dziecko maszeruje  po obwodzie koła, licząc od 1 do 5. Na: Pięć! unosi rękę z apaszką, mówiąc: Hej! i puszcza apaszkę na podłogę. Następnie podnosi apaszkę  i wkłada ją do koszyka.

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji.

Ćwiczenia manualne-  Drzewa. Potrzebujemy: kartkę z narysowanym na niej konturem drzewa, plastelina. Rodzic  mówi dziecku zagadkę:

 

Szumią w gęstym lesie,

szum ten wiatr w dal niesie. (drzewa)

 

 

 

 

Po rozwiązaniu zagadki dziecko zastanawia się, o czym mogą szumieć (rozmawiać) drzewa latem. Rodzic  układa przed dzieckiem narysowane na kartce kontury drzewa. Dziecko wykleja je plasteliną – toczy z niej cienkie wałeczki i nakleja na kontury drzewa. Wodzi po nich palcami. Następnie rysuje drzewa palcem w powietrzu, na stoliku, na podłodze.

 

 • Układanie rytmów z kolorowych kół. Potrzebujemy: wycięte z papieru czerwone i fioletowe koła (po 10 elementów), tacki. Rodzic  ustawia na stole tacki z wyciętymi z papieru czerwonymi i fioletowymi kołami. Układa z nich prosty rytm np. dwa czerwone koła, jedno fioletowe, dwa czerwone koła, jedno fioletowe, dwa czerwone koła, jedno fioletowe. Dziecko kontynuuje rytm. Następnie rodzic odtwarza rytm, który zaproponuje dziecko. Zabawę powtarzamy kilka razy.                                              

 

 • Zabawa ruchowa z elementem czworakowania-  W poszukiwaniu muszelek.

Potrzebujemy: pięć dużych, żółtych obręczy, sylwety muszelek wycięte z jasnobrązowego papieru (kawałki papieru w różnych kształtach przypominających muszle). Rodzicrozkłada na dywanie pięć dużych, żółtych obręczy – to zamki z piasku, a pomiędzy nimi wycięte z jasnobrązowego papieru skrawki w różnych kształtach (przypominające muszle). Dziecko porusza się na czworakach pomiędzy obręczami – szuka muszelek do ozdobienia zamków. Jeśli znajdzie, wkłada muszlę do najbliżej leżącej obręczy – ozdabiają zamek.

 

 

SERDECZNIE POZDRAWIAM WSZYSTKIE ZÓŁWICZKI. ŻYCZĘ WAM ZDRÓWKA.

PANI AGNIESZKA

 

 

 

 

 

 

WTOREK 16.06.20.

 

Zajęcie 1. Zajęcia umuzykalniające przy piosence: ,,Niech żyją wakacje”.

 

 • Rozwijanie sprawności ruchowej oraz zdolności poruszania się zgodnie z rytmem. Rodzic  gra na drewienkach. Dziecko porusza się zgodnie z rytmem wystukiwanym na instrumencie: maszeruje, podskakuje z nogi na nogę, wykonuje podskoki obunóż, biegnie na palcach, maszeruje, równocześnie klaszcząc.

 

 • Zabawa- Na wakacje – wyrabiająca reakcję na zmiany akompaniamentu. Potrzebujemy:  Bębenek, marakas, tamburyn. Dziecko swobodnie maszeruje w rytmie piosenki. Na sygnał wybranego przez rodzica  instrumentu wykonuje ustalone wcześniej ruchy. Gdy dziecko usłyszy: bębenek -  naśladuje jazdę  pociągiem na wakacje, porusza się w dowolnych kierunkach po pokoju, marakas - wyciąga ręce na boki i biegnie drobnymi krokami  – wyrusza na wakacje samolotem, tamburyn - siada skrzyżnie i rozpoczynają podróż statkiem, na głośne dźwięki sygnalizujące wysokie fale kołyszące statkiem – przechyla się w różne strony.

 

 • Nauka piosenki- Niech żyją wakacje - na zasadzie echa muzycznego. Nauka refrenu na zasadzie echa muzycznego. Osłuchanie z tekstem zwrotki. Zaznaczanie klaśnięciem pierwszej miary taktu. Rozmowa na temat wysłuchanej piosenki, określanie nastroju piosenki.

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=BauTov9xmZY- Piosenki dla dzieci - Niech żyją wakacje

 

Ref: Niech żyją wakacje,

niech żyje pole i las

i niebo, i słońce,

wolny, swobodny czas.

 

 1. Pojedzie z nami piłka

i kajak, i skakanka,

będziemy grać w siatkówkę

od samiutkiego ranka.

Gorące, złote słońce

na ciemno nas opali,

w srebrzystej, bystrej rzece

będziemy się kąpali.

 

Ref: Niech żyją wakacje,

niech żyje pole i las

i niebo, i słońce,

wolny, swobodny czas.

 

 • Ćwiczenie ortofoniczne – Czym podróżujemy. Potrzebujemy nagranie piosenki- Niech  żyją wakacje, odtwarzacz CD, ilustracje: pociągu, statku, samolotu. Dziecko  swobodnie maszeruje w rytmie piosenki. Na przerwę w muzyce rodzic unosi wybrany przez siebie obrazek. Dziecko zatrzymuje się i wypowiada ustalone zgłoski – wrrrr (samolot), – tuf,tuf,tuf (pociąg), – szszsz, uuu (statek).

 

 • Zabawa z piosenką – Niech żyją wakacje.

 

Refren – dziecko maszeruje w miejscu,  miarowo klaszcze.

Zwrotka – dziecko ilustruje tekst piosenki: rękami pokazuje piłkę, skakanie na skakance, grę w siatkówkę, świecące słońce, pływanie w rzece.

 

 

Zajęcie 2. Moja ulubiona zabawka z przedszkola – rysowanie pastelami olejnymi.

 

 

 

 

 • Wprowadzenie do tematu. Rodzic  ustawia przed dzieckiem zabawki np. lalkę, pajacyka, misia, klocki. Pyta dziecko, jak jednym słowem można nazwać wszystkie zgromadzone na dywanie przedmioty.

 

 • Wypowiadanie się na temat ulubionej zabawki. Rodzic  pyta dziecko, jaką zabawką lubił się najbardziej bawić podczas pobytu w przedszkolu i dlaczego.

 

 •  Zapoznanie z tematem pracy.  Potrzebujemy: pastele olejne lub inne kredki, białą kartka, chusteczkę higieniczną. Rodzic  proponuje dziecku wykonanie pracy plastycznej na temat-  Moja ulubiona zabawka z przedszkola,  za pomocą techniki rysowania pastelami olejnymi. Przypomina, jak należy posługiwać się tym rodzajem kredek, aby uzyskać odpowiedni efekt. Pokazuje również, w jaki sposób rozcierać kredkę, aby powstał efekt barwnej smugi i jak wielokrotnie nakładać na siebie kolejne warstwy kredki. Aby narysować cienką i delikatną kreskę, wystarczy rysować czubkiem kredki. Natomiast aby uzyskać szeroką linię, należy rysować bokiem kredki. Efekt barwnej smugi powstanie poprzez rozcieranie kredki np. chusteczką higieniczną.

 

 •  Samodzielne wykonywanie pracy  przez dziecko. Dziecko rysuje na kartce swoją ulubioną zabawkę z przedszkola (zabawek może być więcej niż jedna). Rodzic zwraca uwagę, aby dziecko wykorzystało całą powierzchnię kartki.

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji.   Wakacyjne rady – rozmowa inspirowana wierszem Barbary Kosmowskiej- Podjudzajka.

 

 • Słuchanie wiersza Barbary Kosmowskiej - Podjudzajka.

 

Zawsze jadę na wakacje w towarzystwie podjudzajki.

To istotka bardzo sprytna, pewnie rodem z jakiejś bajki.

I ma ulubione zdanie, gdy na pomysł wpadam zły,

Mówi: – Zrób to, zrób kochanie. I nie słuchaj swojej mamy!

Podjudzajka mnie podjudza, zakłócając letnie sny.

Wykąp się na dzikiej plaży, może się nieszczęście zdarzy?

Będzie potem płacz i łzy! Rozpal dziś ognisko w lesie,

To się szybko wieść rozniesie, kto z ostrzeżeń ważnych kpi!

Schowaj się przed mamą w sklepie, niech cię szuka i oblepi plakatami wszystkie drzwi! Wymknij się po cichu z domu, Nie mów o tym nic nikomu.

Zgub się w tym okropnym mieście, będzie działo się nareszcie, będzie świetnie, mówię ci!

A ja śnię, że tak się dzieje, że drżę cała i truchleję,

I gdy budzę się nad ranem, pytam moją biedną mamę,

Czy niegrzeczna byłam znów? Czy uciekłam, zaginęłam, gdzieś przepadłam i zniknęłam w gąszczu moich strasznych snów?

Nic z tych rzeczy! – mówi mama. – To nie wakacyjny Dramat, tylko podjudzajki gra.

 Kto rodziców zawsze słucha, nie chochlika i kłamczucha, ten wakacje piękne ma!

 

(Wiersz pochodzi z e-podręcznika do EW na licencji CC–BY–3.0 www.epodreczniki.pl Klasa 1, lato, blok 33, temat 162, plansza 3)

 

 • Rozmowa na temat wiersza:

 

−Kim była podjudzajka?

−Do czego podjudzajka namawiała dzieci?

- Dlaczego nie warto słuchać podjudzajki?

 

 • Zabawa ruchowa- Pamiątkowe zdjęcie. Rodzic odtwarza nagranie muzyki o zmiennej dynamice. Dziecko porusza się po dywanie w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce zatrzymuje się naśladuje pozowanie do pamiątkowego zdjęcia.

 

 • Zabawa z elementem czworakowania-  Dzień – noc. Gdy rodzic włączy światło, dzieci poruszają się jak koty, gdy rodzic wyłączy światło, dzieci zwijają się w kłębek, chrapią. Zabawa powtarza się kilkakrotnie.

 

 

ŻYCZĘ WSZYSTKIM MIŁEGO DNIA

PANI AGNIESZKA

 

 

 

 

INFORMACJE OD PANI LOGOPEDY

 

Kochane dzieciaczki

Jeszcze zostaniemy z głoską "cz". 
Przyjrzyjcie się ilustracji i poszukajcie jak najwiecej wyrazów z głoską "cz". 
Możecie również pobawić się inaczej: mama, tata lub koleżanka wypowiada słowo z głoską "cz", a Twoim zadaniem jest odszukać ten wyraz na obrazku, wskazać i powtórzyć. Następnei role mogą się odwrócić, Ty wymieniasz nazwę obrazka, a druga osoba musi je odnależć na obrazku.

Miłej zabawy. Urszula Wysocka

 

Zobacz galerię obrazków z wiadomości- kliknij link

 
 
 
 
JĘZYK ANGIELSKI

HOLIDAYS

 1. Hello!

 2. Dzisiaj opowiemy o wakacjach. Dokąd możemy się wybrać na wakacje? Zapraszam do obejrzenia filmiku:

https://youtu.be/LWsetjq47Qs  

 1. Obejrzyjmy teraz piosenkę o wakacjach The Singing Walrus „Sumer Song (What do you like to do in the summer)” 

https://youtu.be/mVhh0oATqBI 

 1. Bye – bye!

 

 

 

CZERWIEC- TYDZIEŃ III

TEMAT TYGODNIA- POŻEGNANIA NADSZEDŁ CZAS

 

PONIEDZIAŁEK 15.06.20

 

Zajęcie 1. O czym rozmawiają zabawki?- słuchanie opowiadania Barbary Szelągowskiej – „Zabawkowe smutki”.

 

 

 

 

 

 

 

•Słuchanie opowiadania Barbary Szelągowskiej - Zabawkowe smutki.

 

Zabawki, podobnie jak dzieci, wiedziały, że zbliżają się wakacje.

– Znowu lato – westchnęła lalka Emilka – i, jak co roku, za kilka dni zrobi się w przedszkolu tak cicho. Będę tęsknić za dziećmi.

– Łatwo ci mówić – powiedziała lalka Rozalka. – Masz wszystkie ręce i nogi. A ja? Popatrz na mnie. Jakiś rozrabiaka wyrwał mi rękę.

– Nie jakiś, tylko Krzyś – zawołał pajacyk i fiknął koziołka.

– A ja tam lubię wakacje. W ciągu dnia przez okno zagląda słoneczko, a wieczorem księżyc. Cisza, spokój... – powiedział miś Łatek i pogłaskał się po naderwanym uchu. – Może ktoś mi je w końcu przyszyje.

– Tak, tak, nareszcie będzie można odsapnąć. Do tej pory nie mogę odnaleźć mojego kółka – zawołała wyścigówka. – Jak mam jeździć? Na trzech kołach? Nie da rady.

– Coś nas uwiera – westchnęły chórem klocki, ledwie wystając z wielkiego pudła. – Może to właśnie twoje kółko? Mógłbyś je w końcu zabrać, a nie tylko narzekasz!

– Lubię dzieci. Lubię, jak mnie biorą do swoich rączek i patrzą na mnie z zachwytem – dodał zajączek Kłapek. – Mają taki miły dotyk. Pamiętam, jak pierwszy raz trafiłem do przedszkola. Okropnie się bałem. Myślałem, że może dzieci mnie nie polubią. Ala tylko raz na mnie spojrzała i już wiedziałem, że wszystko będzie dobrze.

– A mnie Ania woziła w wózeczku – Rozmarzyła się Rozalka. – Zaraz po tym, gdy Krzyś wyrwał mi rękę. A później Zosia próbowała ją wsadzić z powrotem, ale jej się nie udało.

– A z tym kółkiem to też troszkę była moja wina. Niepotrzebnie najechałem na klocek. Kiedy dzieci mną się bawią, to wiem, że jestem potrzebny. A na dodatek, gdy Pawełek płakał, to Maciek dał mu mnie do zabawy. I od razu Pawełek się uspokoił. Fajnie jest, gdy wywołujemy u dzieci uśmiech na twarzach.

– I jak się nami dzielą – odezwał się z rogu sali tygrysek.

– Ja też wolę jeździć po torach, gdy słyszę dziecięce głosy – wyszeptała kolejka, zagwizdała przeciągle i pojechała dalej.

– Mam nadzieję, że te wakacje szybko miną i znów będziemy wesoło bawić się z dziećmi – odezwał się po chwili zastanowienia misio. – A może dostanę całkiem nowe ucho i będzie ładniejsze od tego? – powiedział i znowu pogłaskał się po głowie. – Chciałbym, żeby było w kratkę!

– Na pewno dostaniesz nowe ucho. Pani Ewa potrafi tak pięknie szyć. Spójrz na mnie – po-wiedziała lalka Emilka i zerknęła na swoją nową, koronkową sukieneczkę.

– Będzie dobrze – zawołał pajacyk. – Musimy tylko uzbroić się w cierpliwość i zebrać siły oraz energię na cały przyszły rok. Zobaczycie, na pewno nie będziemy się nudzić od września.– Na pewno – odpowiedziały chórem lalki i uszczęśliwione zasnęły.

     Misio i inne zabawki też poszli spać, śniąc o nadchodzących zabawach. Pajacyk po raz ostatni fiknął koziołka i usnął przytulony do zajączka.

 

• Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania. Rodzic zadaje pytania:

−Co przytrafiło się lalce Rozalce, misiowi Łatkowi i wyścigówce podczas zabaw z dziećmi?

−Za jakimi przedszkolnymi zabawami i zabawkami będziecie tęsknić w czasie wakacyjnej przerwy?

 

•Zabawa ruchowa- Pajacyki i misie.

Potrzebujemy bębenek. Dzieci maszerują po dywanie w rytm bębenka. Na przerwę w grze naśladują wesołego pajacyka (skaczą, jak pajacyk) lub smutnego misia (powoli chodzą ze spuszczoną w dół głową na czworakach).

 

•Odnajdywanie zabawki po opisie słownym. Odgadywanie, jakie ważne informacje chciałaby zabawka przekazać dzieciom. Potrzebujemy: zabawki np. miś pluszowy. Rodzic mówi dziecku, że jest w pokoju zabawka, która chciałaby dziecku coś powiedzieć. Podaje opis słowny np. znajdującego się w pokoju pluszowego misia. Dziecko odnajduje zabawkę.  Wskazuje  na te cechy wymienione przez R., które pozwoliły mu odgadnąć, że chodziło właśnie o misia. Następnie zgaduje, co miś chciałby mu powiedzieć. Rodzic  dopowiada kierowane przez misia prośby (np. miś prosi, aby dzieci po wakacjach nie zapominały o sprzątaniu zabawek, aby szanowały zabawki). Na końcu miś życzy dziecku bezpiecznych i pełnych przygód wakacji. Zapewnia, że wraz z innymi zabawkami będzie czekał na dzieci.

 

•Zabawa z elementem skoku i podskoku- Przeskakujemy fale.  Potrzebujemy: szarfę w kolorze niebieskim dla dziecka, odtwarzacz CD, nagranie różnych odgłosów: morze. Dziecko stoi przed niebieską szarfą, ułożoną w kształt wąskiego prostokąta. Gdy usłyszy odtworzony szum morza, przeskakuje przez fale. Podczas przerwy w odtwarzaniu dźwięku spaceruje pomiędzy szarfami. Gdy ponownie usłyszy szum morza, zatrzymuje się przy szarfie i skacze.

 

 

 

Zajęcie 2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 20.

 

Potrzebujemy: trójkąt, koszyk, kolorowe chusteczki szyfonowe (dla każdego dziecka jedna chusteczka).

 

•Ćwiczenie wstępne – Dwójkami zbiórka!

Dzieci spacerują swobodnie zgodnie z rytmem wygrywanym przez R. na trójkącie. Na prze-rwę w grze R. mówi: Dwójkami zbiórka! Dzieci ustawiają się dwójkami przed R. ( np. z innym domownikiem).  Rodzic powtarza zabawę kilka razy. Za każdym razem zmienia swoje miejsce.

 

•Zabawa ruchowa z elementem czworakowania – Żabki.

Dziecko jest żabką. Kuca  w rozsypce. Kładziemy chusteczki szyfonowe w różnych miejscach na dywanie, dziecko kuca między nimi. Na hasło: Żabki skaczą, wykonuje skok do najbliżej leżącej chusteczki. R. powtarza zabawę kilka razy.

 

•Ćwiczenie z elementem pełzania – Gąsienice. Rodzic tworzy tunel- rozstawia szeroko nogi. Dziecko pokonuje tunel, czołgając się.

 

•Skrętoskłony –Trawa na wietrze.

Dziecko siedzi w siadzie rozkrocznym, apaszkę trzyma oburącz w górze, są źdźbłami trawy, wykonuje skrętoskłon raz do jednej, raz do drugiej stopy, starając się nie zginać kolan. Powtarza ćwiczenie kilkakrotnie.

 

•Ćwiczenie mięśni grzbietu – Kolorowe lato.

Dziecko leży przodem, trzyma apaszkę oburącz przed głową. Unosi głowę, ręce trzyma prosto, ogląda apaszkę – stara się przez chwilę utrzymać taką pozycję. Następnie wraca do leżenia i powtarza ćwiczenie.

 

•Ćwiczenie uspokajające – Kwiaty w dzień i w nocy.

Dziecko leży na plecach. Kładzie dłonie na dolnej części brzucha, ściskając apaszkę – kwiat. Jest dzień, bierze głęboki wdech, oddala dłonie – kwiat rozchyla swoje płatki. Nadchodzi noc, wykonuje wydech – zbliża ponownie dłonie – kwiat zwija swoje płatki. Rodzic  powtarza ćwiczenie kilka razy.

 

•Marsz z apaszkami po obwodzie koła.

Dziecko maszeruje  po obwodzie koła, licząc od 1 do 5. Na: Pięć! unosi rękę z apaszką, mówiąc: Hej! i puszcza apaszkę na podłogę. Następnie podnosi apaszkę  i wkłada ją do koszyka.

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji.  Zabawa - Gdzie jest dzięcioł? – rozwijanie orientacji przestrzennej. Potrzebujemy: zdjęcie przedstawiające dzięcioła, sylweta dzięcioła.

 

 

Rodzic  pokazuje dziecku zdjęcie przedstawiające dzięcioła. Prosi, aby opisał jego wygląd. Opowiada ciekawostki na jego temat, zwracając szczególną uwagę na rolę, jaką pełni on w lesie. Następnie chowa w pokoju sylwetę dzięcioła. Dziecko odnajduje jego kryjówkę. Nazywając to miejsce, używa określeń: wysoko, nisko, na, pod, za, obok, przed itp.

 

•Zabawa wyrabiająca reakcję na przerwę w muzyce- W świat idziemy.

Nagranie melodii do marszu –  odtwarzacz CD. Dziecko maszeruje  w parze z domownikiem w rytmie muzyki. Na przerwę w muzyce zatrzymują się i recytują krótki wiersz Bożeny Formy:

Idziesz ty, idę ja

W świat idziemy raz i dwa

Tup tup tup tra la la

 niech ta podróż wiecznie trwa.

Następnie puszczają ręce i dziecko szuka innej pary. Zabawę powtarzamy.

 

•Zabawa ruchowa z elementem skoku i podskoku- Góry piasku.

Potrzebujemy: żółte szarfy, bębenek.

Rodzic  układa z żółtych szarf kółka – zamki z piasku. Dziecko przy dźwiękach bębenka biega między szarfami, starając się nie dotknąć żadnej z nich. Na mocne uderzenie przeskakuje obunóż żółte szarfy.

 

PRZYTULAM WAS MOCNO- ŻÓŁWIKI

PANI AGNIESZKA

 

   

 

 

 

 

CZERWIEC- TYDZIEŃ II

TEMAT TYGODNIA- WAKACYJNE PODRÓŻE

 

 

PIĄTEK 12.06.20

 

Zajęcie 1. Po lądzie, powietrzu czy wodzie? – zabawy dydaktyczne inspirowane wierszem Laury Łącz- Letnie wakacje.

 

 •    Zabawa na powitanie. Rodzic  turla piłkę do dziecka i zadaje mu pytanie: Z kim jedziesz na wakacje? Gdzie jedziesz na wakacje?  Dziecko odpowiada i toczy piłkę do rodzica.

 

 

 •    Słuchanie wiersza Laury Łącz- Letnie wakacje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kiedy są wakacje

 

I nie pada deszcz,

 

Możesz gdzieś wyjechać,

 

Jeśli tylko chcesz.

 

Kiedy są wakacje –

 

Morze, góry, las,

 

Gdzie tylko się znajdziesz,

 

Miło spędzisz czas.

 

Latem

 

Złociste promienie

 

Słońca

 

Padają na ziemię,

 

Popatrz –

 

Rozwiały się chmury,

 

Baw się

 

I nie bądź ponury!

 

Morze –

 

Muszelki i piasek,

 

Góry

 

Lub łąka za lasem,

Warmia –

 

Czekają jeziora,

 

Lato –

 

Już wyjechać pora!

 

(Wiersz pochodzi z e-podręcznika do EW na licencji CC–BY–3.0 www.epodreczniki.pl Klasa 1, jesień, blok 1, temat 2, plansza 3)

 

 

 •   Rozmowa na temat wiersza.

 

 −  Gdzie możemy wyjechać na wakacje?

 

−  Dlaczego na wakacjach miło spędzamy czas?

 

−  W jaki sposób możemy dojechać w różne miejsca letniego wypoczynku?

 

 

 •    Rozwiązywanie zagadek słuchowych. Potrzebujemy odtwarzacz CD, płytę z odgłosami różnych środków lokomocji, obrazki lub zdjęcia przedstawiające różne środki lokomocji. Rodzic układa na dywanie obrazki lub zdjęcia przedstawiające różne środki lokomocji. Proponuje dzieciom wysłuchanie różnych dźwięków i wskazanie obrazków, na których przedstawione są pojazdy wydające te dźwięki. Włącza kolejno nagrane na płytę odgłosy różnych środków lokomocji. Dziecko podaje ich nazwy, dzieli je rytmicznie (na sylaby) i powtarza dźwięki. Następnie odszukuje i wskazuje odpowiednie pojazdy wśród obrazków leżących na dywanie.

 

 

 

 •  Ćwiczenia klasyfikacyjne - Po lądzie, powietrzu czy wodzie? Obrazki lub zdjęcia przedstawiające środki lokomocji (np. samolot, pociąg, samochód, statek, motocykl, autobus). Rodzic  układa przed dzieckiem trzy obrazki: pierwszy przedstawiający ulicę (w oddali widać tory kolejowe), drugi – niebo z chmurami, trzeci – wodę. Dziecko omawia, co jest na nich przedstawione. Następnie układa pod nimi obrazki różnych pojazdów. Po zakończonym zadaniu wymienia  środki lokomocji poruszające się po lądzie, po wodzie oraz w powietrzu.

 

 

 

 

 •    Zagadki ruchowe -  Naśladujemy pojazdy. Potrzebujemy obrazki lub zdjęcia przedstawiające samochód, pociąg, statek, samolot, tekturowe pudełko z otworem wyciętym w górnej części. Rodzic  pokazuje dziecku obrazki przedstawiające różne środki lokomocji. Dziecko rozpoznaje je i nazywa. Następnie chowa obrazki do pudełka, w którego górnej części wycięty jest otwór. Dziecko podchodzi do pudełka, wyjmuje jeden obrazek, naśladuje sposób poruszania się przedstawionego na nim pojazdu (może także naśladować dźwięk). Pozostali domownicy odgadują, o jaki pojazd chodzi. Podają jego nazwę i wspólnie naśladują dźwięk i sposób poruszania się pojazdu.

 

 

 

 

 

Zajęcie 2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 19

 • Dziecka maszeruje po obwodzie koła, w rytmie wygrywanym przez R. na tamburynie lub innym instrumencie
 • Zabawa orientacyjno – porządkowa- Do domu. Dziecko układa z szarfy lub sznurka koło- dom  na dywanie, a następnie siada w nim skrzyżnie z prostymi plecami. Kiedy R. gra na tamburynie, dziecko spaceruje, a na przerwę w grze – wraca do swojego domu.
 • Ćwiczenie dużych grup mięśniowych – Przebieramy się. Szarfy leżą na podłodze – to ubranie. Dziecko staje w środku. Następnie chwytając oburącz, przeciąga szarfę przez całe ciało od dołu do góry.
 • Ćwiczenie mięśni grzbietu – Podnieś patyk. Dziecko leży na brzuchu, a szarfa- patyk- przed nim. Następnie dziecko chwyta za końce szarfy i lekko unosi ręce, bez zginania łokci.
 • Ćwiczenie z elementem rzutu do celu – Rzut woreczkiem. Dziecko stoi na linii utworzonej z szarfy i stara się trafić woreczkiem (np.: kaszy lub ryżu) do celu (np.: jakieś pudełko, wiaderko itp.).
 • Zabawa ruchowa z elementem skoku – Skok. Szarfy leżą na dywanie. R. gra rytmicznie na tamburynie, dziecko maszeruje. Na hasło R.: Skok!, dziecko wskakuje do środka szarfy i radośnie skacze. R. ponownie gra na tamburynie, dziecko maszeruje.
 • Ćwiczenia stóp – Sprzątamy. Na podłodze kładziemy szarfę i formujemy z niej koło, obok kładziemy woreczek. Dziecko siada na podłodze obok szarfy z lekko ugiętymi nogami i rękami opartymi za sobą. Zadaniem dziecka jest złapać woreczek palcami stóp i umieścić go w szarfie.
 • Ćwiczenie uspakajające – Zakończenie zajęć. Dziecko spaceruje w różnych kierunkach, rytmie wygrywanym przez R. w rękach trzyma szarfę a na głowie ma woreczek. Odkłada przybory w wyznaczonym miejscu.

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji. Ćwiczenia artykulacyjne i ruchowe na podstawie rymowanki Iwony Fabiszewskiej -  Wakacyjne plany. Rodzic  mówi rymowankę. Za pierwszym razem wspólnie z dzieckiem wykonuje określone ruchy i wypowiada sylaby. Podczas kolejnego powtórzenia zachęca dziecko do samodzielności.

 

Słonko mocno świeci,                                  podnoszą ręce i naśladują wkręcanie żarówek,

cieszą się więc dzieci                                    podskakują obunóż,

Chi, chi, cha, chi, chi, cha,                           powtarzają sylaby i klaszczą a dłonie,

moc promyków słonko da                           podnoszą ręce i naśladują wkręcanie żarówek,

Chodźmy więc nad wodę                             maszerują w miejscu,

po letnią przygodę                                         kontynuują marsz,

Plum, plum, plum, plum, plum, plum,       powtarzają sylaby i pokazują dłonią kształt fali,

to strumyka słychać szum                            wypowiadają długo głoskę sz.

Wejdźmy też na górę                                    naśladują wchodzenie na górę,

podziwiać naturę.                                          przykładają dłoń do czoła, tworząc nad oczami                  

                                                                          daszek i rozglądają się w obie strony,

Och, och, och, puch, puch, puch                 powtarzają sylaby i klaszczą w dłonie,

to przedszkolak dzielny zuch.                      wskazują ręką siebie.

 

 •   Układanie z klocków w kształcie figur geometrycznych sylwety żaglówki. Potrzebujemy klocki np. drewniane w kształcie figur geometrycznych lub figury geometryczne wycięte z kolorowego papieru.  Dziecko  układa z nich sylwetę żaglówki.

 

Na zakończenie zapraszam do obejrzenia kolejnych filmów o bezpiecznych wakacjach:

 

https://www.youtube.com/watch?v=h3D6xu7pr3k- Pojazdy - piosenki i filmy dla dzieci

https://www.youtube.com/watch?v=wS4SRvkvLio- Bezpieczeństwo w górach | Bezpieczne wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=oD6FNOV24jI- Ekologiczny film z wakacji

 

 

POZDRAWIAM ŻYCZĄC WSZYSTKIM UDANEGO WEEKENDU

PANI AGNIESZKA

 

 

 

 

 

JĘZYK ANGIELSKI

SUMMER CLOTHES II

 1. Hello! Witam na kolejnych zajęciach z angielskiego, do których link znajdziecie tutaj:  https://youtu.be/KQUMJy0NKn8 

 2. Na dzisiejszych zajęciach przypomnieliśmy sobie, w co ubieramy się latem, gdy jest gorąco (hot):

GIRLS (DZIEWCZYNKI):

 • Dress

 • Skirt

 • Sun hat

CHŁOPCY: 

 • T-shirt

 • Shorts

 • Cap

 • Latem potrzebne nam będą także: 

 • flip – flops – klapki (japonki)

 • sunglasses – okulary przeciwsłoneczne

 • Dla utrwalenia proponuję grę Memo:  https://learningapps.org/view13029221 

 • Bye- bye! 

 

 

 

 

ŚRODA 10.06.20.

 

Zajęcie 1. Wakacyjne bagaże- zajęcia matematyczne.

 

 

 

 

 

 • Wprowadzenie. Odtwarzacz CD, nagranie dowolnej melodii w umiarkowanym tempie, szarfa w dowolnym kolorze. Rodzic wybiera dziecko, które będzie lokomotywą i oznacza je szarfą. Pozostali domownicy siedzą z boku. Rodzic włącza nagranie dowolnej melodii w umiarkowanym tempie. Dziecko pełniące rolę lokomotywy porusza się po pokoju, naśladując ruch pociągu (obiema rękami zgiętymi w łokciach wykonuje małe koła). Kiedy R. wyłączy muzykę, lokomotywa zatrzymuje się. Dziecko wymienia głośno, dzieląc rytmicznie (na sylaby) imiona domowników, którzy dołączają do lokomotywy jako wagoniki. Kiedy usłyszą ponownie muzykę, ruszają w podróż. Zabawa kończy się , gdy wszyscy domownicy dołączą do pociągu.

 

 

 

 

 • Zapoznanie z zawartością walizki. Liczenie przedmiotów umieszczonych w walizce. Mała walizka, w której znajduje się np. 5 foremek i 4 łopatki do piasku, koło do pływania (dmuchane), czepek, koc, dwie letnie czapki, okulary przeciwsłoneczne, 3 małe piłeczki.  Rodzic pokazuje dziecku walizkę z całą jej zawartością. Dziecko wyjmuje kolejno poszczególne przedmioty i układają je na dywanie. Określa przeznaczenie przedmiotów i układa obok siebie te, których przeznaczenie jest takie samo (do zabawy, do pływania, do ochrony przed słońcem). Liczy przedmioty.

 

 

 

 

 • Zabawa ruchowa - Wakacyjne bagaże. Woreczek gimnastyczny dla dziecka.  Dziecko pochyla się do przodu i kładzie sobie woreczek-plecak na swoich plecach. Stara się przejść na drugi koniec pokoju tak, aby nie zrzucić woreczka. Zabawę powtarzamy trzy razy.

 

 • Zabawa -  Ile jest łopatek? Kostka z oczkami, sylweta wiaderka, spinacze do bielizny. Rodzic daje  dziecku sylwetę wiaderka. Prosi dziecko, aby rzuciło kostką. Dziecko przypina do sylwety tyle spinaczy (łopatek), ile oczek wskazała kostka. Rodzic sprawdza poprawność, wskazuje spinacze, a dziecko głośno liczy.

 

 • Uzupełnianie kart pracy- 4l. cz. 2 str. 60


 

Zajęcie 2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 19

 • Dziecka maszeruje po obwodzie koła, w rytmie wygrywanym przez R. na tamburynie lub innym instrumencie
 • Zabawa orientacyjno – porządkowa- Do domu. Dziecko układa z szarfy lub sznurka koło- dom  na dywanie, a następnie siada w nim skrzyżnie z prostymi plecami. Kiedy R. gra na tamburynie, dziecko spaceruje, a na przerwę w grze – wraca do swojego domu.
 • Ćwiczenie dużych grup mięśniowych – Przebieramy się. Szarfy leżą na podłodze – to ubranie. Dziecko staje w środku. Następnie chwytając oburącz, przeciąga szarfę przez całe ciało od dołu do góry.
 • Ćwiczenie mięśni grzbietu – Podnieś patyk. Dziecko leży na brzuchu, a szarfa- patyk- przed nim. Następnie dziecko chwyta za końce szarfy i lekko unosi ręce, bez zginania łokci.
 • Ćwiczenie z elementem rzutu do celu – Rzut woreczkiem. Dziecko stoi na linii utworzonej z szarfy i stara się trafić woreczkiem (np.: kaszy lub ryżu) do celu (np.: jakieś pudełko, wiaderko itp.).
 • Zabawa ruchowa z elementem skoku – Skok. Szarfy leżą na dywanie. R. gra rytmicznie na tamburynie, dziecko maszeruje. Na hasło R.: Skok!, dziecko wskakuje do środka szarfy i radośnie skacze. R. ponownie gra na tamburynie, dziecko maszeruje.
 • Ćwiczenia stóp – Sprzątamy. Na podłodze kładziemy szarfę i formujemy z niej koło, obok kładziemy woreczek. Dziecko siada na podłodze obok szarfy z lekko ugiętymi nogami i rękami opartymi za sobą. Zadaniem dziecka jest złapać woreczek palcami stóp i umieścić go w szarfie.
 • Ćwiczenie uspakajające – Zakończenie zajęć. Dziecko spaceruje w różnych kierunkach, rytmie wygrywanym przez R. w rękach trzyma szarfę a na głowie ma woreczek. Odkłada przybory w wyznaczonym miejscu.

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji.  Zabawa sensoryczna -  Rysujemy morskie fale. Potrzebujemy plastikową tackę, piasek, myjkę do okien. Rodzic ustawia na stole tacę, której dno pokryte jest piaskiem. Pokazuje dziecku, jak można przedstawić graficznie morskie fale – rysuje palcem na piasku. Następnie wyrównuje powierzchnię myjką. Dziecko próbuje samodzielnie narysować fale. Po zakończeniu rysowania dziecko wyrównuje powierzchnię piasku. Dobrze jest wykorzystywać do wyrównywania powierzchni plastikowe narzędzie zakończone gumką, przeznaczone do mycia okien.

Zabawa -  Znikający pociąg. Potrzebujemy obrazki przedstawiające czerwoną lokomotywę ciągnącą np. dwa niebieskie wagoniki, trzy czerwone wagoniki, dwa czerwone i jeden żółty wagonik. Rodzic pokazuje obrazek przedstawiający np. czerwoną lokomotywę z dwoma niebieskimi wagonikami. Prosi, aby dziecko dokładnie się przyjrzało. Następnie chowa obrazek i zadaje pytania, związane z treścią obrazka np.: Co przedstawiał obrazek? Jakiego koloru była lokomotywa? Ile wagoników ciągnęła lokomotywa? Jakiego koloru były wagoniki? Jeśli dziecko dobrze radzi sobie z zadaniem, rodzic może położyć obrazek z większą liczbą wagoników lub z wagonikami różniącymi się kolorem. Zarówno lokomotywa jak i wagoniki mogą być wycięte z papieru kolorowego-  prostokąty lub kwadraty.

 

Na zakończenie polecam Wam zobaczcie filmiki i bajeczkę:

https://www.youtube.com/watch?v=0iidgRGFl60- Bezpieczne wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=Ui-ndYWcThA- Bezpieczeństwo dzieci nad wodą | Bezpieczne wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=Mss394U8tJg- Środki transportu - Bajeczka edukacyjna dla dzieci

 

 

PRZESYŁAM GORĄCE POZDROWIENIA

PANI AGNIESZKA

 

 

 

 

 

WTOREK 9.06.20.

Zajęcie 1. Zajęcia umuzykalniające przy piosence: ,,Jadą rowery”.

 

 • Zabawa rozwijająca reakcję na sygnał. Dziecko maszeruje po dywanie w rytmie marakasu lub innego instrumentu. Na zmianę akompaniamentu, dziecko wykonuje ruchy zgodne z ustaleniami:

- przerwa w muzyce – dziecko naśladuje podnoszenie ciężkich kamieni,

- rytm ósemek – bieg na palcach,

- mocne uderzenie – podskok obunóż,

- trzy mocne uderzenia – trzy razy klaszcze i maszeruje po okręgu

 

 • Ćwiczenie oddechowe- Podmuch wiatru.

Rodzic odtwarza nagranie piosenki. Dziecko leży na dywanie. W rytmie piosenki naśladuje nogami jazdę na rowerze. Na dźwięk bębenka przechodzi do siadu i naśladuje podmuch wiatru. Nabiera powietrze nosem i wypuszcza ustami.

 

 • Słuchanie piosenki. Rozmowa na temat wysłuchanego tekstu.
 • Nauka refrenu piosenki fragmentami metodą ze słuchu.

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=TCaHGtcshTo- Piosenki dla dzieci – Jadą rowery

 

 Jadą rowery

Jadą rowery, kręcą się koła,

Nad nami cicho gwiżdże wiatr.

Wielka wyprawa dzisiaj wesoła,

Jedziemy dalej, dalej w świat!

 

Ref.

Na rowerze, na rowerze,

Trzeba jeździć jak należy,

Na rowerze, na rowerze

Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń.

 

Jadą rowery ścieżką w zieleni,

Przez łąkę, pole, w jasny dzień.

Leśny strumyczek w słońcu się mieni,

Wysokie drzewa dają cień.

 

Ref.

Na rowerze, na rowerze,

Trzeba jeździć jak należy,

Na rowerze, na rowerze

Dzyń, dzyń, dzyń, dzyń, dzyń.

 

 • Zabawa przy piosence: w czasie zwrotekdziecko maszeruje po okręgu i naśladuje trzymanie w rękach kierownicy; w czasie refrenudziecko biegnie i stawia drobne kroczki, na słowa: dzyń- klaszcze w dłonie.

 

 

Zajęcie 2. Kolorowe rybki- zajęcia plastyczne.

 

 • Rozwiązanie zagadki słownej:

W wodzie pływają, głosu nie mają. (ryby)

 

 • Oglądanie albumów o rybach – zapoznanie z wyglądem różnych ryb, poznanie środowiska, w którym żyją.
 • Słuchanie piosenki o kolorowej rybce i oglądanie filmiku:

https://www.youtube.com/watch?v=sdcJPxuJkl8- Śpiewające Brzdące - Kolorowa rybka - Piosenki dla dzieci

 

 

 

 • Zapoznanie ze sposobem wykonania pracy: dziecko odrysowuje przygotowany szablon ryby na białej kartce, wycina ją i koloruje wg własnego pomysłu kredkami i mazakami. W rybce robimy otwór i przywiązujemy jeden koniec  sznurka do rybki, a drugi do rolki po ręczniku papierowym. Zwijamy sznurek na rolkę.
 • Zabawa – Ryby w rzece.  Rodzic rozkłada kawałek bibuły niebieskiej na dywanie – rzeka. Proponuje dziecku wpuścić rybkę do rzeki.  Dziecko odwija sznurek, aby rybka zanurzyła się w wodzie. Następnie może ponownie złapać rybkę- zwija sznurek na rolkę.
 • Zabawa bieżna z elementem naśladownictwa- Wakacyjna gimnastyka.  Dziecko biega w rytmie wygrywanym na tamburynie. Na przerwę w grze dziecko zatrzymuje się i wykonuje określone ruchyskłon w przód, klaśnięcie w dłonie, podskok.

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji.  Zabawy badawcze – oglądanie i porównywanie ziaren piasku. Rodzic wsypuje na tacki piasek. Dziecko ogląda ziarenka piasku przez lupę lub szkło powiększające, dotyka ich. Stara się określić, jaki jest piasek. Rodzic zwraca uwagę na bezpieczeństwo (np. niedotykanie oczu zapiaszczonymi rękami, nierzucanie w siebie piaskiem, niejedzenie piasku). Wiatr – ćwiczenia ortofoniczne. Rodzic odtwarza nagranie piosenki o rowerze, dziecko biega naśladując jazdę na rowerze w określonym kierunku. Na hasło: Wietrzyk! zatrzymuje się i szeptem wypowiada zgłoski: szszsz, naśladując szum wiatru.

 

Na zakończenie zapraszam Was do zabawy pt.: Rowery.

 

https://www.youtube.com/watch?v=nMrgD75miGY- Zabawa muz. - ruch. ROWERY

 

Zobaczcie również filmy i bajki o wakacjach:

 

https://www.youtube.com/watch?v=6r-fdr_CcPM-Dbajmy o bezpieczeństwo, film (bajka) dla dzieci

https://www.youtube.com/watch?v=0uqZaTzoBnY- "Opowieści Samochodowe" / I - Początek wakacji /

https://www.youtube.com/watch?v=heNna0maQ0E- Kubuś - Wakacje - bajka dla dzieci

 

 

 

POZDRAWIAM I ŻYCZĘ MIŁEGO DNIA

PANI AGNIESZKA

 


   

 

 

 

 

INFORMACJA OD PANI LOGOPEDY

Witam serdecznie.

Proponuję dzisiaj zabawę z głoską "cz", którą wypowiadamy:

unosząc języczek do góry, za ząbki

ząbki są zbliżone do siebie

usta tworzą dzióbek, tak jakbyśmy posyłali całuski????

Posłuchajcie wierszyka . Jestem ciekawa jakie wyrazy z głoską "cz" usłyszycie.

Przyjrzyjcie się ilustraci i poszukajcie ile ukryło się wykałaczek.
Następnie pobawice się wykałaczkami ispróbujcie ułożyć z nich różne  rzeczy.
Zobaczcie co ja ułożyłam.
Na koniec pobawcie się z głoską "cz" online. Zabawa polega na określeniu, ile sylab zawiera dany wyraz.


https://wordwall.net/pl/resource/2768453

Miłej zabawy. 
Pozdrawiam Was serdecznie. Urszula Wysocka

 

 

RELIGIA

W procesji Bożego Ciała Jezus odwiedza nasze miasta i wsie, w tym roku jest inaczej, dlatego niech dzieci wykonają ładne kwiaty z bibuły, ozdobią swoje okno,ustawią obrazek święty, aby pokazać Jezusowi gdzie mieszkają. Może rodzice zrobią zdjęcia i prześlą do przedszkola. Pozdrawiam Nina.

 

 

JĘZYK ANGIELSKI

SUMMER CLOTHES

 1. Hello. 

 2. Przypomnienie wiersza „Summer”  https://youtu.be/OcTypUrI-3I 

 3. Przypomnienie słownictwa: 

 4. cap – czapka z daszkiem, 

 5. T-shirt – bluzka z krótkim rękawem, 

 6. Shorts – krótkie spodenki, 

 7. shoes - buty. 

 8. Nowe słówka to: 

 9. dress - sukienka, 

 10. skirt - spódnica, 

 11. sun hat – kapelusz od słońca.

 12. Wszystko znajdziemy w filmiku:  https://youtu.be/eRTyd0H8bC4 

 13. Bye – bye!

 

 

 

PONIEDZIAŁEK 8.06.20

 

Zajęcie 1. Podróż do Włoch – słuchanie opowiadania B. Szelągowskiej- „Wakacyjne podróże”.

 

 • Słuchanie opowiadania Barbary Szelągowskiej -  Wakacyjne podróże.

 

Na wakacje czas! Powoli zbliżały się wakacje. Każdy dzień był odrobinę dłuższy od poprzedniego. Robiło się coraz cieplej. Ada od dawna marzyła o locie samolotem. Lubiła bawić się starym globusem swojej mamy. Plastikowym samolocikiem lądowała na maciupeńkich, ledwie widocznych wysepkach. Któregoś dnia tata z tajemniczą miną podszedł do dziewczynki.– Córeczko, czy ja mogę wylądować na twoim globusie?– Oczywiście, że możesz. A gdzie chcesz wylądować, tatusiu?– Widzisz, tutaj jest taki but na obcasie. To są Włochy i tu chciałbym wylądować razem z tobą, Olkiem, babcią, dziadkiem i mamą.– To wspaniale, ale nie wiem, czy się zmieścimy w takim małym samolociku – zaśmiała się dziewczynka.– W takim razie może polecimy dużym samolotem? Takim prawdziwym! Co ty na to?– Bardzo, bardzo bym chciała, tatusiu! – krzyknęła uradowana Ada.– To powiem ci w tajemnicy, że już kupiłem bilety.– Naprawdę?! – zapytała z niedowierzaniem dziewczynka. – Olek, słyszałeś, będziemy lądować na bucie! Naprawdę! Olek, podobnie jak jego siostra, nie mógł doczekać się wyjazdu. Kilka dni później całą rodziną przyjechali na lotnisko.– Kochani – powiedział tata - lotnisko jest bardzo duże i łatwo się zgubić. Musimy się wzajemnie pilnować – dodał i popatrzył na dzieci. Rodzeństwo z zaciekawieniem rozglądało się po ogromnej, pełnej ludzi hali wylotów.– A kim są ci ludzie w mundurach? – zapytała Ada, ściskając Dinusia.– To kapitan i stewardesy – odpowiedziała mama. – Może będą z nami lecieć do Włoch. Zobaczymy. Dwie godziny później cała rodzina usadowiła się wygodnie w samolocie. Początkowo dziewczynka odrobinę bała się hałasujących silników.– Startujemy! Nareszcie! – ucieszył się Olek i patrzył przez okno, jak z każdą chwilą wszystko robiło się coraz mniejsze i mniejsze. W końcu wlecieli w chmury i tylko od czasu do czasu widać było ląd, a potem morze. Wreszcie samolot wylądował i zaczęły się prawdziwe wakacje. Upalne dni dzieci spędzały w krystalicznie przeźroczystej i ciepłej wodzie. Wieczorami zaś zwiedzały piękne miasta, miasteczka i wsie pełne gajów oliwnych i winorośli. Ada uwielbiała pozować do zdjęć – zwłaszcza w towarzystwie Dinusia. Najbardziej spodobała się jej Fontanna Pszczół. – Mamo, czy mogę posadzić tutaj Dinusia? – zapytała dziewczynka i w tym momencie Dinuś wpadł prosto do wody. Na szczęście tata szybko wyłowił niesfornego pluszaka.

– Musisz go bardziej pilnować, córeczko – zaśmiał się tata. – Nie wiem, czy jest zadowolony z kąpieli.– Chyba nie. Coś smutno wygląda. I co teraz zrobimy? Jeszcze się na mnie pogniewa – za-smuciła się Ada.– Nie martw się. Myślę, że poprawi mu się humor, gdy tylko spróbuje prawdziwej włoskiej pizzy! –powiedział dziadek. – Zrobiłem się naprawdę głodny. A wy? – I wskazał budynek, z którego unosił się świeży zapach ziół i ciasta.– W końcu jak Włochy, to i pizza! – zawołał Olek i cała rodzina weszła do pobliskiej pizzerii. Dinusiowi też poprawił się humor. Tak naprawdę nawet nie zdążył się mocno zmoczyć.

 

 

 

 

 

 

 • Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania:

- Gdzie wybrali się Olek i Ada z rodzicami i dziadkami na wakacje?

- Co stało się z Dinusiem tuż przed tym, jak tata zrobił jemu i Adzie zdjęcie?

- Jakie miejsce odwiedziła rodzina Olka i Ady?

- Co jeszcze robili na wakacjach Olek, Ada i ich rodzina?

- W jaki sposób rodzina Olka i Ady dotarła do Włoch?

 

 • Zabawy z globusem.

Rodzic pokazuje dziecku globus, wyjaśnia, co on przedstawia. Dziecko opisuje jego wygląd, wymienia kolory, których jest najwięcej. R. zwraca uwagę na kolor niebieski, informuje, że tym kolorem oznaczone są: morza, oceany, jeziora i rzeki. Następnie dziecko podchodzi do globusa i kręci nim i wskazuje dowolne miejsce na mapie. R. odczytuje jego nazwę, dzieli je rytmicznie na sylaby a dziecko powtarza.

 

 

 

 

 

 • Zabawa ruchowa- Samoloty.  Dziecko- samolot przykuca i szeroko rozstawia ramiona. Na hasło: Start! Powoli się podnosi i naśladuje lot. Biega w różnych kierunkach. Na hasło: Lądujemy! Powoli zwalnia swój bieg, zatrzymuje się w miejscu, kuca i opuszcza ramiona.

 

 • Uzupełnianie kart pracy-

 

- 4l. karty pracy cz.2 str. 58 i 59

- 3l. karty pracy cz.2 str. 19

 

 

 

Zajęcie 2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 19

 • Dziecka maszeruje po obwodzie koła, w rytmie wygrywanym przez R. na tamburynie lub innym instrumencie
 • Zabawa orientacyjno – porządkowa- Do domu. Dziecko układa z szarfy lub sznurka koło- dom  na dywanie, a następnie siada w nim skrzyżnie z prostymi plecami. Kiedy R. gra na tamburynie, dziecko spaceruje, a na przerwę w grze – wraca do swojego domu.
 • Ćwiczenie dużych grup mięśniowych – Przebieramy się. Szarfy leżą na podłodze – to ubranie. Dziecko staje w środku. Następnie chwytając oburącz, przeciąga szarfę przez całe ciało od dołu do góry.
 • Ćwiczenie mięśni grzbietu – Podnieś patyk. Dziecko leży na brzuchu, a szarfa- patyk- przed nim. Następnie dziecko chwyta za końce szarfy i lekko unosi ręce, bez zginania łokci.
 • Ćwiczenie z elementem rzutu do celu – Rzut woreczkiem. Dziecko stoi na linii utworzonej z szarfy i stara się trafić woreczkiem (np.: kaszy lub ryżu) do celu (np.: jakieś pudełko, wiaderko itp.).
 • Zabawa ruchowa z elementem skoku – Skok. Szarfy leżą na dywanie. R. gra rytmicznie na tamburynie, dziecko maszeruje. Na hasło R.: Skok!, dziecko wskakuje do środka szarfy i radośnie skacze. R. ponownie gra na tamburynie, dziecko maszeruje.
 • Ćwiczenia stóp – Sprzątamy. Na podłodze kładziemy szarfę i formujemy z niej koło, obok kładziemy woreczek. Dziecko siada na podłodze obok szarfy z lekko ugiętymi nogami i rękami opartymi za sobą. Zadaniem dziecka jest złapać woreczek palcami stóp i umieścić go w szarfie.
 • Ćwiczenie uspakajające – Zakończenie zajęć. Dziecko spaceruje w różnych kierunkach, rytmie wygrywanym przez R. w rękach trzyma szarfę a na głowie ma woreczek. Odkłada przybory w wyznaczonym miejscu.

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji.  Zajęcia badawcze – Co pływa, co tonie?

 

 • Wprowadzenie do zabawy badawczej- rodzic ustawia za parawanem lub wysokim pudełkiem naczynie z wodą. Dziecko odwraca się tyłem, a rodzic w tym czasie wywołuje energicznymi ruchami, dźwięk pluskania wody. Dziecko odwraca się przodem o odgaduje rodzaj dźwięku. R. pyta dziecko, co najbardziej lubi robić podczas wakacji nad wodą. Przeprowadzenie doświadczeń:

 

- sprawdzanie, czy papierowe łódki pływają w wodzie- dziecko umieszcza łódkę na wodzie i obserwuje, następnie wypowiada się na temat sposobu poruszania się łódek

- dmuchanie na papierowe łódki umieszczone na wodzie- dziecko obserwuje, jak łódka porusza się pod wpływem strumienia powietrza (dmucha raz mocno, raz lekko)

- obciążanie łódek kamykami, uważając, aby nie zatonęła- dziecko obserwuje, która łódka udźwignęła największy ciężar

- sprawdzanie, czy plastelina utrzymuje się na wodzie- dziecko robi z plasteliny kuleczkę, placek, robi dziurkę w placku i ostrożnie umieszcza na wodzie

- dziecko kładzie na wodzie kartkę z zeszytu- układa na niej piórko, monetę, mały kamyk, wykonuje ćwiczenie ostrożnie, tak, by kartka utrzymała ciężar

- sprawdzanie, który ze zgromadzonych przedmiotów po wrzuceniu ich do wody zatoną, a które nie ( metalowy klucz, korek, piłeczki do ping-ponga, kawałki papieru o różnej strukturze, klocek drewniany, klocek plastikowy, styropian, piórko, liść, gąbka, makaron)

Rodzic wyjaśnia, że wszystko zależy od ciężaru przedmiotów. Ciężkie przedmioty toną, a lekkie pływają.

 

 • Zabawa- Szum morskich fal.  Zabawa z wykorzystaniem folii malarskiej. Dziecko z rodzicem trzyma folię malarską, wywołują dźwięk przypominający szum morskich fal. Nasłuchuje dobiegających dźwięków.

 

Na zakończenie posłuchajcie piosenki i zobaczcie film o bezpiecznych wakacjach:

 

https://www.youtube.com/watch?v=NAthr3ryaaw- BEZPIECZNE PODRÓŻE

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM- ZoZi - BEZPIECZNE WAKACJE (piosenka dla dzieci)

 

 

ŚCISKAM WAS MOCNO I POZDRAWIAM

PANI AGNIESZKA

 

 

 

      

 

 

 

 

 

TEMAT TYGODNIA- NIBY TACY SAMI, A JEDNAK INNI

PIĄTEK 5.06.20

Zajęcie 1 Ulubione zabawy – zabawy integracyjne inspirowane wierszem A. Widzowskiej – Dzieci na Ziemi.

 

 • Kończenie rymowanek.  Rodzic mówi rymowanki, a dziecko je dokańcza:

 

• Ma zmarznięty z zimna nosek

   ten malutki… (Eskimosek)

 

• Nie jadł śliwek ni malinek

    ten mały, czarny… (Murzynek)

 

• Czy widzicie tego skośnookiego chłopczyka?

Ma żółtą cerę. To syn pana… (Chińczyka)

 

• Ta dziewczynka to Olka,

   ona tak jak i wy – to … (Polka)

 

 • Słuchanie wiersza A. Widzowskiej „Dzieci na Ziemi”.

 

Na kuli ziemskiej bawią się dzieci,

cieplutkie słonko dla nich wciąż świeci,

a księżyc mruga oczkiem na niebie

do wszystkich ludzi, również do ciebie.

Zulu z Afryki chodzi po drzewach,

a Chinka Inka jak ptaszek śpiewa.

Eskimos Bubu gra w piłkę z foką,

na słoniu jeździ Hindus Namoko.

Dzieci się różnią kolorem skóry

jednak są dumne ze swej kultury

i choć w dziwacznych mówią językach,

pragną się bawić, tańczyć i brykać!

Inka i Zulu, Bubu, Namoko -

chcą być kochane, śmiać się szeroko,

jeść smakołyki, dbać o zwierzęta,

a zamiast wojen mieć tylko święta!

 Niech wam się spełnią wszystkie marzenia –

tak, robiąc obrót, powiada Ziemia.

 

 

 

 

 

 • Rozmowa na podstawie wiersza:

- O jakim święcie była mowa?

- Jakie są dzieci na całym świecie?

- Co to znaczy, że dzieci na całym świecie są takie same?

- Co najbardziej lubią robić dzieci?

- Jakie imiona miały dzieci w wierszu?

 

 • Słuchanie piosenki o dzieciach z różnych stron świata:

 

https://www.youtube.com/watch?v=zl_dYe03Yx0- My Dzieci Świata

 

 

 • Zabawy dzieci z różnych stron świata.

Mapa świata.

 

 

 

 Przed każdą kolejną zabawą Rodzic pokazuje na mapie świata obszar zamieszkania dzieci, przekazuje krótko ciekawostki na temat danego kraju czy kontynentu. 

 

 • JAPONIA

 

 

 

Posłuchajcie nagrania muzyki japońskiej:

 

https://www.youtube.com/watch?v=J9wBwyZrpCE 

 

Rodzic przekazuje krótko ciekawostki na temat Japonii i życia dzieci w Japonii.

http://www.gaijinwpodrozy.pl/ciekawostki-japonii-dla-dzieci/-

 

ZABAWA- KIMONO.

 Rodzic proponuje dziecku zabawę. Dzieci zdejmują kapcie i ustawiają je równo w szeregu z boku dywanu. Rodzic rozkłada karimaty lub koc. Trener- rodzic lub chętny domownik zakłada kimono sportowe, pozostali członkowie rodziny ustawiają się za nim w rzędzie. W rytm muzyki japońskiej wykonuje ruchy, które naśladują pozostali domownicy.   

 

 • AFRYKA

 

 

 

 

 

Rodzic przekazuje krótko ciekawostki na temat Afryki i życia dzieci w Afryce. 

https://fajnepodroze.pl/afryka-podstawowe-informacje-dla-dzieci/

 

ZABAWA- AFRYKAŃSKI TANIEC PRZY DŹWIĘKACH BĘBNÓW.  

Rodzic proponuje dziecku zabawę. Informuje, że dzieci afrykańskie bardzo lubią tańczyć. Można wykorzystać poniższe nagranie: 

 

https://www.youtube.com/watch?v=zjUpyWk19BU 

 

 

 • ARKTYKA 

 

 

 

Rodzic przekazuje krótko ciekawostki z życia dzieci innuickich. Informuje, że dzieci z obszarów arktycznych lubią śpiewać i opowiadać niezwykłe historie. 

https://fajnepodroze.pl/eskimosi-ciekawostki-dla-dzieci/ 

 

ZABAWA- PRZESUWANIE PO DYWANIE

Rodzic proponuje dziecku zabawę. Rozkłada na dywanie koc, na jego środku siada dziecko, pozostali domownicy chwytają koc za brzegi i delikatnie przesuwają po dywanie w wyznaczone miejsce.

 

 • Zabawa ruchowa- Kolory. Rodzic rzuca piłkę do dziecka, podając nazwę koloru. Umawia się z dzieckiem, że nie może złapać piłki, gdy Rodzic wymieni nazwę wybranego koloru np. czarnego.

 

 

Zajęcie 2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 19

 • Dziecka maszeruje po obwodzie koła, w rytmie wygrywanym przez R. na tamburynie lub innym instrumencie
 • Zabawa orientacyjno – porządkowa- Do domu. Dziecko układa z szarfy lub sznurka koło- dom  na dywanie, a następnie siada w nim skrzyżnie z prostymi plecami. Kiedy R. gra na tamburynie, dziecko spaceruje, a na przerwę w grze – wraca do swojego domu.
 • Ćwiczenie dużych grup mięśniowych – Przebieramy się. Szarfy leżą na podłodze – to ubranie. Dziecko staje w środku. Następnie chwytając oburącz, przeciąga szarfę przez całe ciało od dołu do góry.
 • Ćwiczenie mięśni grzbietu – Podnieś patyk. Dziecko leży na brzuchu, a szarfa- patyk- przed nim. Następnie dziecko chwyta za końce szarfy i lekko unosi ręce, bez zginania łokci.
 • Ćwiczenie z elementem rzutu do celu – Rzut woreczkiem. Dziecko stoi na linii utworzonej z szarfy i stara się trafić woreczkiem (np.: kaszy lub ryżu) do celu (np.: jakieś pudełko, wiaderko itp.).
 • Zabawa ruchowa z elementem skoku – Skok. Szarfy leżą na dywanie. R. gra rytmicznie na tamburynie, dziecko maszeruje. Na hasło R.: Skok!, dziecko wskakuje do środka szarfy i radośnie skacze. R. ponownie gra na tamburynie, dziecko maszeruje.
 • Ćwiczenia stóp – Sprzątamy. Na podłodze kładziemy szarfę i formujemy z niej koło, obok kładziemy woreczek. Dziecko siada na podłodze obok szarfy z lekko ugiętymi nogami i rękami opartymi za sobą. Zadaniem dziecka jest złapać woreczek palcami stóp i umieścić go w szarfie.
 • Ćwiczenie uspakajające – Zakończenie zajęć. Dziecko spaceruje w różnych kierunkach, rytmie wygrywanym przez R. w rękach trzyma szarfę a na głowie ma woreczek. Odkłada przybory w wyznaczonym miejscu.

 

 

Zajęcie 3.

 

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji. 

Zabawa słuchowa- W co się bawić?  Potrzebujemy:

Parawan lub koc; dzwonek do roweru;  kubek, miska z wodą; niewielka budowla z klocków. Rodzic przechodzi za parawan. Obserwując dziecko, wydobywa różne dźwięki, np.: dźwięk dzwonka do roweru, przelewania kubkiem wody, zburzenia niewielkiej budowli z klocków. R. pyta: W co się bawią dzieci? Dziecko udziela odpowiedzi: Dzieci jeżdżą na rowerze. Dzieci się kąpią. Dzieci bawią się klockami.

Zabawa z chustami szyfonowymi. 

Przygotowujemy dla dziecka chusteczkę szyfonową.  Dziecko stoi i powtarzają ruchy za R.:

− macha chustką za sobą, przed sobą, a następnie puszcza ją na podłogę i podnosi,

− porusza chustką wysoko nad swoją głową, a następnie nisko nad podłogą,

− umieszcza chustkę na głowie, wykonuje skłon i patrzy, jak chustka opada, staje na chustce,

− kładzie chustkę obok siebie i wykonują taniec wokół chustki.

Zabawy w parach – do zabawy zapraszamy domowników.

Dziecko dobiera się w parę z drugą osobą i stają naprzeciwko siebie:

− wachluje partnera tak, aby poczuł ruch powietrza,

− podrzuca swoją chustkę w kierunku partnera, chwyta chustkę partnera oburącz z okrzykiem,

− tańczą, trzymając się za chustki (przy piosence Dwóm tańczyć się zachciało)

 

 

Na zakończenie posłuchajcie piosenki o placu zabaw i pobawcie się w zabawę- 10 Małych Indian:

 

https://www.youtube.com/watch?v=oNS6BeQRnZs- 10 Małych Indian Piosenki dla dzieci

https://www.youtube.com/watch?v=_fgm-kI1RNY- Plac zabaw - Piosenki dla dzieci

 

 

GORĄCE POZDROWIENIA DLA WSZYSTKICH.

PANI AGNIESZKA

 

 

     

 

 

 

JĘZYK ANGIELSKI

SUMMER WEATHER – THE POEM

 1. Hello! 

 2. Na poprzednich zajęciach przypomnieliśmy sobie, jak może być pogoda. Dzisiaj opowiemy sobie o tym, co można robić latem, gdy jest piękna pogoda:  https://youtu.be/pNIBQbHE9vk 

 3. Tekst wierszyka o lecie:

Summer is sunny

Summer is hot. 

In the summer I swim a lot.

I ride a bike.

I hop and run.

In the summer 

I have much fun.

 1. Możecie się go nauczyć, bo jest prosty: https://youtu.be/OcTypUrI-3I 

 2. Bye – bye!

 

 

 

    CZWARTEK 4.06.20.

Zajęcie 1.  Letnie zabawy z wodą i piaskiem – zajęcia badawcze.

 • Rodzic włącza nagranie szumu morskich fal. Dziecko w tym czasie leży na dywanie z zamkniętymi oczami,  wsłuchuje się w dobiegające dźwięki. Dziecko wypowiada się na temat swoich wyobrażeń i ulubionych zabaw z woda i piaskiem.

 

https://www.youtube.com/watch?v=YMkM5-RWYaU- Szum morza

 

 

 

 

 • Przygotowujemy: miskę z wodą, papierowe łódeczki, słomki do napojów, tacę z piaskiem, ręcznik papierowy .

 

 

 

 

 

 • DZIECKO:
 • puszcza papierowe łódeczki w misce z wodą i dmucha na nie,
 • lekko uderza dłonią o powierzchnię wody,
 • dmucha w wodę przez słomkę,
 • na tacy z piaskiem rysuje palcem różnego rodzaju kreski i fale, stawia kropki, porusza tacą, wyrównując powierzchnię piasku i rysuje ponownie.
 • Podsumowanie doświadczeń.

Dziecko omawia wrażenia, opisuje, jaka jest woda i piasek, jakie dźwięki można za ich pomocą wytworzyć (np. pluskanie i bulgotanie, przesypywanie).

 

 • Zabawa -  Wodny masaż.

Rodzic odtwarza nagranie melodii o zróżnicowanym tempie. Dziecko, w rytm muzyki, rysuje palcem na plecach domownika, zgodnie z instrukcją R., kropki, kreski pionowe, poziome, linie faliste, stukają opuszkami palców itp. Na koniec masażu potrząsają dłońmi, tak jakby strzepywały wodę z rąk.

 

 

Zajęcie 2. Meksykańskie ponczo - zajęcia plastyczne.

 

 • Słuchanie piosenki: Meksykański książę:

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=23&v=xmDA-EPeM04&feature=emb_logo-  Meksykański książę

 

 

 

 

 • Oglądanie ilustracji przedstawiających różne poncza, wyjaśnienie znaczenia słowa- ponczo:

Ponczo to rodzaj wierzchniego męskiego okrycia wykonanego z prostokątnego kawałka wełnianej lub bawełnianej tkaniny z otworem na głowę pośrodku. 

R. zwraca uwagę dziecka na kolory pasków na ponczu. Dziecko wraz z R. nazywają wskazywane kolory. Dowiaduje się, że układ kolorów pasków na ponczu powtarza się.  

 

 • Wykonanie pracy  plastycznej. Potrzebujemy: kolorowe kartki, klej, kartonik z układem kolorowych pasków, dla każdego dziecka kartka w kształcie prostokąta. Rodzic zachęca dziecko do wykonania własnego poncza. Życzę Wam powodzenia.

 

Dziecko :

− rwie na paski kolorowe kartki, starając się, aby pasek był jak najdłuższy (może z pomocą rodzica lub samodzielnie pociąć kolorowe kartki na paski),

− układa paski najpierw zgodnie z rytmem wskazanym przez Rodzica na kartoniku,

− następnie nakleja paski na prostokąt według własnego kodu, 

− składa kartkę na pół i wycina pośrodku otwór.

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji. Zabawa – Koncert życzeń.  Dziecko siada na krzesełku i wyraża życzenia, które mają spełnić pozostali domownicy np.: Życzę sobie, abyście podskoczyli trzy razy lub zaśpiewali piosenkę. Po jego spełnieniu dziecko siedzące na krzesełku wybiera swojego następcę i zabawa toczy się dalej. Zabawa doskonaląca reakcję na zmiany dynamiczne – Cicho- głośno. R. bierze do jednej ręki grzechotkę, do drugiej tamburyn. Umawia się z dzieckiem, że na jednym instrumencie będzie grał cicho (grzechotka) i wtedy dziecko będzie biegało cichutko na palcach, a na drugim głośno (tamburyn) i dziecko będzie mocno tupało. Dziecko swobodnie maszeruje po dywanie. R. naprzemiennie wydobywa dźwięki z grzechotki i tamburynu.

 

    NA ZAKOŃCZENIE POSŁUCHAJCIE WIERSZYKA O DZIECIACH Z CAŁEGO ŚWIATA ORAZ PIOSENKI, O TYM, ŻE  KAŻDY Z NAS JEST INNY I TRZEBA TO USZANOWAĆ:

 

   https://www.youtube.com/watch?v=zl_dYe03Yx0-    Dzieci Świata - Jesteśmy Dziećmi | Dzień Dziecka 2020 | Wierszyk | Bajki po Polsku

    https://www.youtube.com/watch?v=UrBmQBMnayE- ZoZi - KAŻDY JEST INNY

 

 

 

 

ŻYCZĘ MIŁEGO DNIA

PANI AGNIESZKA               

 

 

 

 

 

 

ŚRODA  20.05.20.

 

Zajęcie 1. Kraina zabawek - zajęcia matematyczne, ćwiczenia w liczeniu.

 

 

 • Słuchanie wiersza -  B. Szelągowskiej „Kraina zabawek”.

 

Wiersz B. Szelągowskiej „Kraina zabawek”

 

Siedzą zabawki grzecznie na półkach.

Siedzą i patrzą na pajacyka.

Pajac do tańca lalkę zaprosił

i teraz będą tańczyć walczyka.

 

 

  

 

 

Patrzcie! Dwa misie! Na samej górze!

W takt się kołyszą, klaszczą łapkami.

Na parapecie rozsiadł się zając:

Jak każdy zając - strzyże uszami.

 

 

 

   

 

 

 

Tuż obok książek drzemie żyrafa.

Kudłaty piesek przy wózku szczeka.

Piłka się turla, to znów skacze.

Myszka – zabawka – kotu ucieka.

 

 

  

 

 

   

 

I nagle wchodzi ktoś do pokoju.

Ojej, nie tańczy już nikt walczyka!

Zabawki stoją, siedzą bez ruchu

I tylko z radia płynie muzyka.

 

 • Rozmowa kierowana na podstawie wysłuchanego utworu:

 

- Jakie zabawki były w pokoju?

- Kogo pajac zaprosiło tańca?

- Gdzie siedziały dwa misie?

- Kto zdrzemnął się koło książek?

- Przy czym stał kudłaty pies?

- Co się stało, gdy ktoś wszedł do pokoju?

 

 • Zabawa matematyczna – Gdzie jest zabawka?  Rodzic pokazuje dziecku zabawki, które będzie rozmieszczać w pokoju. Zadaniem dziecka jest odpowiedzieć na pytanie. Gdzie jest…? Rodzic tak rozmieszcza zabawki, żeby dziecko używało zwrotów określających położenie przedmiotów w przestrzeni: (na, obok, za przed).

 

 • Zabawa – Kontynuuj podany rytm.  Potrzebujemy kilku kolorowych klocków. Rodzic układa dowolny rytm z klocków np. czerwony, czerwony, niebieski zielony. Zadaniem dziecka jest dalej kontynuować ten rytm i układać klocki we właściwej kolejności jednocześnie wymieniając nazwy kolorów klocków.

 

 • Zabawa - Posegreguj klocki. Rozkładamy różne klocki przed dzieckiem i prosimy, żeby zrobiło porządki i posegregowało klocki np. wg koloru, wielkości do odpowiednich pętelek, które robimy np. ze sznurka. Dziecko przelicza uporządkowane klocki, porównuje liczbę elementów w poszczególnych pętelkach.

 

 • Zabawa – Której zabawki brakuje?  Rodzic układa kilka zabawek przed dzieckiem, dziecko nazywa zabawki. Następnie dziecko zamyka oczy, a rodzic w tym czasie chowa jedną zabawkę. Zadaniem dziecka jest odgadnąć, której zabawki brakuje.

 

 • Słuchanie piosenki i oglądanie filmiku - Smutne Zabawki:

https://www.youtube.com/watch?v=jIC8hRa8iAY- Dziecięce Przeboje - Smutne Zabawki

 

 • Uzupełnianie kart pracy: 4l. cz.2 str.57, dziecko – słucha rymowani i imion dzieci, łączy obrazki dzieci z pasującymi do nich sprzętami na placu zabaw, rysuje po śladach „koników”, opowiada o swoich zabawach na placu zabaw

- 3l. cz. 2 str.18, dziecko – koloruje wiaderka na odpowiednie kolory wg wskazówek

 

 

Zajęcie 2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 19

 • Dziecka maszeruje po obwodzie koła, w rytmie wygrywanym przez R. na tamburynie lub innym instrumencie
 • Zabawa orientacyjno – porządkowa- Do domu. Dziecko układa z szarfy lub sznurka koło- dom  na dywanie, a następnie siada w nim skrzyżnie z prostymi plecami. Kiedy R. gra na tamburynie, dziecko spaceruje, a na przerwę w grze – wraca do swojego domu.
 • Ćwiczenie dużych grup mięśniowych – Przebieramy się. Szarfy leżą na podłodze – to ubranie. Dziecko staje w środku. Następnie chwytając oburącz, przeciąga szarfę przez całe ciało od dołu do góry.
 • Ćwiczenie mięśni grzbietu – Podnieś patyk. Dziecko leży na brzuchu, a szarfa- patyk- przed nim. Następnie dziecko chwyta za końce szarfy i lekko unosi ręce, bez zginania łokci.
 • Ćwiczenie z elementem rzutu do celu – Rzut woreczkiem. Dziecko stoi na linii utworzonej z szarfy i stara się trafić woreczkiem (np.: kaszy lub ryżu) do celu (np.: jakieś pudełko, wiaderko itp.).
 • Zabawa ruchowa z elementem skoku – Skok. Szarfy leżą na dywanie. R. gra rytmicznie na tamburynie, dziecko maszeruje. Na hasło R.: Skok!, dziecko wskakuje do środka szarfy i radośnie skacze. R. ponownie gra na tamburynie, dziecko maszeruje.
 • Ćwiczenia stóp – Sprzątamy. Na podłodze kładziemy szarfę i formujemy z niej koło, obok kładziemy woreczek. Dziecko siada na podłodze obok szarfy z lekko ugiętymi nogami i rękami opartymi za sobą. Zadaniem dziecka jest złapać woreczek palcami stóp i umieścić go w szarfie.
 • Ćwiczenie uspakajające – Zakończenie zajęć. Dziecko spaceruje w różnych kierunkach, rytmie wygrywanym przez R. w rękach trzyma szarfę a na głowie ma woreczek. Odkłada przybory w wyznaczonym miejscu.

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji.  Zabawy ruchowe przy wierszu B. Formy – Zabawa.  R. czyta wiersz i jednocześnie pokazuje ruchy, jakie ma wykonać dziecko. R. zachęca dziecko, aby powtarzało wierszyk:

 

Tańczyć wszyscy lubimy,                          dziecko porusza biodrami, naśladując taniec
duże koło robimy.                                     podajemy sobie ręce
Teraz głośno tupiemy,                              tupie
klaskać dobrze umiemy.                           klaszcze

Wiemy co to jest koło,                             maszeruje po okręgu koła
w nim idziemy wesoło.                            w dalszym ciągu maszerując, klaszcze
Na bębenku gra pani                              R. uderza w bębenek
zatańczymy dziś dla niej.                        podają sobie ręce w parach i wykonują obrót w     

                                                                 małym kole.       

 

Zabawa ruchowa z elementem równowagi - Spacer z krążkiem.  Dziecko kładzie sobie krążek na głowę. R. wyznacza linię startu i mety. Dziecko porusza się od startu do mety z krążkiem na głowie, uważa, żeby krążek nie spadł na podłogę.

 

Na zakończenie zabawcie się z Blu i zatańczcie taniec- Baby Shark. Miłej zabawy.

https://www.youtube.com/watch?v=3MiyEskvmm8- Blu tańczy Baby Shark ????#taniecdladzieci

 

 

GORĄCO POZDRAWIAM WSZYSTKIE ŻÓŁWICZKI.

PANI AGNIESZKA

 

 

  

 

 

 

WTOREK 2.06.20.

Zajęcie 1. Zajęcia umuzykalniające przy piosence: ,,Piłka”.

 

 • Oglądanie różnych piłek: do siatkówki, do golfa, do tenisa, do piłki nożnej. R. prezentuje dziecku różne piłki, dziecko opisuje ich wygląd, mówi czym się różnią od siebie. Odpowiedź na pytanie: Do czego służą te wszystkie piłki?
 • Osłuchanie z melodią i słowami piosenki- Piłka. Zapraszam do wysłuchania piosenki o zobaczenia filmiku do niej:

 

https://www.youtube.com/watch?v=U-WUy1FCHHM- Piłka – piosenka dla dzieci

 

 

 

 

Piłka – piosenka dla dzieci

 

Kolorową piłkę mam,

małym dzieciom piłkę dam.

 

Skacze piłka tap, tap, tap.

 

Tu ją złap, tam ją złap.

 

Skacze piłka tap, tap, tap.

 

Tu ją złap, tam ją złap.

 

 

 

Rzuca Piotruś do Jasia,

 

a Małgosia do Stasia.

 

Skacze piłka tap,tap,tap.

 

Tu ją złap, tam ją złap.

 

Skacze piłka tap, tap, tap.

 

Tu ją złap, tam ją złap.

 

 

 

Kolorową piłkę mam,

 

małym dzieciom piłkę dam.

 

Skacze piłka tap, tap, tap.

 

Tu ją złap, tam ją złap.

 

Skacze piłka tap, tap, tap.

 

Tu ją złap, tam ją złap.

 

 • Rozmowa na temat wysłuchanej piosenki:

- co robiła kolorowa piłka?

- co wy lubicie robić z piłką?

- jaka jest melodia tej piosenki- wesoła czy smutna?

 • Nauka piosenki fragmentami, metodą ze słuchu.
 • Zabawa rozwijająca małą motorykę- Piłeczki. Potrzebujemy do zabawy małą piłeczkę. Dziecko przy nagraniu piosenki:

- toczy piłeczkę między dłońmi

- toczy piłeczkę raz jedną, raz druga dłonią po podłodze

- delikatnie ściska piłeczkę raz jedną, raz drugą dłonią.

 

 • Ćwiczenia słuchowo- matematyczne- Piłka skacze. R. staje tyłem do dziecka, prosi, aby uważnie liczyło, ile razy piłka się odbije od podłogi i określiło liczbę.

 

 

 

 

 

Zajęcie 2. Niespodzianka dla przyjaciela- zajęcia plastyczne.

 

 • Zabawa – Miłe powitanie. R. włącza nagranie melodii do marszu. Dziecko porusza się po dywanie. Na pauzę w muzyce wita się z domownikami miłym gestem, np.: podają sobie ręce, uśmiechają się, przytulają się, przybijają sobie piątki.
 • Posłuchajcie piosenki o przyjacielu:

 

https://www.youtube.com/watch?v=mGsicfW_yG8- MAM PRZYJACIELA

 

 

 

 

 • Wysłuchanie wiersza Jadwigi Koczanowskiej-  Przyjaciel.

 

Nie musisz mieć przyjaciół stu,


nie musisz mieć dziesięciu,


wystarczy, byś jednego miał,


a to już wielkie szczęście. 


Przyjaciel to jest taki ktoś,


kto zawsze cię zrozumie,


gdy dobrze jest – to cieszy się,


gdy źle – pocieszyć umie.


Przyjaciel to jest taki ktoś,


kto nigdy nie zawiedzie,


a poznasz go, bo z tobą jest,


gdy coś się nie powiedzie.
 

 • Rozmowa kierowana na podstawie wiersza:

- Ilu przyjaciół wystarczy mieć?

- Kogo możemy nazywać przyjacielem?

- Po czym można poznać przyjaciela?

 

 • Zabawa ruchowa w formie opowieści ruchowej- Podróż do Krainy uprzejmości. Potrzebujemy napisy: proszę, przepraszam, dziękuję.

 

Dziecko wędruje, wysoko podnosząc kolana, przedziera się przez krzaki, przeskakuje przez przeszkody, idzie na palcach, przechodzi na czworakach przez tunel. Po dotarciu na miejsce Mama- Królowa Krainy uprzejmości wita dziecko. Kłania się, mówi -dzień dobry i przedstawia się. Dziecko jej się odkłania. Królowa opowiada o różnych sytuacjach społecznych, np. dziecko dostaje lizaka od mamy, podaje książkę koledze. Zgodnie z panującymi tu zasadami dziecko musi wiedzieć, jakich słów użyć w konkretnej sytuacji. Królowa pokazuje i odczytuje zapisane na kolorowych kartkach wyrazy: proszę, dziękuję, przepraszam. Następnie głośno, z pomocą R. odczytuje dziecko.

 

 

 

 

 • Wypowiadanie się na temat: Co to znaczy być dobrym kolegą i przyjacielem?
 • Przygotowanie niespodzianki dla przyjaciela- wykonanie pracy plastycznej. Zapraszam do wykonania zabawnego Pajacyka z papieru wg wskazówek. Miłej pracy, myślę, że Pajacyki Wam się spodobają:

 

https://www.youtube.com/watch?v=j26ACDbOxwQ- Jak zrobić pajacyka?

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji. Zabawa rozwijająca słuch fonematyczny – Imieninowe echo. R. rzuca piłkę do dziecka i jednocześnie wymawia sylabę np. ma. Dziecko odrzuca piłkę, wypowiada tę samą sylabę i kończy słowo, mówiąc imię dziecka ze swojej grupy rozpoczynające się na tę sylabę np. Ma-te-usz. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość – Która zabawka zmieniła miejsce? Potrzebujemy kilka zabawek. R. układa je przed dzieckiem, dziecko nazywa zabawki, zapamiętuje ich ułożenie. Następnie dziecko odwraca się tyłem, a rodzic w tym czasie zamienia miejscami dwie dowolne zabawki. Zadaniem dziecka jest odgadnąć, które zabawki zmieniły miejsce.

Na zakończenie pobawcie się przy piosence- RUCH TO ZDROWIE:

 

https://www.youtube.com/watch?v=I2WWpt_n9Is- WIELKIE PORUSZENIE- Piosenka Dla Dzieci - RUCH TO ZDROWIE

 

 

POZDRAWIAM WAS SERDECZNIE

PANI AGNIESZKA

 

 

     

 

 

 

 

 

Drodzy rodzice

dzisiejsze zajęcia polegają na wysłuchaniu, krótkiej historyjki "Niezwycieżona mucha" oraz wykonaniu zadań , do których podane są linki. Dodatkowo można ułożyć historyjkę obrazkową, a nasza pociecha może opowiedzieć ją własnymi zdaniami. Zabawy te ćwiczą artykulację głosek szumiacych (sz, rz, cz) oraz pamięć słuchową
.


https://wordwall.net/play/2457/155/240

https://wordwall.net/play/2457/155/911

Pozdrawiam. Urszula Wysocka - logopeda

 

Zobacz galerię obrazków z wiadomości- kliknij link

 

 

 

 

 

SUMMER WEATHER

 1. Hello! Rozpoczął się czerwiec, miesiąc, w którym nadchodzi lato. Na dzisiejszych zajęciach opowiemy o pogodzie, jaka może być latem. Przypomnimy sobie również, jakie elementy pogody poznaliśmy do tej pory:

 2. Link do zajęć:  https://youtu.be/hIliG4NE5OA  

 3. Na koniec przypomnijmy sobie piosenkę Super Simple Songs „How’s the Weather”

 4. Link do piosenki:   https://youtu.be/rD6FRDd9Hew  

 5. Bye – bye!

 

 

 

 

PONIEDZIAŁEK 1.06.20

Zajęcie 1. Inni, a tacy sami – słuchanie opowiadania A. Widzowskiej- „Język migowy”.

 

 

 

 

 

 • ŻYCZENIA DLA WSZYSTKICH ŻÓŁWIKÓW Z OKAZJI DNIA DZIECKA

 

KOCHANI DZISIAJ WASZE ŚWIĘTO, Z TEJ OKAZJI SKŁADAM WAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA

 

ŻYCZĘ WAM WIELE SŁONECZKA, UŚMIECHU I RADOŚCI.


NIECH W WASZYCH SERCACH ZAWSZE CIEPEŁKO GOŚCI.


BAWCIE SIĘ DZIŚ WESOŁO, REALIZUJCIE MARZENIA,


BO GDY MINIE TO ŚWIĘTO, ZOSTANĄ WSPOMNIENIA!

 

PANI AGNIESZKA

 

ZOBACZCIE JESZCZE PONIŻSZE ŻYCZENIA DLA WAS

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=wVoGm8t1k7I- Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Dziecka

 

https://www.youtube.com/watch?v=V40mDOBZXHg- Dzień dziecka | ŻYCZENIA

 

 

 

 

 

 

 • Słuchanie opowiadania Agaty Widzowskiej Język migowy.

·https://www.youtube.com/watch?v=nCHCInfWWy4- Opowiadanie Agaty Widzowskiej pt." Język migowy " słuchowisko.

 

Od samego rana Ada przygotowywała się na spotkanie z nową koleżanką, Kasią. Okazało się, że tata Kasi jest bardzo zdolnym architektem i będzie pracował w tym samym biurze co tata Ady i Olka. Obie rodziny umówiły się w małej kawiarence w galerii, tuż obok bawialni dla dzieci. Ada bardzo lubiła poznawać nowe osoby i rozmawiać z nimi o tym, w co lubią się bawić. Tym razem
Ada była szczególnie przejęta spotkaniem, bo dowiedziała się od rodziców, że Kasia nie słyszy.
– Na żadne ucho? – dopytywała się Ada. – Ani troszeczkę?
– Ani troszeczkę.
– To jak my się będziemy bawić?
– Jestem pewna, że znajdziecie na to sposób – uśmiechnęła się mama.
Ada próbowała zatykać sobie uszy i prosiła Olka, żeby coś do niej mówił.
– Mam fajną siostrę – powiedział Olek.
– Co mówisz? – spytała Ada.
– Moja siostra jest najlepszą siostrą na świecie!
– Ecie-pecie? Nic nie rozumiem… Tej Kasi musi być bardzo trudno – stwierdziła Ada.
W galerii panował gwar. Z głośników płynęła muzyka, w bawialni słychać było piski i śmiech
rozbawionych dzieci. Obie rodziny przywitały się słowami „dzień dobry” i podały sobie ręce. Ada stanęła naprzeciwko Kasi i nie wiedziała, czy ma coś powiedzieć, czy nie. Przecież Kasia i tak nie usłyszy. Jednak dziewczynka uśmiechnęła się i rękami zrobiła przyjazny gest. Ada zrozumiała, że to jest powitanie, i odpowiedziała takim samym gestem. Potem Kasia wskazała bawialnię i dziewczynki pobiegły razem na zjeżdżalnię. Po chwili radośnie nurkowały w basenie z kolorowymi piłeczkami. Kasia układała z rąk różne znaki, a Ada próbowała odgadnąć ich znaczenie.
Gdy chciała zająć się rysowaniem i kolorowaniem, Ada od razu zrozumiała, o cochodzi. Wspólnie narysowały słonia z wielkimi uszami, a na tych uszach namalowały wszystko, co symbolizuje dźwięki: ptaki, trąbkę, gitarę, śpiewającą panią, a nawet samolot odrzutowy. Potem bawiły się w teatrzyk dłoni i okazało się, że palcami można pokazać wiele rzeczy. Czasami Ada się myliła i nie potrafiła czegoś zrozumieć, ale to było bardzo zabawne. Jak wiele można powiedzieć, nie używając słów!
Wieczorem Ada wciąż rozmyślała o Kasi i o tym, jak wspaniale się z nią bawiła. Tata powiedział córeczce, że osoby niesłyszące porozumiewają się językiem migowym.
– Czy ja też mogę się nauczyć tego języka? – zapytała Ada.
– Oczywiście. A teraz zgadnij, co chcę ci przekazać – tata przytulił Adę i pocałował ją w czoło.
– Dobranoc i kocham cię! – zawołała Ada i odpowiedziała tym samym gestem. – Zrozumiałeś, tatusiu?
Tata uśmiechnął się i pokiwał głową. Miłość nie potrzebuje słów.

 • Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania 


− Jak nazywa się język, którym porozumiewa się Kasia?
− Jakbyście się czuli, gdybyście nie słyszeli tego, co ktoś mówi?
− Spróbujcie, jak Ada, zatkać uszy i sprawdzić, czy rozumiecie, co ktoś do Was mówi?

 • Wyjaśnienie dzieciom znaczenia pojęcia tolerancja. Tolerancja to poszanowanie odmienności innych, ich wyglądu, sposobu komunikowania się, wiary, kultury itp.

 

 • Słuchanie piosenki Majki Jeżowskiej – Wszystkie dzieci nasze są.
   

https://www.youtube.com/watch?v=3LTFPS_-57A- Majka Jeżowska - Wszystkie dzieci Nasze są

 

https://www.youtube.com/watch?v=LKswUqsJFXs- Prezentacja -  DZIEŃ DZIECKA

 

 

 • Zabawa-  Wiem, kim jesteś.

Przygotowujemy opaskę na oczy. Rodzic prosi, aby dziecko dokładnie przyjrzało się wszystkim domownikom, a następnie podchodzi do wybranej osoby i za pomocą dotyku stara się rozpoznać kto to jest . Podaje imię danej osoby.

 

 • Rozmowa z dziećmi na temat „Co by było gdybyśmy nic nie słyszeli?”

 

 • Zabawa ruchowo- pantomimiczna- Wiem, co chcesz pokazać?

Dziecko stoi w parze z rodzicem lub rodzeństwem - rodzic pokazuje jakąś czynność, a dziecko ją naśladuje. Pokazujemy sobie nawzajem – ruchem ciała, gestem i mimiką – różne czynności np. powitanie się, czesanie, bieganie, mycie się, pomaganie, pocieszanie, zastanawianie się, okazanie zdziwienia itp. Dziecko odgaduje, co ktoś chciał przekazać.

 • Zabawa ruchowa – Na cztery i na dwa. Dziecko przy dźwiękach bębenka lub innego instrumentu maszeruje po obwodzie koła, licząc do czterech. Na dwa - dziecko klaszcze w dłonie, na cztery tupie nogami.

 

 • Uzupełnianie kart pracy- 4l. cz.2.str. 56, dziecko – ogląda obrazki, opowiada w co ubrane są dzieci z różnych stron świata, mówi, ile mają lat

- 4l. cz.2. str. 18,  tylko pierwsze ćwiczenie, dziecko – powtarza za osobą dorosłą imiona dzieci z różnych stron świata, rysuje drogi dzieci do piaskownicy

 

 

 

 

 

 

Zajęcie 2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 19

 • Dziecka maszeruje po obwodzie koła, w rytmie wygrywanym przez R. na tamburynie lub innym instrumencie
 • Zabawa orientacyjno – porządkowa- Do domu. Dziecko układa z szarfy lub sznurka koło- dom  na dywanie, a następnie siada w nim skrzyżnie z prostymi plecami. Kiedy R. gra na tamburynie, dziecko spaceruje, a na przerwę w grze – wraca do swojego domu.
 • Ćwiczenie dużych grup mięśniowych – Przebieramy się. Szarfy leżą na podłodze – to ubranie. Dziecko staje w środku. Następnie chwytając oburącz, przeciąga szarfę przez całe ciało od dołu do góry.
 • Ćwiczenie mięśni grzbietu – Podnieś patyk. Dziecko leży na brzuchu, a szarfa- patyk- przed nim. Następnie dziecko chwyta za końce szarfy i lekko unosi ręce, bez zginania łokci.
 • Ćwiczenie z elementem rzutu do celu – Rzut woreczkiem. Dziecko stoi na linii utworzonej z szarfy i stara się trafić woreczkiem (np.: kaszy lub ryżu) do celu (np.: jakieś pudełko, wiaderko itp.).
 • Zabawa ruchowa z elementem skoku – Skok. Szarfy leżą na dywanie. R. gra rytmicznie na tamburynie, dziecko maszeruje. Na hasło R.: Skok!, dziecko wskakuje do środka szarfy i radośnie skacze. R. ponownie gra na tamburynie, dziecko maszeruje.
 • Ćwiczenia stóp – Sprzątamy. Na podłodze kładziemy szarfę i formujemy z niej koło, obok kładziemy woreczek. Dziecko siada na podłodze obok szarfy z lekko ugiętymi nogami i rękami opartymi za sobą. Zadaniem dziecka jest złapać woreczek palcami stóp i umieścić go w szarfie.
 • Ćwiczenie uspakajające – Zakończenie zajęć. Dziecko spaceruje w różnych kierunkach, rytmie wygrywanym przez R. w rękach trzyma szarfę a na głowie ma woreczek. Odkłada przybory w wyznaczonym miejscu.

 

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji. Zabawa ze światłem i cieniem.  R. umieszcza na ścianie karton i włącza lampkę. Dziecko zajmuje miejsce przy ścianie tak, aby jego głowa znajdowała się na wysokości kartonu. R. zaznacza na kartonie profil dziecka, wykorzystując cień rzucany na arkusz papieru. Dziecko zamalowuje kontur swojego profilu na ciemny kolor. R. wyjaśnia znaczenie słowa- profil.


 

Na zakończenie zapraszam Was do zabawy muzycznej w parze z rodzicem lub starszym rodzeństwem -  Kokoleoko.  Mam nadzieję, że Wam się spodoba. I jeszcze raz wszystkiego najlepszego KOCHANI.  Bawcie się dobrze!

 

https://www.youtube.com/watch?v=FeNL1EPt2VY- Kokoleoko

 

https://www.youtube.com/watch?v=-EYZExXkIFg- Dzień Dziecka

 

 

 

  

 

 

 

POZDRAWIAM WSZYSTKICH BARDZO GORĄCO.

PANI AGNIESZKA

 

 

 

 

MAJ- TYDZIEŃ V

ŚWIĘTO RODZICÓW

 

PIĄTEK 29.05.20

Zajęcie 1. Co cieszy rodziców? -  rozmowa inspirowana wierszem K. Datkun-Czerniak- „Szczęście”.

 

 • Wprowadzenie zagadką słuchową. Rodzic prosi o rozwiązanie zagadki słuchowej, pyta dziecko co usłyszało- rodzic odtwarza filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=bFOq-FpzJtw- Śmieszne: Ten dzieciak każdego zarazi śmiechem!

 

Następnie dziecko mówi, kiedy ono i jego rodzice się śmieją, co oznacza śmiech.

 • Rozwiązanie zagadki słownej:

Rozlega się wokoło,
kiedy jest wesoło.
Mówią, że jest szeroki
i można zrywać boki.( śmiech)

 

 • Wysłuchanie wiersza:

 

K. Datkun-Czerniak- „Szczęście”

 

Szczęście to:

-uśmiech taty i mamy,

-spadające z drzew kasztany,

-zimne lody w gorący czas,

-udany rysunek,

– i gdy ktoś pochwali nas

Szczęście to wszystko co jest dookoła

Szczęście mam-gdy nie jestem sam

Szczęście, że jestem tu na ziemi pomiędzy ludźmi bliskimi.

 

 

 

 

 

 • Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza:

– Co to jest szczęście?

– Co dla dziecka jest szczęściem?

– Kto jest dla dziecka najbliższą  osobą?

 • Zabawa rozwijająca umiejętność formułowania dłuższych wypowiedzi- Z czego cieszy się mama, a z czego -  tata? Dziecko dokańcza rozpoczęte zdania.

– Moja mama cieszy się, gdy……..

– Mój tata bardzo lubi, kiedy….

Przykład: Moja mama cieszy się, gdy jej pomagam.

 

 

 

 • Zabawa naśladowcza - Pomagam mamie.

 Rodzic włącza dowolne nagranie muzyki. Dziecko wykonuje dowolne improwizacje taneczne przy muzyce.  Na przerwę w muzyce rodzic  podaje nazwy czynności, które dzieci naśladują, np.: odkurzanie, wycieranie kurzu, zmywanie naczyń, podlewanie kwiatów, zamiatanie podłogi, itp.

 

 • Zabawa ruchowa-  Tato, tato -  mamo, mamo ile kroków do domu?

Dziecko stoi na wyznaczonej linii. Naprzeciwko ustawia się rodzic – tata lub mama.

Dziecko woła: Tato, tato lub mamo, mamo ile kroków do domu? Rodzic odwraca się i mówi, np.: Dwa kroki. Dziecko przemieszcza się w stronę taty lub mamy wykonując dwa kroki. Liczy głośno kroki. Zabawa kończy się, kiedy dziecko dojdzie do rodzica. Następnie zamiana ról, dziecko zostaje tatą lub mamą.

 • Uzupełnianie kart pracy: 4l. cz.2 str. 55, dziecko- ogląda obrazki, mówi, co robi Ada i Olek z rodzicami; opowiada, jak spędza wolny czas ze swoją rodziną; dokańcza kolorowanie serduszek wg podanego rytmu
 • 3l. uzupełnianie poniższej karty pracy- propozycje:

 

 

 

Zajęcie 2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 31 (wg przewodnika- Olek i Ada, cz.4)

JUŻ POTRAFIĘ:

 • Rodzic prosi, by dziecko naśladowało jego ruchy:
 • Stanęło wyprostowane
 • Wyciągnęło obie ręce do sufitu
 • Wyciągnęło obie ręce w bok
 • Wyciągnęło obie ręce przed siebie
 • Dotknęło stóp czubkami palców dłoni
 • Dotknęło lewą dłonią uniesionego prawego kolana (pokazuje rodzic)
 • Dotknęło prawą dłonią uniesionego prawego kolana (pokazuje rodzic)
 • Z zamkniętymi oczami dotknęło czubka nosa palcem wskazującym
 • Podskoczyło kilka razy obunóż
 • Stanęło na jednej nodze z ramionami rozłożonymi na boki

POMAGAM MAMIE:

 • Niesie konewki z wodą- maszeruje z nogami wyprostowanymi w kolanach i przechyla ramiona na boki
 • Poleruje szyby- równocześnie wysuwa obie ręce przed siebie, wykonuje koła na zewnątrz i do wewnątrz
 • Odkurza odkurzaczem bezprzewodowym- w siadzie, przesuwa się po podłodze, podciągając się stopami
 • Prasuje- raz lewą, raz prawą ręką wykonuje posuwisty ruch w poziomie
 • Zdejmuje firanki- wyciąga w górę nad głowę, raz jedną, raz drugą rękę
 • Wiruje jak bęben z pralki- obraca się wokół własnej osi z rękami opartymi na biodrach

POMAGAM TACIE:

 • Sięga na pawlacz po walizkę- staje na palcach, z prostymi rękami wysoko uniesionymi w górę
 • Przybija młotkiem- w klęku na jednym kolanie przybija pięścią do pięści
 • Włącza wycieraczki samochodowe- równocześnie dwiema rękami ugiętymi w łokciach, wysuniętymi przed siebie, porusza w lewo i w prawo
 • Piłuje drewno- dziecko stoi w parze z rodzicem, podają sobie skrzyżowane dłonie i naprzemiennie uginają je w łokciach
 • Trzepie dywan- oklepuje całe ciało od stóp po klatkę piersiową
 • Wyciąga coś spod kredensu- leży na brzuchu, lekko unosi nad podłogę wyprostowane ręce.

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji. Zabawa ruchowo- naśladowcza- Poranek.

Idzie tata na paluszkach ( dzieci idą na placach)
cicho skrada się do łóżka (kładą place na ustach i mówią ciii)
w moje  ucho szepcze zdanie ( szemrają po cichu)
– Wstawaj ….( imię dziecka) na śniadanie (powtarzają zdanie)

Mama zrywa się z pościeli ( wyciągają ręce do góry i podskakują)
gładzi włosy, łóżko ścieli (poprawiają włosy i podnoszą „kołdrę)
pędzi szybko wprost do szafy (biegną)
wkłada bluzkę, tę w żyrafy ( naśladują zakładanie bluzki)

Stawia czajnik na kuchence ( trzymają przedmiot i stawiają go)
potem bierze mnie za ręce ( robią z ramion kołyskę)
są gilgotki, jest ściskanie (rodzic z dzieckiem wzajemnie się łaskoczą i obejmują)
plus turlanie na tapczanie ( turlają się po dywanie).

 

Zabawa  rozwijająca  spostrzegawczość wzrokową – Roztargniona mama.
Potrzebujemy damską torebkę, parasolkę, apaszkę lub inną rzecz od mamy.
Rodzic chowa w pokoju jedną z tych rzeczy. Opowiada o roztargnionej mamie, która położyła gdzieś torebkę i teraz nie może jej odnaleźć. Opisuje wygląd torebki. Zachęca dziecko do pomocy w jej odszukaniu. Dziecko odszukuje torebkę. Rodzic kontynuuje zabawę i chowa inny przedmiot, np. parasolkę.

 

Na zakończenie posłuchajcie mojej ulubionej piosenki o mamie, zawsze się wzruszam, gdy ją dzieci śpiewają na uroczystości w przedszkolu. Mam nadzieję, że Wam też się spodoba:

ttps://www.youtube.com/watch?v=MeRTMshkHJs- ŚPIEWAJĄCE BRZDĄCE - KOCHAM CIĘ TI AMO JE T'AIME

 

PRZED POWROTEM DO PRZEDSZKOLA ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA FILMU EDUKACYJNEGO O NOWYCH ZASADACH OBOWIĄZUJĄCYCH W PRZEDSZKOLU W DOBIE KORONAWIRUSA:

 

https://www.youtube.com/watch?v=XzHzLqmDBEw- Niezbędnik Doktora Pawełka - nowe zasady w przedszkolu, film edukacyjny dla dzieci.

 

 

 

WITAM WSZYSTKIE ŻÓŁWIKI. ŻYCZĘ WAM UDANEJ PRACY I SŁONECZNEGO WEEKENDU.

POZDRAWIAM PANI AGNIESZKA

 

 

  

 

 

 

 

CZWARTEK 28.05.20.

Zajęcie 1. Znamy te zawody- zapoznanie z wybranymi zawodami w oparciu o ilustracje oraz wiersz T. Kubiaka-Kim będę.

 • Słuchanie wiersza T. Kubiaka:

 

„KIM BĘDĘ”

 

Kiedy Zosia będzie duża

już nie będzie leczyć lalek,

a prawdziwa pani doktor

dobrze zajmie się szpitalem.

 

- A kim będzie Kasia? – Wiemy! –

woła Bolek, wołał Lolek

-Dzisiaj uczy kotka Mruczka,

Duża – będzie uczyć w szkole.

 

A Irenka szmatkę bierze.

Tu przyszyje a tam utnie.

Gdy urośnie... – Już zgadliśmy!

Będzie szyła piękne suknie.

 

Zaś Martusia, ta malutka,

bierze kredki – mądra głowa,

Dom rysuje. – Też już wiemy!

Będzie domy projektować .

 

Waży kaszę, waży groch,

Waży gruszki, waży jabłka.

Gdy dorośnie, w wielkim sklepie

Będzie ważyć Małgorzatka.

Acha, jeszcze jest Agatka! Buzia - słonko, dwa warkocze.

- Gdy dorośniesz, o tym wszystkim napisz książkę! – Bardzo proszę!

 

 

 

 

 

 

 • Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza:

- Kim zostanie Zosia?

- A kim będzie Kasia?

- Czym będzie zajmować się Irenka?

- Co będzie projektować Marta?

- Gdzie będzie pracowała Małgorzata?

-  Co zrobi w przyszłości Agatka?

- A Ty, co chcesz robić w przyszłości, kim zostaniesz?

 

 • Rozpoznawanie zawodów po przedmiotach – Do kogo to należy? Rodzic pokazuje dziecku różne przedmioty, zaś dziecko ma określić, z jakim zawodem się mu one kojarzą:

Grzebień

 

 

Drewniana łyżka

 

 

Biały fartuch

 

 

Miotła

 

 

 

Lizak policjanta

 

 

 

Hełm strażacki

 

 

Czapka marynarza

 

 

Igła i nitka

 

 

 • Słuchanie piosenki - Sto lat dla mamy i taty

https://www.youtube.com/watch?v=grjsVmBu9xM- Piosenka dla dzieci - Sto lat dla mamy i taty

 

 • Jaki to zawód?- dziecko odpowiada na pytania zadawane przez rodzica:

 

 Kto dom stawia? -                 Murarz!

 Kto chleb piecze? -                 Piekarz!

 Kto stół robi? -                       Stolarz!

 Kto maluje? -                          Malarz!

 Kto nas leczy? -                       Lekarz!

 Książki pisze? -                        Pisarz!

Kto obcina włosy? -                 Fryzjer   

Kto uczy dzieci? -                    Nauczycielka     

Kto przygotowuje posiłki? -         Kucharz

 

 • Zabawa ruchowa- Idziemy na spacer. Rodzic tworzy z dzieckiem parę, dziecko przykuca i porusza się w przysiadzie. Idzie z rodzicem na spacer. Potem może nastąpić zmiana ról- dziecko jest rodzicem, a rodzic- dzieckiem, porusza się w przysiadzie.

 

 

 

Zajęcie 2. Portrety naszych rodziców - zajęcia plastyczne.

 • Rozwiązanie zagadek słownych:

Kto jest zatroskany, kiedy chorujemy
lub kiedy złe stopnie do domu niesiemy?
Wspierają nas radą, pomogą w kłopotach
i tak jak teraz, zawsze będą nas kochać! (rodzice)

 

 

Kto nas kocha tak jak nikt
i ochrania całym sercem?
I do kogo można przyjść
z każdym smutkiem jak najprędzej? (mama)

 

 

 

Oto niezwykle łatwa zagadka.
Kim jest dla Ciebie syn Twego dziadka? (tata)

 

 

 • Słuchanie wiersza: „Dwa słowa – Mama i Tata”.

 

Dwa słowa – Mama i Tata

 

Dwa najpiękniejsze słowa świata

We wszystkich językach to Mama i Tata

Wypowiadane przez wszystkich ludzi

Czy to są mali, czy to są duzi.

 

Bo Mamę, Tatę każdy z nas ma

I każdy te słowa magiczne zna

Mamusia, mamunia, mamcia czasami

Tatuś, tatulek, tatko kochany.

 

Słodko się robi, gdy je wymamiamy

Samym mówieniem przyjemność sprawiamy

Bo to najbliższe sercu osoby

Czy to jest starszy, czy to jest młody.

 

Ja wołam Mamo, Ty wołasz Mamo

Gdy mówisz Tato, jest tak samo

Te słowa krótkie, cudownie brzmią w uszach

Mama i Tato – me serce wzrusza.

 

 • Oglądanie reprodukcji dzieł malarskich: S. Wyspiański – Macierzyństwo i Portret Ojca.

 

 

 • Opisywanie wyglądu kobiety i mężczyzny. Rodzic przypomina, co znaczy słowo- portret. Dziecko wypowiada się na temat obrazów, opisuje wygląd kobiety i mężczyzny.
 • Zabawa ruchowa- W galerii portretów. Rodzic odtwarza nagranie dowolnej piosenki. Podczas muzyki dziecko spaceruje po dywanie. Na pauzę dziecko zatrzymuje się i wykonuje dowolną pozę. Rodzic podchodzi w tym czasie do dziecka i opisuje jego wygląd, zwracając uwagę na szczegóły: kolor oczu, kolor i długość włosów.
 • Słuchanie piosenki o rodzinie:

https://www.youtube.com/watch?v=kbodTvF0Luo- Świat Lolo - Moja rodzina | piosenka dla dzieci

 

 • Wykonanie pracy plastycznej. Potrzebujemy kartkę papieru podzieloną na połowę, kredki, mazaki. Zapraszam Was do wykonania portretu swoich rodziców. Na jednej części kartki rysujecie portret mamy, a na drugiej portret taty. Przypominam, że najpierw rysujemy okrągłą głowę, potem oczy, brwi, nos, usta, uszy, włosy w odpowiednim kolorze. Jeżeli któraś mama nosi okulary, to je narysujcie. A może tata ma brodę lub wąsy? To nie zapomnijcie o nich. Możecie ładnie ozdobić waszą pracę, rysując serduszka, kwiatuszki lub motylki. Miłej pracy.

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji.  Zabawa- Halo! Mamusia? Dziecko spaceruje po dywanie. Gdy rodzic powie: Jeden, dziecko zatrzymuje się, podnosi rękę do ucha i mówi do słuchawki: Halo! Mamusia? Gdy usłyszy słowo: Dwa – mówi: Dzień dobry pani, z równoczesnym wyciągnięciem ręki do przywitania. Gdy usłyszy: Trzy – mówi: Ojojoj!, trzymając się za głowę. Gdy dziecko zapamięta czynności odpowiadające danym hasło, rodzic może wypowiadać je w różnej kolejności.

Na zakończenie trochę się poruszajcie i pobawcie z Bibisiami:

https://www.youtube.com/watch?v=bzboHM5GUzg- Lekcja 4 - Ćwiczenia z liczeniem W PODSKOKACH

https://www.youtube.com/watch?v=UVuz8mbea10- BIBISIE -AFRYKA

 

JAK SIĘ MACIE ŻÓŁWIKI? MAM NADZIEJĘ, ŻE BARDZO DOBRZE. DBAJCIE NADAL O SIEBIE I PAMIĘTAJCIE O ZASADACH HIGIENY.

POZDRAWIAM WAS I ŚCISKAM MOCNO. BUZIACZKI.

PANI AGNIESZKA

 

 

 

 

 

ŚRODA  27.05.20.

 

Zajęcie 1. Zabawy matematyczne dla przedszkolaków - zajęcia matematyczne, ćwiczenia w liczeniu.

 

 

 

 

 • „Sweter z guzikami” – zabawa matematyczna polegająca na dodawaniu lub odejmowaniu guzików na swetrze, zgodnie z liczbą wyrzuconych oczek na kostce. Dziecko kula kostką, następnie liczy oczka na kostce i układa lub zabiera guziki ze swetra. Doskonalimy logiczne myślenie w trakcie ustalania i szukania możliwych rozwiązań (czy możemy zabrać lub dołożyć guziki). Kształtujemy umiejętność liczenia w zakresie sześciu elementów.  Pomoce do zabawy: szablon swetra z brystolu z zaznaczonymi miejscami na guziki,  kostka do gry z oczkami, guziki w różnych kształtach.

 

 • „Rolki z patyczkami”- na rolki po papierze toaletowym naklejamy karteczki z kropkami od 1 do 10 lub mniej (zależnie od umiejętności dziecka). Dajemy  dziecku garść patyków i poprosimy, żeby do każdego kubeczka powstałego z rolki włożyło ich odpowiednią ilość (zgodnie z liczbą kropek widniejących na karteczce). Jeżeli dziecko sobie radzi można karteczki z kropkami zastąpić karteczkami z cyframi.

 

 • „ Ludzik z kropkami”- proszę narysować na  kartce ludka i umieścić w nim rozrzucone losowo pola z kropkami od 1 do 6. Zadanie matematyczne do tej zabawy jest proste. Rodzic rzuca kostką, a zadaniem dziecka jest odszukanie i zaznaczenie odpowiedniej liczby kropek, którą pokazuje wyrzucona liczba oczek.

 

 • „Nawlekamy korale”- proszę przygotować  kolorowe nitki, rzemyki lub sznurki. Poprosimy dziecko o naciągnięcie na nitkę odpowiednią liczbę koralików taką, jaką wskazuje liczba kropek wyrzuconych na kostce. (Jeżeli nie mamy koralików można wykorzystać makaron, kawałki pociętej słomki do napojów, koreczki do napojów-muszą mieć zrobione otwory)

 

 • „ Buzie z ząbkami”- wycinamy z kolorowych kartek-różowych koła i składamy je na pół. Wokół brzegów rysujemy  niewielkie kółeczka przypominające ząbki. Przygotowujemy białe prostokąty z papieru- ząbki. Dziecko  rzuca kostką, następnie zapełnienia papierową buzię tyloma ząbkami (prostokątami), ile wskazuje ilość oczek na kostce.

 

 

 

 • Zabawa ruchowa " Myjemy podłogę".

Dziecko siedzi w siadzie prostym. Następnie raz jedną,  raz drugą nogą zgiętą w kolanie i stopą opartą o podłogę naśladuje mycie podłogi ruchami kolistymi stóp.

 

 • Zapraszam do obejrzenia filmu edukacyjnego z zakresu matematyki, poćwiczcie liczenie z Bibisiami:

https://www.youtube.com/watch?v=FT3fZX84dAk- BIBISIE -DODAWANKI

 

 • Zapraszam do obejrzenia bajki o rodzinie Treflików:

 

 • Bajka: ,,Szczęśliwa Rodzina”- Rodzina Treflików-

ttps://www.youtube.com/watch?v=58V52JdiwPA- Bajki dla dzieci - RODZINA TREFLIKÓW - sezon 1 - odc. 11 - "Szczęśliwa Rodzinka"

 

 • Uzupełnianie kart pracy: - 4l. cz. 2 str. 54, dziecko- rysuje w odpowiednich ramkach prezenty dla mamy i taty, czyta z pomocą osoby dorosłej napisy na bilecikach, rysuje je po śladach, koloruje bileciki, nazywa kolory serc

- 3l., dziecko- uzupełnia poniższą kartę pracy:

 

 

 

 

Zajęcie 2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 31 (wg przewodnika- Olek i Ada, cz.4)

JUŻ POTRAFIĘ:

 • Rodzic prosi, by dziecko naśladowało jego ruchy:
 • Stanęło wyprostowane
 • Wyciągnęło obie ręce do sufitu
 • Wyciągnęło obie ręce w bok
 • Wyciągnęło obie ręce przed siebie
 • Dotknęło stóp czubkami palców dłoni
 • Dotknęło lewą dłonią uniesionego prawego kolana (pokazuje rodzic)
 • Dotknęło prawą dłonią uniesionego prawego kolana (pokazuje rodzic)
 • Z zamkniętymi oczami dotknęło czubka nosa palcem wskazującym
 • Podskoczyło kilka razy obunóż
 • Stanęło na jednej nodze z ramionami rozłożonymi na boki

POMAGAM MAMIE:

 • Niesie konewki z wodą- maszeruje z nogami wyprostowanymi w kolanach i przechyla ramiona na boki
 • Poleruje szyby- równocześnie wysuwa obie ręce przed siebie, wykonuje koła na zewnątrz i do wewnątrz
 • Odkurza odkurzaczem bezprzewodowym- w siadzie, przesuwa się po podłodze, podciągając się stopami
 • Prasuje- raz lewą, raz prawą ręką wykonuje posuwisty ruch w poziomie
 • Zdejmuje firanki- wyciąga w górę nad głowę, raz jedną, raz drugą rękę
 • Wiruje jak bęben z pralki- obraca się wokół własnej osi z rękami opartymi na biodrach

POMAGAM TACIE:

 • Sięga na pawlacz po walizkę- staje na palcach, z prostymi rękami wysoko uniesionymi w górę
 • Przybija młotkiem- w klęku na jednym kolanie przybija pięścią do pięści
 • Włącza wycieraczki samochodowe- równocześnie dwiema rękami ugiętymi w łokciach, wysuniętymi przed siebie, porusza w lewo i w prawo
 • Piłuje drewno- dziecko stoi w parze z rodzicem, podają sobie skrzyżowane dłonie i naprzemiennie uginają je w łokciach
 • Trzepie dywan- oklepuje całe ciało od stóp po klatkę piersiową
 • Wyciąga coś spod kredensu- leży na brzuchu, lekko unosi nad podłogę wyprostowane ręce.

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji. Moja Rodzina – słuchanie piosenki. Dziecko słucha piosenki i odpowiada na pytanie: jakie osoby tworzą rodzinę, na podstawie wysłuchanej piosenki.

https://www.youtube.com/watch?v=17CyW3bFbLI- Moja rodzina

 

Zabawa a psem – zabawa usprawniająca aparat artykulacyjny.

Dziecko trzyma w dłoni małe lusterko. Rodzic wyjaśnia, że dziecięcy język zamienia się w wesołego pieska i opowiada historyjkę.  Pieski biegają za piłeczką (zataczamy kółeczka, przesuwając czubek języka po górnych, następnie po dolnych zębach, kilka razy w lewą, potem w prawą stronę), wesoło podskakują (dotykamy czubkiem języka raz górnych, a raz dolnych zębów), głośno szczekają (naśladujemy szczekanie hau, hau, hau), machają ogonkami ( przesuwamy język od jednego do drugiego kącika ust). Po wesołej zabawie odpoczywamy (naśladujemy chrapanie).

 

Taniec Zygzak- zapraszam Was do wspólnej zabawy, wyginamy ciało śmiało i zygzaka zaczynamy:

 https://www.youtube.com/watch?v=xm93WFJ7bNs

 

 

WITAJCIE KOCHANI. MAM NADZIEJĘ, ŻE MIŁO SPĘDZILIŚCIE DZISIEJSZY DZIEŃ I PAMIĘTALIŚCIE O ZŁOŻENIU ŻYCZEŃ KOCHANYM MAMUSIOM.

POZDRAWIAM WAS GORĄCO.  POWODZENIA  PRZY WYKONYWANIU NOWYCH ZADAŃ.

PANI AGNIESZKA

 

 

   

 

 

 

WTOREK  26.05.20.

 

Zajęcie 1. Zajęcia umuzykalniające przy piosence: ,, Choć mam rączki małe".

 • Rozwijanie aparatu ruchu- zabawa z bębenkiem. Dziecko maszeruje po okręgu w rytmie bębenka. Na zmianę akompaniamentu:

- szybkie uderzenia w bębenek- dziecko biega na palcach

- miarowe uderzenia w wolnym tempie- rytmicznie stawia duże kroki

- pocieranie dłonią o membranę bębenka- kładzie się na plecach

 • Słuchanie piosenki: "Choć mam rączki małe". Zapraszam was do wysłuchania  piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=0FqM2MdOOs0- Polska piosenka dla dzieci "Choć mam rączki małe"

 

 

 

 

 • Choć mam rączki małe i nie wiele zrobię,

 

         pomogę mamusi, niech odpocznie sobie.

 

          Zamiotę izdebkę, wymyję garnuszki,

 

           niech się tu nie schodzą łakomczuszki-muszki.

 

           I braciszka uśpię w białej kolebusi,

 

          Chociaż w tym pomogę kochanej mamusi.

 

 • Rozmowa na temat wysłuchanej piosenki:

 

- W jaki sposób dzieci mogą pomóc mamie?

- Czy ty też pomagasz swojej mamie ?

- W jaki sposób to robisz?

 

 • Nauka piosenki fragmentami metodą ze słuchu.
 • Zabawy przy piosence. Rodzic puszcza dziecku piosenkę, a dziecko śpiewa piosenkę i  ilustruje ruchem tekst piosenki: pokazuje małe rączki, naśladuje zamiatanie pokoju, mycie garnków, odgania rękami natrętne muchy, naśladuje usypianie dziecka, pokazuje serduszko z paluszków.
 • Ćwiczenia oddechowe- Pachnące kwiaty. Rodzic odtwarza piosenkę, dziecko w tym czasie maszeruje swobodnie w określonym kierunku, w rytmie piosenki. Na przerwę w muzyce zatrzymuje się i naśladuje wąchanie kwiatów, wciągając powietrze nosem i wypuszczając ustami.
 • Zabawa bieżna- Kto pierwszy dobiegnie do mamy. Rodzic z dzieckiem stają na wyznaczonych na przeciwko siebie liniach. Na zawołanie: Dzieci- do mamy! Dziecko biegnie w stronę rodzica, jak najszybciej.

 

 

Zajęcie 2. Niespodzianka dla mamy i taty - zajęcia plastyczne.

 • Zabawa paluszkowa- Rodzina. W tej wyliczance po kolei pokazujemy palce, każdy nasz palec obrazuje jednego członka rodziny. Zaczynamy od kciuka:
   

Ten pierwszy to dziadziuś,
A przy nim babunia.
Największy to tatuś,
A przy nim mamunia
A to ja dziecinka mała,
I oto moja rodzinka cała.

 

 

 

 • Słuchanie piosenki o Rodzinie Paluszków:

https://www.youtube.com/watch?v=dhZdM0HM0Z4- Rodzina Paluszków - Piosenki dla dzieci bajubaju.tv

 

 

 • Zabawa rozwijająca spostrzegawczość wzrokową oraz umiejętności językowe- Prezenty dla mamy i taty. Potrzebujemy zdjęcia wycięte z gazet przedstawiające np.: torebkę, parasol, buty, samochód, portmonetkę, krawat itp. Rodzic rozkłada te obrazki przed dzieckiem, które nazywa poszczególne przedmioty i określa, czy taki prezent  ucieszyłby bardziej mamę czy tatę.

 

 • Zabawa ruchowa- Rodzinki. Podczas uderzeń w tamburyn lub inny instrument dziecko skacze, biega lub podskakuje. Na pauzę w muzyce zatrzymuje się i wymienia członków swojej rodziny: mama, tata, siostra, brat itp.

 

 

 • Pokazanie dziecku kalendarza, zapoznanie z datami: 26 maj i 23 czerwiec oznaczającymi: Dzień Matki i Dzień Ojca.

 

 

 • Wykonanie pracy plastycznej-  pamiętajcie, że swoje prace możecie ozdobić: mazakami, długopisami żelowymi, brokatowymi itp.

 

 • 4l. wyprawka karta nr 26- Kwiatek dla mamy i taty; dziecko- wycina wszystkie kolorowe elementy, składa zgodnie z instrukcją

 

 • 3l. wyprawka karta nr 11- Bukiet dla mamy i taty; dziecko- wypycha z karty nacięte kształty, układa koła wg instrukcji, tworząc z nich kwiaty, przykleja na kartce obrazek wazonu, a potem- kwiaty ułożone z kół, dorysowuje kredką lub mazakiem zielone łodyżki

 

 

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji. Zabawa rozwijająca zmysł dotyku- Co to jest? Potrzebujemy jakiś worek lub torbę, różne przedmioty wykorzystywane przez kobietę i mężczyznę: apaszka, pomadka, pasek, torebka, krawat, portfel, pianka do golenia, itp. Rodzic prezentuje te wszystkie przedmioty dziecku, dziecko nazywa je, poznaje za pomocą dotyku. Następnie rodzic chowa je do worka, a dziecko wkłada rękę do środka i próbuje nazwać trzymany w ręce przedmiot.  Zapraszam do obejrzenia filmu edukacyjnego na temat rodziny:

 

https://www.youtube.com/watch?v=u28atnroqrY- Moja rodzina - Przedszkole Profesora Szymona

 

WITAJCIE ŻÓŁWICZKI. DZISIAJ JEST BARDZO WAŻNY DZIEŃ- DZIEŃ MATKI, WSZYSTKIE MAMUSIE MAJĄ SWOJE ŚWIĘTO.

PAMIĘTAJCIE, ABY ZŁOŻYĆ ŻYCZENIA SWOIM MAMOM. MOCNO JE UŚCISKAJCIE, DAJCIE CAŁUSA I POWIEDZCIE, JAK BARDZO JE

KOCHACIE. NIE ZAPOMNIJCIE O PREZENCIE- UPOMINKACH, KTÓRE ZROBILIŚCIE WCZEŚNIEJ.

 

 WSZYSTKIM MAMOM

        ŻYCZĘ

MNÓSTWA SŁOŃCA, POMYŚLNOŚCI

GARŚĆ POWODÓW DO RADOŚCI.

     PANI AGNIESZKA

 

POZDRAWIAM WAS GORĄCO. PANI AGNIESZKA

 

 

  

 

 

 

 

INFORMACJA OD KATECHETKI

Witam  przekazuję informację o tym iż w niedzielę Pan Jezus wstąpił do nieba czyli wrócił do swojego Ojca, proszę aby dzieci narysowały górę i anioła, we wtorek jest Dzień Matki, proszę aby dzieci dla swoich mam zrobiły niespodziankę, ucałowały swoje Mamy, powiedziały jak mocno je kochają i zrobiły piękną laurkę.

 

 

JĘZYK ANGIELSKI

 MOTHER’S DAY

 1. Hello! Dzisiaj na zajęciach będziemy mówili o Dniu Matki. Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku:    https://youtu.be/j0G4j5PzjoY 

 2. Piosenki proponuję się nauczyć – jest bardzo prosta!

 3. Link do piosenki I Love My Mommy – The Kiboomers:  https://youtu.be/sdnOHJbi60E 

 4. Bye- bye! See you soon!

 

 

 

PONIEDZIAŁEK 25.05.20.

 

Zajęcie 1. Nasi  rodzice- słuchanie opowiadania E. Stadtmuller- „Rodzicielska niespodzianka”.

 • Podawanie imion swoich rodziców. Rodzic rzuca piłkę do dziecka i zadaje pytanie: Jak ma na imię twoja mama? Jak ma na imię twój tata? Rodzic zwraca uwagę dziecka, że słowa- mama i tata składają się z dwóch tak samo brzmiących sylab. Dziecko dzieli te słowa na sylaby, jednocześnie klaszcząc. Rodzic pokazuje napisy: mama, tata do globalnego czytania.

 

Mama- ma-ma

Tata- ta-ta

 

 

 

 • Słuchanie opowiadania E. Stadtmuller- „Rodzicielska niespodzianka”.

 Rodzicielska Niespodzianka.- https://www.youtube.com/watch?v=M-zKBpPIq4M

 • Rozmowa na podstawie opowiadania:

- Kto odwiedził dzieci w grupie Ady?

- Czym zajmują się wasi rodzice?

- Czy byliście kiedyś w gabinecie dentystycznym?

- Na czym polega praca dentysty?

- Dlaczego rodzice są ważni w życiu dziecka?

 

 

 

 • Wprawki dramowe- Czym zajmują się rodzice? Dziecko stara się zaprezentować to, czym zajmują się  jego rodzice, bez używania słów, naśladując tylko te czynności. A rodzic stara się odgadnąć, co pokazuje dziecko.

 

 • Zabawa ruchowa- Z mamą i tatą na fotografii.  Rodzic puszcza dowolną muzykę, dziecko wykonuje dowolną improwizację taneczną z rodzicem. Na przerwę w muzyce pozujemy do fotografii z rodzicem, a inny członek rodziny robi na niby zdjęcie.

 

 • Oglądanie zdjęć i albumów rodzinnych. Nazywanie członków rodziny, podawanie imion swoich bliskich, omawianie miejsc i sytuacji, w których zostały zrobione.

 

 • Uzupełnianie kart pracy- 4l.cz.2. str. 53, dziecko- rysuje krawat i apaszkę po śladzie, koloruje obrazki; koloruje krawaty i apaszki na różne kolory, określa komu można wręczyć takie prezenty

 

- 3l. cz.2. str. 17, dziecko- ogląda obrazki, opowiada o tym, co robią rodzice Olka i Ady, dokleja potrzebne do tego przedmioty; nazywa przedstawione przedmioty, określa do czego służą

 

 • Słuchanie piosenki o rodzicach:

https://www.youtube.com/watch?v=vSHRfxT2-B4- Mama i Tata

 

 

Zajęcie 2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 31 (wg przewodnika- Olek i Ada, cz.4)

JUŻ POTRAFIĘ:

 • Rodzic prosi, by dziecko naśladowało jego ruchy:
 • Stanęło wyprostowane
 • Wyciągnęło obie ręce do sufitu
 • Wyciągnęło obie ręce w bok
 • Wyciągnęło obie ręce przed siebie
 • Dotknęło stóp czubkami palców dłoni
 • Dotknęło lewą dłonią uniesionego prawego kolana (pokazuje rodzic)
 • Dotknęło prawą dłonią uniesionego prawego kolana (pokazuje rodzic)
 • Z zamkniętymi oczami dotknęło czubka nosa palcem wskazującym
 • Podskoczyło kilka razy obunóż
 • Stanęło na jednej nodze z ramionami rozłożonymi na boki

POMAGAM MAMIE:

 • Niesie konewki z wodą- maszeruje z nogami wyprostowanymi w kolanach i przechyla ramiona na boki
 • Poleruje szyby- równocześnie wysuwa obie ręce przed siebie, wykonuje koła na zewnątrz i do wewnątrz
 • Odkurza odkurzaczem bezprzewodowym- w siadzie, przesuwa się po podłodze, podciągając się stopami
 • Prasuje- raz lewą, raz prawą ręką wykonuje posuwisty ruch w poziomie
 • Zdejmuje firanki- wyciąga w górę nad głowę, raz jedną, raz drugą rękę
 • Wiruje jak bęben z pralki- obraca się wokół własnej osi z rękami opartymi na biodrach

POMAGAM TACIE:

 • Sięga na pawlacz po walizkę- staje na palcach, z prostymi rękami wysoko uniesionymi w górę
 • Przybija młotkiem- w klęku na jednym kolanie przybija pięścią do pięści
 • Włącza wycieraczki samochodowe- równocześnie dwiema rękami ugiętymi w łokciach, wysuniętymi przed siebie, porusza w lewo i w prawo
 • Piłuje drewno- dziecko stoi w parze z rodzicem, podają sobie skrzyżowane dłonie i naprzemiennie uginają je w łokciach
 • Trzepie dywan- oklepuje całe ciało od stóp po klatkę piersiową
 • Wyciąga coś spod kredensu- leży na brzuchu, lekko unosi nad podłogę wyprostowane ręce.

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji. Zabawa konstrukcyjna- Budujemy domy dla naszych rodziców. Dziecko buduje dom dla swojej rodziny z różnego rodzaju klocków. Nazywa pomieszczenia w domu, liczy pokoje. Zabawa ruchowa z rymowanką B. Szelągowskiej- Podaj mi rączki. Dziecko w parze z rodzicem lub rodzeństwem głośno powtarza rymowankę i wykonuje odpowiednie czynności:

Dwie rączki mam- rączki tobie dam.

Zatańczymy w koło, będzie nam wesoło.

 

Na zakończenie posłuchajcie piosenki o sprzątaniu domu. Może, też pomagacie swoim rodzicom w tych obowiązkach domowych?

https://www.youtube.com/watch?v=imoS6Wkr04w- Piosenka o sprzątaniu domu

 

WITAJCIE KOCHANI W KOLEJNYM TYGODNIU ZDALNEGO NAUCZANIA. PRZEZ CAŁY TYDZIEŃ BĘDZIEMY MÓWIĆ O RODZICACH I RODZINIE, GDYŻ ZA NIEDŁUGO PRZYPADA BARDZO WAŻNE ŚWIĘTO- DZIEŃ MATKI. NIESTETY W TYM ROKU NIE UDA NAM SIĘ PRZYGOTOWAĆ WYSTĘPÓW ORAZ NIESPODZIANEK DLA WASZYCH RODZICÓW. ALE NIC SIĘ NIE MARTWCIE, NADROBIMY TO W ROKU PRZYSZŁYM.

ŻYCZĘ WAM MIŁEJ PRACY I POWODZENIA

PANI AGNIESZKA

   

 

 

 

MAJ- TYDZIEŃ IV

TEMAT TYGODNIA- WIOSNA NA ŁĄCE

 

PIĄTEK 22.05.20

Zajęcie 1 Wiosenna łąka- oglądanie filmu edukacyjnego pt.:” Wędrówki Skrzata Borówki”.

 

 • Zapraszam do obejrzenia filmu edukacyjnego o przygodach skrzata Borówki, który odwiedził łąkę. Dzięki tej bajce utrwalicie sobie zdobytą wiedzę na temat łąki i jej mieszkańców:

https://www.youtube.com/watch?v=LKLf5EN1Ff4&t=40s- Wędrówki Skrzata Borówki - odc. 3 - Łąka

 

 • Zabawa „Prawda – fałsz?” – rodzic zadaje dziecku pytania. Dziecko ma odpowiedzieć, czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe (podnosi tabliczkę z buzią uśmiechniętą lub buzią smutną) bądź mówi: prawda lub fałsz.

 

   

 

 

 • •Pszczoły zapylają kwiaty.
  •Biedronki mają na skrzydełkach kwadraciki.
  •Motyle wypijają z kwiatów słodki nektar.
  •Koniki polne pięknie grają na skrzypcach.
  •Mrówki to pracowite owady.

 

 • Zabawa z wiosennym kwiatkiem. Dzieci otrzymują po 1 sylwecie kwiatka i wykonują polecenia rodzica:

-          połóż kwiatek na dole na podłodze,

-          połóż kwiatek za sobą,

-          połóż kwiatka obok siebie,

-          podnieś kwiatek do góry,

-          połóż kwiatek  przed sobą,

 • „Zagadki biedronki Agatki”- zadaniem dziecka jest dokończenie zdań wypowiadanych przez rodzica:
   

-Żaby mieszkają na...
-Dziób bociana jest koloru...
-Mak jest koloru...
-Konik polny mieszka na...
-Biedronki mają ubranko w ...
-Stokrotki rosną na...
-Bocian ma długie...
-Motyl ma kolorowe...
-Żaby są koloru...
-Biedronki mieszkają na...
-Bociany polują na...
-Bociany mieszkają w...
-Na łące rośnie dużo...
-Gąsienica przeobraża się w...

 • „Sekret barw motyla” – ćwiczenie manualne. Rodzic mówi tekst: „Pachnie łąka, kłania się rumianek i zaprasza na łąkowy taniec” –  a dziecko w tym czasie zwija palcami jednej ręki apaszkę i powoli ją wypuszcza przez rozkładanie palców. Powtórzenie ćwiczenia ze zmianą ręki.
 • Zapraszam wszystkie dzieci do wysłuchania wesołej piosenki o stonodze:
   

https://www.youtube.com/watch?v=mmootHFImx0- Śpiewające Brzdące - Stonoga - Piosenki dla dzieci

 • Uzupełnianie kart pracy:

 

 

 

 

 

Zajęcie 2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 18

 • Potrzebujemy krążki gimnastyczne (koła wycięte z kolorowego papieru) i obręcz, bębenek
 • Dziecko maszeruje po obwodzie koła, rytmicznie licząc do czterech. Na jeden- klaszcze w dłonie.
 • Zabawa orientacyjno- porządkowa- Motylki. Rozkładamy kilka krążków- kół na podłodze. Dziecko jest motylkiem i fruwa miedzy krążkami- kwiatkami. Na sygnał rodzica- klaśnięcie, siada na dowolnym kwiatku.
 • Ćwiczenie dużych grup mięśniowych- Pracowite mrówki. Rodzic z dzieckiem tworzą parę. Stają do siebie tyłem, w małym rozkroku, w odległości około jednego kroku. Na sygnał rodzica zamieniają się krążkami- okruszkami. Podają je sobie zamiennie między nogami, z jednej i drugiej strony.
 • Ćwiczenie wyprostne- Bociany. Dziecko  układa krążek na głowie, prostuje plecy, układa ręce na biodrach i powoli porusza się po dywanie, wysoko unosząc kolana- bocian chodzi po łące.
 • Zabawa ćwicząca orientację i refleks- Żabki. Dziecko kuca obok wybranego krążka. Rodzic odtwarza nagranie skocznej melodii:

https://www.youtube.com/watch?v=PJKhqNlqY3Y

dziecko przy jej dźwiękach wstaje i swobodnie biega po dywanie. Na przerwę w muzyce i hasło- Bocian, jak najszybciej kuca przy innym krążku niż poprzednio.

 • Ćwiczenia mięśni nóg i brzucha- Dżdżownica.  Dziecko leży na brzuchu. Dłonie, jedna ułożona na drugiej, umieszcza na krążku. Brodę umieszcza na krążku. Na sygnał rodzica chwyta krążek rękami z obu stron, unosi go w górę, tak jakby wyglądało przez otwór- dżdżownica szykuje się do wyjścia z ziemi. Po chwili wraca do pozycji wyjściowej- bo przez otwór widać ptaka, powtarzamy ćwiczenie.
 • Zabawa bieżna- Pszczoły do ula. Dziecko jest pszczołą i siedzi z wyprostowanymi plecami na dowolnym krążku- kwiatku. Rodzic wymienia dowolny kolor krążka, jeżeli dziecko na nim siedzi, to wstaje i leci do ula. Jeżeli to nie ten kolor, to musi czekać na swoją kolej.
 • Ćwiczenie uspakajające. Dziecko siedzi skrzyżnie. Krążek kładzie na głowę. Zamyka oczy. Rodzic włącza nagranie spokojnej melodii:

https://www.youtube.com/watch?v=E5PsRoi8oKI

             Dziecko zamyka oczy i rytmicznie oddycha, wsłuchując się w dźwięki melodii.

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji. Zabawa ruchowo - naśladowcza dla maluszków "Zwierzątka na łące”.

 Zapraszam was do obejrzenia i włączenia się do zabawy ruchowo-naśladowczej "Zwierzątka na łące”:

 

https://www.youtube.com/watch?v=yAxf2YIkwHE- Zabawa ruchowo - naśladowcza dla maluszków "Zwierzątka na łące”

 

Co nam daje łąka?- zabawa dydaktyczna. Zobaczcie sobie filmik o korzyściach, jakie daje nam łąka:

https://www.youtube.com/watch?v=s6ABV__VAgQ- Co nam daje łąka?

 

WITAJCIE MOI MILI. ZNOWU NASTĄPIŁA NIESPODZIEWANA ZMIANA PLANÓW. NIE ZOBACZYMY SIĘ W NAJBLIŻSZYM CZASIE. MUSICIE BYĆ JESZCZE CIERPLIWI.

POZDRAWIAM WSZYSTKICH BARDZO GORĄCO. DBAJCIE O SWOJE ZDRÓWKO.

PANI AGNIESZKA

 

 

 

 

 

JĘZYK ANGIELSKI

I LIKE DOGS…

 

Witam moi drodzy na kolejnych zajęciach z angielskiego poświęconych zwierzętom domowym (pets). Dzisiaj dowiemy się, jak powiedzieć, że lubimy jakieś zwierzę (lub też - nie lubimy). Tak jak ostatnio, zachęcam do obejrzenia i zaśpiewania piosenki "I have a pet" Super Simple Song.

https://youtu.be/pWepfJ-8XU0

 

Obejrzyjcie teraz zmontowany przeze mnie filmik „I like…”

https://youtu.be/Nl-yfsdwT10 

Zwierzęta domowe (pets), jakie poznaliśmy to:

Dog – pies

Cat – kot

Mouse – myszka

Fish – rybka (rybki)

Bird – ptak

Rabbit – królik

Do zobaczenia na kolejnych zajęciach, bye – bye!

 

 

 

CZWARTEK 21.05.20.

Zajęcie 1. Pracowite pszczółki. Słuchanie opowiadania  C. Lewandowskiej „Przygoda małej pszczółki”.

 

  

 • „Przygoda małej pszczółki”- opowiadanie C. Lewandowska.

  Był piękny wiosenny dzień. Rodzina pszczela wraz z małą pszczółką wybrała się na łąkę, by zebrać z kolorowych kwiatów nektar i pyłek. Pamiętaj Maju, nie oddalaj się bo możesz zabłądzić i nie trafisz sama do naszego ula. Mamy bardzo dużo pracy, musimy zebrać nektar z kwiatów.
  Maja fruwała z kwiatka na kwiatek i zlizywała języczkiem nektar i pyłek z kwiatów. Nawet nie spostrzegła się, że oddaliła się daleko od swojej rodziny. I .... rozpłakała się. Co ja teraz zrobię? Jak trafię do swojego domku - ula? Nie pamiętam drogi. Aż tu, co to za duża pszczoła?
  - Dzień dobry mała dziewczynko, co ty sama tu robisz? Jestem trzmiel Felek, dlaczego płaczesz?
  - Ja jestem pszczółka Maja, przyfrunęłam na tę łączkę, by zbierać nektar ze swoją rodziną i się zgubiłam.- I Maja się znowu rozpłakała.
  - Nie płacz Maju, otrzyj z oczu łzy, ja ci pomogę i szybko znajdziemy twoją rodzinę. Wiem gdzie znajdują się najbliższe ule, pofruniemy Maju razem.
  I trzmiel Felek razem z mała pszczółką przyfrunęli do ula. Pszczółka podziękowała bąkowi i postanowiła więcej nie oddalać się od swojej rodziny pomimo pracy podczas zbierania pyłku i nektaru z kwiatów 


   
 • Rozmowa na temat opowiadania:

- Gdzie wybrała się pszczela rodzina?

- Co stało się pszczółce Mai?

- Kogo spotkała Maja?

- Jak skończyła się przygoda pszczółki Mai?

 • Powtarzanie rymowanki za rodzicem:

 Lata pszczoła, lata pszczoła, lata pszczoła dookoła. Sio!
Lata pszczoła, lata pszczoła, lata pszczoła koło nosa. Sio!
Lata pszczoła, lata pszczoła, lata pszczoła koło czoła. Sio!
Bo ta pszczoła, bo ta pszczoła, bo ta pszczoła jest wesoła.

 • Kochani, wybierzemy się teraz na wycieczkę na naszą łąkę. Zapraszam Was do obejrzenia filmów o życiu pszczół:

 

 

 

 • „Jak powstaje miód”-  zapoznanie z etapami powstawania miodu pszczelego na podstawie filmu edukacyjnego. A teraz zobaczycie, jak powstaje prawdziwy miód. Zapraszam do obejrzenia filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=ZK8dP_cS3jE- Jak powstaje miód

 


 

 •  "Miodem smarowane"- degustacja. A teraz zapraszam Was na małe co nie co- kanapeczkę ze słodkim miodkiem. Mam nadzieję, że teraz już wiecie, że pszczółki są bardzo pożyteczne i dzięki nim mamy pyszny miodzik. Smacznego.

 

Zajęcie 2. Pszczółka - zajęcia plastyczne. Wykonanie pszczółki z papierowych elementów.

 • Rozwiązanie zagadek słownych:

Ledwie błyśnie słońce złote,
słychać brzęk wesoły.
To dla dzieci robią
miodek pracowite …

 

 

Słoneczno-złoty,
pachnący jak kwiaty,
słodziutki smakołyk
dla mnie i dla taty.

 

 

 

Na drewnianych czterech nogach
stoi w sadzie lub w ogrodzie.
Moc brzęczących lokatorów
mieszka w nim w przykładnej zgodzie.

 

 

 

 

 • Słuchanie wiersza ”O Pszczołach” Jolanty Wybieralskiej.

 

Na pięknej łące pszczół jest tysiące

Latają i nektar zbierają

Po ciężkiej pracy wracają do ula

By złożyć nektar na węzie.

 

Gdy miód dojrzeje, pszczelarz z rodziną

Odbierze im to co zebrały

A w zamian da im cukru do woli

Po to, by zimę przetrwały.

 

I jak co roku pszczele rodziny

Od wiosny znów zaczynają

By zebrać nektar, dać człowiekowi

By mógł się najeść do woli.

 

Rozmowa z dziećmi:-

- Co nam dają pszczoły

- Czy pszczoły dają tylko miód?

- Czy wiecie co to jest wosk?

 

 • Wyjaśnienie powiedzenia „pracowity jak pszczoła”.

 

 • A teraz posłuchajcie wesołej piosenki o pszczółce i zobaczcie filmik do niej:

https://www.youtube.com/watch?v=g92jyNnhEqo- Dziecięce Przeboje - Pszczółka Bzz / Polskie piosenki dla dzieci

 

 • Zabawa ruchowa „Pracowite pszczoły”. Dzieci  biegają po dywanie i  naśladują bzyczenie pszczół. Na dźwięk bębenka lub innego instrumentu dzieci zatrzymują się, przykucają i naśladują zbieranie pyłku z kwiatka.

 

 • Teraz zapraszam wszystkich do wykonania pszczółek z kolorowego papieru wg filmu instruktażowego, który zamieszczam poniżej. Miłej i udanej pracy:

https://www.youtube.com/watch?v=KNgDitm-oEE- Pszczółka

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji. Śniadanie Puchatka- opowiadanie logopedyczne. Rodzic czyta dziecku tekst, a dziecko wykonuje odpowiednie czynności:

Kubuś Puchatek obudził się rano i bardzo mocno ziewnął (ziewanie). Poczuł, że jego brzuszek jest pusty, wyruszył więc do lasu na poszukiwanie miodu. Idzie wyboistą drogą (dotykamy czubkiem języka do każdego ząbka na górze i na dole), rozgląda się na prawo     (czubek języka do prawego kącika ust), i na lewo (czubek języka do lewego kącika ust). Stanął nad wysokim drzewem i zobaczył dziuplę, z której wypływał pyszny miodzik. Kubuś więc zaczął wspinać się na drzewo. Sięgnął łapką do dziupli i wyjął ją oblepioną miodem. Oblizał całą dokładnie (wysuwamy język z buzi i poruszamy nim lekko do góry i na dół). Podczas jedzenia Puchatek pobrudził sobie pyszczek. Teraz próbuje go wyczyścić (oblizuje językiem wargi). Misiu poczuł, że jego brzuszek jest pełen. Gdy doszedł do domku był bardzo zmęczony. Położył się do łóżeczka i zasnął (chrapiemy).

 

Na koniec zobaczcie jeszcze jedną bajeczkę o pszczółkach oraz filmik- jak nauczyć się rysować pszczółkę:

https://www.youtube.com/watch?v=r65R8crNjig- Bajka o pszczołach

https://www.youtube.com/watch?v=88jCeLsYZ2Q- Jak narysować pszczołę? Rysuj z nami!

 

WITAJCIE ŻÓŁWIKI. ŻYCZĘ WAM UDANEJ PRACY. MAM NADZIEJĘ, ŻE ZAJĘCIA BĘDĄ SIĘ WAM PODOBAŁY.

ŚCISKAM WAS MOCNO. PANI AGNIESZKA

 

  

 

 

 ŚRODA  20.05.20.

Zajęcie 1. Łąka pełna owadów - zajęcia matematyczne, ćwiczenia w liczeniu.

 • Zabawa ruchowa „Biedronki na łące”.

Rodzic recytuje rymowankę: „Biedroneczko leć do nieba, przynieś mi kawałek chleba”.

Dzieci- biedronki w tym czasie rozkładają skrzydełka i fruwają po łące.  Na hasło „Pająk idzie!” biedronki odlatują na wyznaczone wcześniej przez  rodzica miejsce.

 

 • Spacer po łące – opowieść ruchowa połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi (Rodzic  ma lornetkę np.: z rolek po papierze toaletowym, dziecko poruszają się za rodzicem).

Jest piękny, wiosenny dzień, wybieramy się na wycieczkę na łąkę.

Słoneczko ogrzewa nas swoimi promieniami. Jest nam miło i ciepło. Ciekawie rozglądamy się dookoła. Trawy szumią. Wszędzie rosną kolorowe i pachnące kwiaty, zbieramy i robimy z nich mały bukiecik. Dmuchamy na dmuchawce, nasionka wesoło wirują.

Nagle co to? Zatrzymujemy się i nasłuchujemy. To pracowite pszczółki zbierają pyłek z kwiatów (latamy i bzyczymy: bzz, bzz).

Na małym listku zobaczyły konika polnego, który grał swój koncert, zobaczmy go z bliska  (kucamy i mówimy: cyk, cyk, cyk).

Spacerują biedronki, otrzepują łapki z rosy.

O, przy małym strumyku wesoło skaczą zielone żabki i radośnie kumkają i rechoczą  (skaczemy i mówimy: kum, kum, rech, rech), wysuwają język łapiąc muszki.

Nagle jednak żabki ucichły, bo nad strumyk zbliżał się bocian (brodzimy jak bocian, wysoko unosząc długie czerwone nogi i mówią: kle, kle, kle, stajemy na jednej nodze, drugą opierając o kolano).

Przed bocianem do norki schowała się też mała myszka (czworakujemy i mówimy: pi, pi, pi).

Musimy już wracać do domu, ale co to – nad łąką fruwają piękne, kolorowe motyle, które podziwiają łąkę z góry. Przyglądamy im się z zachwytem.

Wracamy, woła rodzic – wesoło maszerujemy do domu.

 • Chciałam przedstawić Wam pewnego mieszkańca łąki, oto gąsienica Gosia. To ciekawe zwierzątko, rodzi się dwa razy, najpierw jest żarłoczną gąsienicą, a potem wchodzi do śpiworka zwanego kokonem, a kiedy się wyśpi i z niego wyjdzie będzie przepięknym motylem – Małgorzatką.

 • Zabawa- Kwiatki i motyle. Rodzic pokazuje dziecku sylwety kwiatków z różną liczbą płatków (od1 do 6). Dziecko układa kwiatki wg wzrastającej liczby płatków, następnie wg malejącej liczby płatków, przy czym pierwszy kwiatek układa rodzic. Nad sylwetami kwiatków dziecko układa sylwety motyli tak, aby było ich tyle samo co płatków na danym kwiatku.
 • Poznajcie pszczółkę Polę, to bardzo pracowite stworzonko, ma czułki i pasiaste ubranko, całymi dniami uwija się, że by zebrać dużo pyłku, z którego zrobi potem pyszny… miodek. Pszczoły mieszkają w ulach.

 • Zabawa- Pszczółki w ulach. Dziecko grupuje pszczółki wg wielkości: duże pszczółki do dużego ula (duża obręcz), a małe pszczółki do małego ula (mała obręcz). Przelicza je, porównuje, których jest więcej.
 • Poznajcie biedronkę Basię, ma czerwoną, nakrapianą sukienkę, to bardzo pożyteczny mieszkaniec łąki, zjada mszyce, które zjadają rośliny hodowane przez ludzi.

 • Zabawa- Biedronki na liściu.  Rodzic układa przed dzieckiem 2 sylwety papierowych liści, a obok nich kartoniki z różną liczbą kropek (od 1do 6). Zadaniem dziecka jest poukładać na liściach sylwety biedronek tak, aby ich suma na obu liściach była zgodna z liczbą kropek na kartoniku. Np. mamy kartonik z pięcioma kropkami: na jednym liściu dziecko układa 3 biedronki, a na drugim 2.
 • „Spacer ślimaków” – zabawa ruchowa z elementem czworakowania.
  Dziecko „ślimak” na czworakach porusza się w różnych kierunkach. Na hasło „rozglądamy się” zatrzymuje się, przechodzi do leżenia przodem (na brzuchu), nogi pozostają na dywanie, unosi się na dłoniach wyciągając jak najwyżej głowę, spogląda w różne strony. Na hasło „ślimak odpoczywa” dziecko zwija się w muszlę ślimaka i odpoczywa.
 • Uzupełnianie kart pracy, tylko 4l. cz.2 str.52, dziecko- nazywa z pomocą osoby dorosłej kwiaty, zaznacza ich liczbę za pomocą kresek, rysuje kwiaty po śladach, koloruje  obrazki
 • 3l. mogą uzupełnić kartę pracy, którą zamieszczam poniżej.

 

Zajęcie 2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 18

 • Potrzebujemy krążki gimnastyczne (koła wycięte z kolorowego papieru) i obręcz, bębenek
 • Dziecko maszeruje po obwodzie koła, rytmicznie licząc do czterech. Na jeden- klaszcze w dłonie.
 • Zabawa orientacyjno- porządkowa- Motylki. Rozkładamy kilka krążków- kół na podłodze. Dziecko jest motylkiem i fruwa miedzy krążkami- kwiatkami. Na sygnał rodzica- klaśnięcie, siada na dowolnym kwiatku.
 • Ćwiczenie dużych grup mięśniowych- Pracowite mrówki. Rodzic z dzieckiem tworzą parę. Stają do siebie tyłem, w małym rozkroku, w odległości około jednego kroku. Na sygnał rodzica zamieniają się krążkami- okruszkami. Podają je sobie zamiennie między nogami, z jednej i drugiej strony.
 • Ćwiczenie wyprostne- Bociany. Dziecko  układa krążek na głowie, prostuje plecy, układa ręce na biodrach i powoli porusza się po dywanie, wysoko unosząc kolana- bocian chodzi po łące.
 • Zabawa ćwicząca orientację i refleks- Żabki. Dziecko kuca obok wybranego krążka. Rodzic odtwarza nagranie skocznej melodii:

https://www.youtube.com/watch?v=PJKhqNlqY3Y

dziecko przy jej dźwiękach wstaje i swobodnie biega po dywanie. Na przerwę w muzyce i hasło- Bocian, jak najszybciej kuca przy innym krążku niż poprzednio.

 • Ćwiczenia mięśni nóg i brzucha- Dżdżownica.  Dziecko leży na brzuchu. Dłonie, jedna ułożona na drugiej, umieszcza na krążku. Brodę umieszcza na krążku. Na sygnał rodzica chwyta krążek rękami z obu stron, unosi go w górę, tak jakby wyglądało przez otwór- dżdżownica szykuje się do wyjścia z ziemi. Po chwili wraca do pozycji wyjściowej- bo przez otwór widać ptaka, powtarzamy ćwiczenie.
 • Zabawa bieżna- Pszczoły do ula. Dziecko jest pszczołą i siedzi z wyprostowanymi plecami na dowolnym krążku- kwiatku. Rodzic wymienia dowolny kolor krążka, jeżeli dziecko na nim siedzi, to wstaje i leci do ula. Jeżeli to nie ten kolor, to musi czekać na swoją kolej.
 • Ćwiczenie uspakajające. Dziecko siedzi skrzyżnie. Krążek kładzie na głowę. Zamyka oczy. Rodzic włącza nagranie spokojnej melodii:

https://www.youtube.com/watch?v=E5PsRoi8oKI

             Dziecko zamyka oczy i rytmicznie oddycha, wsłuchując się w dźwięki melodii.

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji. Masaż relaksacyjny: „Spacer biedronki”. Zapraszamy do zabawy rodziców lub rodzeństwo i wykonujemy odpowiednie ruchy na plecach:

Biedroneczka mała po trawce biegała.delikatnie poruszają palcami w różnych kierunkach,
Nóżkami tupała, – naprzemiennie uderzają w plecy otwartymi dłońmi,
rączkami machała. – masują je obiema rękami,
Potem się ślizgałaprzesuwają zewnętrzną stroną dłoni do góry,
do góry i w dół.wewnętrzną w dół,
W kółko się kręciłarysują rękami koła w przeciwnych kierunkach,
i piłką bawiła.delikatnie uderzają pięściami,
Gdy deszcz zaczął padać, -stukają palcami wskazującymi z góry na dół,
pod listkiem się skryłarysują obiema rękami kształt liścia,
i bardzo zmęczona spać się położyła. – przesuwają złączone dłonie w jedną i w drugą stronę.

 

Na zakończenie zapraszam Was do obejrzenia bajeczki o przygodach mrówek oraz wysłuchania piosenki o bąkach z łąki. Miłych wrażeń.

https://www.youtube.com/watch?v=eOOfjYBIyak- BĄKI Z ŁĄKI | Urwisowo - piosenki dla dzieci

https://www.youtube.com/watch?v=z0xo5S4z8EI- bajkaHibbi - Przygoda w mrowisku

 

WITAJCIE KOCHANI!!! JESZCZE KILKA DNI I Z NIEKTÓRYMI Z WAS ZOBACZĘ SIĘ W PRZEDSZKOLU. DBAJCIE NADAL O SIEBIE.

POZDRAWIAM WSZYSTKICH. PANI AGNIESZKA

 

 

 

 

INFORMACJA OD PANI KATECHETKI

Z okazji 100 urodzin Karola Wojtyły proszę aby dzieci poszukały obrazek przedstawiający Ojca Świętego Jana Pawła II i posłuchały piosenki Taki duży taki mały może świętym być albo  Czy wy wiecie że my mamy papieża.

 

 

WTOREK  19.05.20.

Zajęcie 1. Zajęcia umuzykalniające przy piosence: ,,Była sobie żabka mała”.

 • Opowieść ruchowa – ”Spacer po łące”.

Jest pogoda słonko świeci, dziś na łąkę wyszły dzieci – 1,2,3

a tu nagle pada deszczyk – kap, kap, kap     (uderzanie rękami o podłogę)

i po liściach tak szeleści – szur, szur, szur     (pocieranie dłoni o dłoń)

deszcz ustaje – słonko świeci i na łąkę już biegną  dzieci – hop, hop, hop   (podskoki)

dzieci bawią się z ochotą, nagle patrzą a tu błoto – ciap, ciap, ciap     (duże kroki)

jest pogoda słonko świeci i żabka mała wyszła im naprzeciw – naśladowanie skoków żabki.

 • Słuchanie wiersza pt. ” Zielona żabka”.

Jestem sobie zielona żabka, jedna łapka, druga łapka

wszystkich kończyn cztery, dobre mam maniery.

Muzyczna jestem trochę, wiosną na śpiew mam ochotę.

Zapraszam do posłuchania mojego nad stawem kumkania.

Lubię słońce, lubię wodę, lubię skakać po przygodę.

Taka ze mnie skoczna żaba, co językiem wszystko zjada.

Dzięki żabce mój mały, nie będą Cię komary kąsały.

Bo to mój przysmak wielki, taki muszek rój wielki.

Pod ochroną dlatego, wszystkie żaby kolego.

Pamiętaj! chcesz być cały, chroń żabki przyjacielu mały.

 

 • Rozmowa na temat wiersza:

- Jakiego koloru jest żabka?

- Co robi żabka nad stawem?

- Co zjada żabka?

- Dlaczego żabki są potrzebne?

 • Słuchanie piosenki o żabce, która mamy nie słuchała. Oglądanie filmiku do piosenki.

https://www.youtube.com/watch?v=HAgdfTsCmSI&feature=youtu.be- Była sobie żabka mała re re kum kum

https://www.youtube.com/watch?v=u0sql4bx4PI- Była sobie żabka mała

 • Nauka piosenki fragmentami metodą ze słuchu.
 • Zabawy przy piosence- naśladowanie ruchem słów piosenki, wspólny śpiew.
 • „Żabie zabawy” – zabawa ruchowa.

Dzieci zamieniają się w żabki skaczą po pokoju w rytm dowolnej muzyki.
Na hasło: żabki skaczą – wykonują podskoki,
żabki pływają – udają pływanie żabką,
żabki odpoczywają – dzieci wykonują siad klęczny, chowają głowę
w ramionach i pochylają do przodu.

Zajęcie 2. Papierowy żabka - zajęcia plastyczne. Wykonanie żabki z kolorowych kółek- orgiami.

 • Słuchanie opowiadania B. Formy „ Zielona   żabka”.

Zielona żabka nad stawem mieszkała. Siadała w trawie i wciąż rozmyślała.
– Ach, jaka jestem brzydka, zielona, jak roślinki w stawie. Nie wyglądam wcale ciekawie. Kto taką brzydką zechce mieć żonę? Dlaczego wszystko mam takie zielone?
W pobliżu żabki ważka usiadła. A żabka rzecze:
– Jakaś powabna. Wszyscy uwagę na nią zwracają, barwy jej bardzo mnie zachwycają.
Nagle biedronka się pojawiła:
– Czemu się smucisz sąsiadko miła? Bezchmurne niebo, piękna pogoda, a w stawie czysta i chłodna woda.
– Biedronko, piękna twoja sukienka. Ciągle zazdrośnie na nią ktoś zerka. Jam nieszczęśliwa w swojej zieleni, kolor mój nigdy się już nie zmieni.

Wtem dumnie bocian przez łąkę kroczy. Otwiera mocno swe bystre oczy.
– Jak tu zielono, moi kochani, że aż się w głowie kręci czasami.
We wszystkie strony zerka ciekawie.
– Och, może żabka siedzi gdzieś w trawie. Pora śniadania właśnie nastała, drobna przekąska by się przydała.
Żabce serduszko mocniej zabiło.
– Kiedy mnie ujrzy, nie będzie miło. Widok bociana to nie zabawa. Dobrze, że wkoło zielona trawa. Teraz rozumiem – barwa zielona, specjalnie dla mnie jest przeznaczona. Trudno mnie dostrzec panie bocianie, chyba gdzie indziej zjesz dziś śniadanie.

 • Rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania:

- W jakim humorze była żabka?

- Z kim spotkała się żabka?

- Kto chciał zjeść żabkę?

- Czy mu się to udało?

- Dlaczego bocianowi nie udało się zjeść żabki?

 • „Łapanie much” – zabawa logopedyczna.

 

Żabka musi poćwiczyć język przed polowaniem na muchy, wysuwa język jak najdalej się da, a następnie chowa do buzi. Powtarzamy ćwiczenie robiąc je coraz szybciej.

 • Wykonanie pracy plastycznej. Zapraszam Was do wykonania zielonej żabki, która będzie zrobiona z papierowych kółek techniką orgiami. Potrzebujemy:  zielony papier, kartkę białego papieru lub w innym kolorze, klej, nożyczki, kredki, mazaki, bibułę.

Wykonanie:

 • należy odrysować za pomocą np. talerzyka, kubka lub innych okrągłych przedmiotów koła (1 duże, 2 średnie, 4 małe, 2 małe kolorowe i 2 całkiem malutkie)
 • wycinamy odrysowane koła
 • przyklejamy wg podanego wzoru na kartkę
 • dorysowujemy oczy żabce, trawę, wodę, ozdabiamy wg pomysłu dziecka

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji. Żabie łapki”- zabawa rytmiczna:

Dziecko z rodzicem siadają naprzeciwko siebie i powtarzają tekst ilustrując go ruchem.

Dwie zielone żabki, tak nad stawem grają w łapki:

Jedną łapką – podnosimy jedną rękę zgiętą w łokciu do góry

Klap, klap, klap– uderzamy o dłoń partnera

Drugą łapką – podnosimy drugą rękę zgiętą w łokciu do góry

Klap, klap, klap– uderzamy o dłoń partnera

Potem dwiema – unosimy obie ręce

Klap, klap, klap –uderzamy w obie dłonie

Ty bocianie nie łap nas – przykucamy i grozimy palcem.

 Na zakończenie zapraszam do obejrzenia filmu pt.:” Rozwój żaby”.

https://www.youtube.com/watch?v=gfKhRnQu-PU

 

ŚCISKAM WAS BARDZO MOCNO. MIŁEGO DNIA.

PANI AGNIESZKA

 

 

 

JĘZYK ANGIELSKI

I HAVE A PET

 1. Hello! 

 2. Dziś na angielskim kolejne spotkanie ze zwierzętami domowymi (pets). Do grona znanych nam zwierząt dołączy króliczek (rabbit). 

„I have a pet”. – Mam zwierzątko domowe. 

 1. Na początek proponuję obejrzeć filmik z piosenką I have a pet (Super Simple Song), którą poznaliśmy w zeszłym tygodniu: 

Oto link do piosenki: https://youtu.be/pWepfJ-8XU0 

 1. Nauczymy się teraz, jak krótko opowiedzieć o swoim zwierzątku. 

Tutaj jest filmik: https://youtu.be/miAvoaa8-8o 

 1. Do zobaczenia na kolejnych zajęciach, bye – bye!

 

 

PONIEDZIAŁEK 18.05.20.

Zajęcie 1. Słuchanie „Bajeczki o motylku” czyli jak z gąsienicy powstał piękny motyl M. Tokarczyk i O. Adamowicz.

 • Rozwiązanie zagadki słownej o motylku.

Skrzydła piękne ma we wzory,

wszystkie na nich są kolory.

Kiedy nastają dni gorące,.

dzieci biegają za nim po łące.

Zwierzę Miesiąca - MOTYL - SuperKid

 

 • Słuchanie „Bajeczki o motylku” czyli jak z gąsienicy powstał piękny motyl.

Podejdźcie dzieci do mnie na chwileczkę,
opowiem wam zaraz krótką bajeczkę.
O motylku kolorowym zaraz się dowiecie,
co się zastanawiał skąd się wziął na świecie?
A teraz słuchaj uważnie drogi kolego,
Bo wszystko zaczęło się dnia pewnego,
Gdy motyla mama jajeczka na listkach składała
I nikomu się zbliżyć do nich nie pozwalała.
Z tych małych jajeczek gąsienice się powykluwały,
I listki dookoła ciągle obgryzały,
Bo głodomory z nich były niebywałe
i zawsze brzuszki lubiły mieć napęczniałe.
Gdy urosły już odrobinę, to postanowiły odpocząć chwilę.
Znalazły pod gałązką zakątek mały,
gdzie dookoła kokonem się poowijały.
I tak w tym kokonie przez tygodni kilka,
siedziała sobie poczwarka motylka.
Aż w końcu kokon popękał wszędzie,
I zaraz z niego motylek będzie.
Wyszedł powoli, nóżki rozprostował,
Zaczął nagle latać, w powietrzu „szybował”
A potem kolorowe skrzydełka wystawił do słonka
Motylków zaraz będzie cała pełna łąka.
Czy teraz już kochane dzieci wiecie,
Skąd motylki borą się na tym świecie?

Autor: Magdalena Tokarczyk, Olga Adamowicz

 • Rozmowa na temat wysłuchanej bajeczki:

- Co złożyła mama motylka na liściach?

- Co wyrosło z tych jajeczek?

- Czym zajmowały się gąsieniczki?

- Czym poowijały się najedzone gąsienice?

- Co wyszło z popękanego kokonu?
 

 • „Motylki i kwiatki” – zabawa ruchowa z ćwiczeniem ortofonicznym.

  Rodzic rozkłada na podłodze kolorowe kwiaty z papieru, a dziecko otrzymuje sylwetę motyla. Podczas muzyki z płyty CD dziecko porusza się pomiędzy kwiatami. Podczas przerwy w muzyce na hasło - „motylki na kwiatki” dzieci kucają przy kwiatkach, trzymają sylwety nad kwiatkami i  mówią: „fii, fii, fru, fru”. Po ponownym usłyszeniu muzyki poruszają się po dywanie.
 • „Listki tańczą na wiosennym wietrzyku” – ćwiczenia oddechowe.

  Rodzic rozwiesza dziecku nad głową na sznurku bibułowe listki. Zadaniem dziecka jest wprawienie ich w ruch dmuchając na nie.
 • Zapoznanie z cyklem rozwojowym motyla.

 

 • Kolorowanie i ozdabienie sylwety motylka.

 

 

Zajęcie 2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 18

 • Potrzebujemy krążki gimnastyczne (koła wycięte z kolorowego papieru) i obręcz, bębenek
 • Dziecko maszeruje po obwodzie koła, rytmicznie licząc do czterech. Na jeden- klaszcze w dłonie.
 • Zabawa orientacyjno- porządkowa- Motylki. Rozkładamy kilka krążków- kół na podłodze. Dziecko jest motylkiem i fruwa miedzy krążkami- kwiatkami. Na sygnał rodzica- klaśnięcie, siada na dowolnym kwiatku.
 • Ćwiczenie dużych grup mięśniowych- Pracowite mrówki. Rodzic z dzieckiem tworzą parę. Stają do siebie tyłem, w małym rozkroku, w odległości około jednego kroku. Na sygnał rodzica zamieniają się krążkami- okruszkami. Podają je sobie zamiennie między nogami, z jednej i drugiej strony.
 • Ćwiczenie wyprostne- Bociany. Dziecko  układa krążek na głowie, prostuje plecy, układa ręce na biodrach i powoli porusza się po dywanie, wysoko unosząc kolana- bocian chodzi po łące.
 • Zabawa ćwicząca orientację i refleks- Żabki. Dziecko kuca obok wybranego krążka. Rodzic odtwarza nagranie skocznej melodii:

https://www.youtube.com/watch?v=PJKhqNlqY3Y

dziecko przy jej dźwiękach wstaje i swobodnie biega po dywanie. Na przerwę w muzyce i hasło- Bocian, jak najszybciej kuca przy innym krążku niż poprzednio.

 • Ćwiczenia mięśni nóg i brzucha- Dżdżownica.  Dziecko leży na brzuchu. Dłonie, jedna ułożona na drugiej, umieszcza na krążku. Brodę umieszcza na krążku. Na sygnał rodzica chwyta krążek rękami z obu stron, unosi go w górę, tak jakby wyglądało przez otwór- dżdżownica szykuje się do wyjścia z ziemi. Po chwili wraca do pozycji wyjściowej- bo przez otwór widać ptaka, powtarzamy ćwiczenie.
 • Zabawa bieżna- Pszczoły do ula. Dziecko jest pszczołą i siedzi z wyprostowanymi plecami na dowolnym krążku- kwiatku. Rodzic wymienia dowolny kolor krążka, jeżeli dziecko na nim siedzi, to wstaje i leci do ula. Jeżeli to nie ten kolor, to musi czekać na swoją kolej.
 • Ćwiczenie uspakajające. Dziecko siedzi skrzyżnie. Krążek kładzie na głowę. Zamyka oczy. Rodzic włącza nagranie spokojnej melodii:

https://www.youtube.com/watch?v=E5PsRoi8oKI

             Dziecko zamyka oczy i rytmicznie oddycha, wsłuchując się w dźwięki melodii.

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji Zabawa relaksacyjna- Wiosenny masaż. Dziecko wykonuje odpowiednie ruchy na plecach rodzica lub rodzeństwa:

Po łące skacze żaba,             ( dziecko uderza piąstką prawej ręki                                                          

A za nią skaczą dwie.            ( a potem – dwoma piąstkami)

Cóż za cudowna łąka!

Zachwycać można się!

Po łące chodzi bocian            ( dwoma palcami naśladuje chód bociana)

I patrzy tu i tam.                     (  przesuwa ręką w jedną i w drugą stronę)

Tuż obok płynie rzeczka,       ( całą dłonią kreśli kształt wijącej się rzeczki)

A nad nią lata ptak.                ( kreśli kształt lecącego ptaka- leżącej cyfry 3)

Maleńka szczypaweczka       ( delikatnie, obiema dłońmi szczypie plecy)

Wdrapuje się na mak.

Ślimak powoli sunie,               ( powoli przesuwa całymi dłońmi po plecach)

Marzy, by być jak rak.            ( szczypie plecy, łapiąc większe fragmenty skóry)

 

WITAJCIE KOCHANI! ZOSTAJEMY JESZCZE NA NASZEJ, WIOSENNEJ  I KOLOROWEJ ŁĄCE.

POZDRAWIAM WAS GORĄCO. PANI AGNIESZKA

 

 

 

INFORMACJA OD PANI LOGOPEDY:

 

LINK DO ĆWICZEŃ:

https://wordwall.net/play/1595/526/136

 

 

 

 

MAJ- TYDZIEŃ III

TEMAT TYGODNIA- ŁĄKA W MAJU

 

PIĄTEK 15.05.20.

Zajęcie 1.  Życie na łące- oglądanie filmu edukacyjnego pt.: „Łąka”.

 • Wprowadzenie do tematu. Słuchanie utworu- Lot trzmiela. Opisywanie wrażeń. Dziecko kładzie się na dywanie, rodzic włącza nagranie utworu. Dziecko opisuje swoje wrażenia. Określa jego tempo, nastrój, wymienia nazwy owadów, które wydają dźwięki podobne do tych usłyszanych w utworze.

 

TRZMIEL

https://www.youtube.com/watch?v=ucrKUO9FVfY- Nikołaj Rimsky-Korsakow - Lot Trzmiela

 

 • Oglądanie filmu edukacyjnego – Łąka. Zachęcamy dziecko do zapamiętania nazw zwierząt, które występują w filmie oraz nazw kwiatów, które uda się dziecku rozpoznać.

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=jFIm5X7xS-U- Majowa łąka i jej mieszkańcy - owady

https://www.youtube.com/watch?v=0WvQjDu9JWI- Majowa łąka i jej mieszkańcy – zwierzęta

https://www.youtube.com/watch?v=Htm18w7grtE- wiosenne polne kwiaty

 

 • Rozmowa na temat filmów.

- Jakie zwierzęta odwiedziły łąkę?

- Jakie znane kwiaty tam rosły?

- Co robiły zwierzęta na łące?

- Dlaczego owady lubią kwiaty?

 • Słuchanie ciekawostek o owadach.                                                                                                                                      
 •   Owady lubią kwiaty, bo znajdują na nich pożywienie: pyłek i nektar. Jednocześnie przenoszą pyłek na inne kwiaty, co umożliwia ich zapylenie. To bardzo ważne dla kwiatów. Dopiero po zapyleniu bowiem mogą powstać owoce. To dlatego kwiaty przyciągają do siebie  owady na różne sposoby, np.: poprzez piękne kolory, aromatyczny zapach i pyszny, słodki pyłek.
 • Improwizacje taneczne z wykorzystaniem utworu- Lot trzmiela. Rodzic ponownie włącza utwór. Dziecko wykonuje dowolne, własne improwizacje taneczne do utworu, może wykorzystać w tańcu apaszkę lub wstążkę. Zapraszam również rodziców do tańca.
 • Zabawa ruchowa- Wiosenna łąka. Dziecko porusza się swobodnie po dywanie. Rodzic wymienia nazwy mieszkańców łąki, a dziecko reaguje odpowiednim ruchem (konik polny- dziecko skacze; pszczoła, motyl- naśladuje fruwanie; biedronka- chodzi na czworakach, żaba- skacze obunóż).
 • Uzupełnianie kart pracy- dzieci - mogą zrobić ćwiczenie grafomotoryczne, które zamieszczam poniżej- dokończyć rysować kwiatki i motylka po śladzie i pokolorować obrazek

Zdalna edukacja - Przedszkole nr 13 w Rzeszowie

 

 

Zajęcie 2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 18

 • Potrzebujemy krążki gimnastyczne (koła wycięte z kolorowego papieru) i obręcz, bębenek
 • Dziecko maszeruje po obwodzie koła, rytmicznie licząc do czterech. Na jeden- klaszcze w dłonie.
 • Zabawa orientacyjno- porządkowa- Motylki. Rozkładamy kilka krążków- kół na podłodze. Dziecko jest motylkiem i fruwa miedzy krążkami- kwiatkami. Na sygnał rodzica- klaśnięcie, siada na dowolnym kwiatku.
 • Ćwiczenie dużych grup mięśniowych- Pracowite mrówki. Rodzic z dzieckiem tworzą parę. Stają do siebie tyłem, w małym rozkroku, w odległości około jednego kroku. Na sygnał rodzica zamieniają się krążkami- okruszkami. Podają je sobie zamiennie między nogami, z jednej i drugiej strony.
 • Ćwiczenie wyprostne- Bociany. Dziecko  układa krążek na głowie, prostuje plecy, układa ręce na biodrach i powoli porusza się po dywanie, wysoko unosząc kolana- bocian chodzi po łące.
 • Zabawa ćwicząca orientację i refleks- Żabki. Dziecko kuca obok wybranego krążka. Rodzic odtwarza nagranie skocznej melodii:

https://www.youtube.com/watch?v=PJKhqNlqY3Y

dziecko przy jej dźwiękach wstaje i swobodnie biega po dywanie. Na przerwę w muzyce i hasło- Bocian, jak najszybciej kuca przy innym krążku niż poprzednio.

 • Ćwiczenia mięśni nóg i brzucha- Dżdżownica.  Dziecko leży na brzuchu. Dłonie, jedna ułożona na drugiej, umieszcza na krążku. Brodę umieszcza na krążku. Na sygnał rodzica chwyta krążek rękami z obu stron, unosi go w górę, tak jakby wyglądało przez otwór- dżdżownica szykuje się do wyjścia z ziemi. Po chwili wraca do pozycji wyjściowej- bo przez otwór widać ptaka, powtarzamy ćwiczenie.
 • Zabawa bieżna- Pszczoły do ula. Dziecko jest pszczołą i siedzi z wyprostowanymi plecami na dowolnym krążku- kwiatku. Rodzic wymienia dowolny kolor krążka, jeżeli dziecko na nim siedzi, to wstaje i leci do ula. Jeżeli to nie ten kolor, to musi czekać na swoją kolej.
 • Ćwiczenie uspakajające. Dziecko siedzi skrzyżnie. Krążek kładzie na głowę. Zamyka oczy. Rodzic włącza nagranie spokojnej melodii:

https://www.youtube.com/watch?v=E5PsRoi8oKI

             Dziecko zamyka oczy i rytmicznie oddycha, wsłuchując się w dźwięki melodii.

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji. Kolorowa łąka- wycinanie kół z kolorowego papieru, tworzenie kompozycji kwiatowych. Potrzebujemy kolorowy papier, szablony kół różnej wielkości. Dziecko z pomocą rodzica odrysowuje na kolorowych kartkach koła, wycina je, a następnie układa z kół na białej kartce dowolne kompozycje kwiatowe- tworzy kolorową łąkę, przykleja koła do kartki, ozdabia kredkami i mazakami wg własnego pomysłu.

WITAJCIE KOCHANI! KOŃCZYMY NASTĘPNY TYDZIEŃ ZDALNEJ EDUKACJI. TRZYMAJCIE SIĘ CIEPŁO, PAMIETAJCIE O ZASADACH HIGIENY, DBAJCIE O SWOJE ZDRÓWKO. ŻYCZĘ WSZYSTKIM SŁONECZNEGO, CIEPŁEGO I ZDROWEGO WEEKENDU.

PANI AGNIESZKA

 

 

 

 

 

INFORMACJA OD KATECHETKI

 W maju modlimy się do Maryi Matki Jezusa, niech dzieci narysują, wykleją lub zrobią z tektury, pudełka kapliczki dla Maryi i ładnie ozdobią.
Mogą zrobić zdjęcia, aby się pochwalić.

 

JĘZYK ANGIELSKI

PETS 2

 1. Hello! 

 2. Dzisiejsze zajęcia poświęcone są zwierzętom hodowanym w domu. Są to już drugie zajęcia o  „pets” – naszych domowych ulubieńcach. 

„I have a pet”. – Mam zwierzątko domowe.

 1. Na poprzednich zajęciach o zwierzętach domowych (pets) zapoznaliście się z piosenką Super Simple Songs „I have a pet”. Jest bardzo prosta, proponuję nauczyć się jej śpiewać. 

Oto link do piosenki: https://youtu.be/pWepfJ-8XU0

 1. Obejrzyjcie teraz kolejny filmik: podsumowanie zajęć i przypomnienie „on” i „under”, czyli „na” i „pod”. 

https://youtu.be/JiDczwxzWT8

 1. Bye – bye! See you soon!

 

 

CZWARTEK 14.05.20.

Zajęcie 1.  Słuchanie wiersza M. Strzałkowskiej pt.: „Łąka”. Poszerzanie wiedzy o sposobach chronienia naszej planety.

 • Rozwiązywanie zagadek na temat roślin i zwierząt występujących na łące.

https://www.youtube.com/watch?v=anYx7nJCI4s- Na majowej łące - zagadki

 

 • Słuchanie wiersza pt.: „Łąka” M. Strzałkowskiej. Oglądanie filmiku do wiersza.

https://www.youtube.com/watch?v=FPdi-iU_HSw- Wiersz pt. "Łąka" Małgorzata Strzałkowska

 

 

 

 

 • Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza:

- Jak najpierw wyglądała łąka?

- Jakie zwierzęta na niej występowały?

- Co dzieci znalazły w dołku?

- Co było w tobołkach?

- Co się stanie, gdy będziemy zanieczyszczać naszą planetę?

- Co należy zrobić ze śmieciami?

 • Zabawa ruchowa z elementem rzutu i celowania- Wiosenne zabawy na łące. Potrzebujemy piłkę. Dziecko z rodzicem dobierają się w parę. Dziecko trzymające piłkę rzuca ją do rodzica, klaszcze w dłonie i łapie piłkę, którą odrzuca mu rodzic.

 

Zajęcie 2. Papierowy ślimak- zajęcia plastyczne.

 • Poznanie wyglądu ślimaka na podstawie ilustracj.Dziecko opisuje wygląd ślimaka, rodzic zwraca uwagę na wygląd muszli oraz wyraźnie zaznaczone czułki.

 

 

Posłuchajcie kilku ciekawostek na temat ślimaka winniczka:

Ślimak winniczek to największy ślimak występujący w Polsce. Zamieszkuje tereny o dużej wilgotności – lasy, parki, ogrody. Żywi się świeżymi liśćmi. Zimuje w ściółce, ukryty pod roślinnością. Ze ślimaków winniczków robi się różne potrawy. Popularne są zwłaszcza w kuchni francuskiej.

 • Układanie sylwetki ślimaka z kolorowych sznurków. Potrzebujemy kawałki kolorowych sznurków- wełnę lub sznurówki. Dziecko układa z nich skręconą muszlę ślimaka, powtarzając rymowankę: Ślimak, ślimak pokarz rogi dam ci sera na pierogi.
 • Wykonanie papierowych ślimaczków.  Zapraszam do wykonania papierowych ślimaczków wg filmu instruktarzowego, który zamieszczam poniżej. Mam nadzieję, że się Wam spodobają i ozdobią Wasze pokoje. Miłej pracy !!!

https://www.youtube.com/watch?v=Y5jzKgkmlsY- DIY papierowe zabawki

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji.  Rysowane zagadki- rodzic rysuje na kartce papieru kontury poznanych zwierząt i roślin występujących na łące. Dziecko stara się odgadnąć ich nazwy. Próby rysowania mogą podjąć również chętne dzieci, a rodzic będzie odgadywać. Zabawa pobudzająco- hamująca- Mrówki. Potrzebujemy skakankę lub kawałek sznurka. Dziecko układa ze skakanki drogę do mrowiska w dowolny sposób. Dziecko maszeruje małymi kroczkami po skakance. Na sygnał rodzica- klaśnięcie, dziecko przykuca i przez chwilę odpoczywa.

Zapraszam was do wysłuchania piosenki o stokrotce oraz zobaczenia bajeczki o owadach.

https://www.youtube.com/watch?v=t3dr0Se_sWU- Gdzie strumyk płynie z wolna - piosenka dla dzieci

https://www.youtube.com/watch?v=9hxbgKUoxNQ- Owady - bajki dla niemowląt

 

KOCHANI !!! ŚCISKAM WSZYSTKICH MOCNO. ŻYCZĘ DUŻO UŚMIECHU I SAMYCH RADOSNYCH CHWIL, MIMO TEGO TRUDNEGO DLA WSZYSTKICH CZASU. BĄDŹCIE ZDROWI. JESZCZE TROCHĘ I SIĘ ZOBACZYMY W NASZYM PRZEDSZKOLU.

CAŁUSKI PANI AGNIESZKA

 

ŚRODA  13.05.20.

Zajęcie 1. Życie na łące - zajęcia matematyczne z elementami ćwiczeń ortofonicznych.

 • Wprowadzenie. Słuchanie odgłosów dochodzących z łąki. Rodzic pyta dziecko, gdzie można usłyszeć podobne odgłosy. Rodzic zadaje dziecku zagadkę:

·https://www.youtube.com/watch?v=IoC7WCfx6Z0- Odgłosy łąki

·https://www.youtube.com/watch?v=jNN_5qJZtJw- Polska łąka film odgłosy

Rodzic zadaje dziecku zagadkę:

Zielony dywan,
na nim kwiatów tyle.
Piją z nich nektar
pszczoły, osy i motyle. (łąka)

Rodzic zachęca do zabawy w wiosenny koncert na łące. Rodzic ponownie włącza nagranie odgłosów dochodzących z łąki, a dziecko dołącza się i wydaje podobne odgłosy, do tych, które słyszy.

 

 • Utrwalenie liczenia w zakresie 5. Naśladowanie odgłosów owadów. Potrzebujemy kartoniki z narysowanymi na nich kwiatkami (od 1 do 5). Dziecko będzie losowało kartoniki, przeliczało liczbę kwiatków, pokazywało ich liczbę na palcach. Następnie będzie naśladowało odgłosy owadów ( pszczoła- bzz; konik polny- cyk; żaba- rech) podawanych przez rodzica, tyle razy, ile kwiatków było na kartoniku.
 • Grupowanie sylwet kwiatów wg koloru lub kształtu. Potrzebujemy kwiaty wycięte z kolorowego papieru: po 5 czerwonych maków, niebieskich chabrów, białych stokrotek, fioletowej koniczyny, żółtych kaczeńców, kawałek zielonej bibuły lub zielonego materiału (może być zielona kartka papieru). Rodzic rozmieszcza kwiaty na zielonej łące- bibule w sposób dowolny. Zastanawia się, czy łąka nie wyglądałaby ładniej, gdyby kwiaty rosły na niej w bardziej uporządkowany sposób. Pyta dziecko, jak można to zrobić. ( Jeśli dziecko nie wie, rodzic podpowiada, jakie kryterium zastosować). Dziecko układa sylwety kwiatów wg kolorów, a potem kształtów. Przelicza kwiaty, porównuje ich ilość. Dziecko przygląda się łące, zastanawia się, kiedy łąka jest ładniejsza: wtedy, gdy kwiaty rosną w dowolny sposób, czy wtedy, gdy rosną uporządkowane. Uzasadniają swoją opinię.
 • Układanie sylwety biedronki z kół. Rysowanie na sylwecie odpowiedniej liczby kropek. Potrzebujemy dwa czerwone koła- skrzydła, jedno małe czarne koło- głowa, jedno większe czarne koło, na które będą naklejone skrzydła, czarny mazak lub kredka, klej. Dziecko czerwone koła składa na połowę, układa na większym czarnym kole tak ,aby utworzyć skrzydełka biedronki. Małe czarne koło nakleja od spodu do większego czarnego- tworzy głowę. Rodzic pyta, czego brakuje biedronce- kropek. Rodzic klaszcze 2 razy, dziecko liczy i rysuje tyle kropek na skrzydłach- po dwie. Rodzic klaszcze 3 razy, dziecko postępuje analogicznie. Przelicza wszystkie kropki na skrzydełkach.
 • Zabawa ruchowa- Zebranie biedronek wielokropek. Dziecko biega po dywanie, na sygnał rodzica: Zebranie biedronek dwukropek, dziecko zatrzymuje się i pokazuje odpowiednią liczbę palców. Kiedy zbierają się biedronki pięciokropki, dziecko pokazuje 5 paluszków.
 • Uzupełnianie kart pracy, tylko 4l. cz.2 str. 50 i 51, dziecko- rysuje ślimaka po śladzie i koloruje go, nazywa zwierzęta i naśladuje ich ruchy, łączy w pary zwierzęta z kwiatami, porównuje ich liczbę
 • Dla chętnych dzieci polecam dodatkowe zabawy z owadami na łące:

Ile kropek powinno być na drugim skrzydełku?

 

 

Uporzadkuj biedronki wg rosnącej liczby kropek, a potem malejącej.

Połącz cyfry z odpowiednią liczbą kropek- jeśli potafisz

 

 

 

Zajęcie 2. Zestaw ćwiczeń ruchowych nr 18

 • Potrzebujemy krążki gimnastyczne (koła wycięte z kolorowego papieru) i obręcz, bębenek
 • Dziecko maszeruje po obwodzie koła, rytmicznie licząc do czterech. Na jeden- klaszcze w dłonie.
 • Zabawa orientacyjno- porządkowa- Motylki. Rozkładamy kilka krążków- kół na podłodze. Dziecko jest motylkiem i fruwa miedzy krążkami- kwiatkami. Na sygnał rodzica- klaśnięcie, siada na dowolnym kwiatku.
 • Ćwiczenie dużych grup mięśniowych- Pracowite mrówki. Rodzic z dzieckiem tworzą parę. Stają do siebie tyłem, w małym rozkroku, w odległości około jednego kroku. Na sygnał rodzica zamieniają się krążkami- okruszkami. Podają je sobie zamiennie między nogami, z jednej i drugiej strony.
 • Ćwiczenie wyprostne- Bociany. Dziecko  układa krążek na głowie, prostuje plecy, układa ręce na biodrach i powoli porusza się po dywanie, wysoko unosząc kolana- bocian chodzi po łące.
 • Zabawa ćwicząca orientację i refleks- Żabki. Dziecko kuca obok wybranego krążka. Rodzic odtwarza nagranie skocznej melodii:            https://www.youtube.com/watch?v=PJKhqNlqY3Y

dziecko przy jej dźwiękach wstaje i swobodnie biega po dywanie. Na przerwę w muzyce i hasło- Bocian, jak najszybciej kuca przy innym krążku niż poprzednio.

 • Ćwiczenia mięśni nóg i brzucha- Dżdżownica.  Dziecko leży na brzuchu. Dłonie, jedna ułożona na drugiej, umieszcza na krążku. Brodę umieszcza na krążku. Na sygnał rodzica chwyta krążek rękami z obu stron, unosi go w górę, tak jakby wyglądało przez otwór- dżdżownica szykuje się do wyjścia z ziemi. Po chwili wraca do pozycji wyjściowej- bo przez otwór widać ptaka, powtarzamy ćwiczenie.
 • Zabawa bieżna- Pszczoły do ula. Dziecko jest pszczołą i siedzi z wyprostowanymi plecami na dowolnym krążku- kwiatku. Rodzic wymienia dowolny kolor krążka, jeżeli dziecko na nim siedzi, to wstaje i leci do ula. Jeżeli to nie ten kolor, to musi czekać na swoją kolej.
 • Ćwiczenie uspakajające. Dziecko siedzi skrzyżnie. Krążek kładzie na głowę. Zamyka oczy. Rodzic włącza nagranie spokojnej melodii: https://www.youtube.com/watch?v=E5PsRoi8oKI

             Dziecko zamyka oczy i rytmicznie oddycha, wsłuchując się w dźwięki melodii.

 

 

Zajęcie 3.

Czytanie dziecku dowolnej bajki. Zadawanie dziecku pytań do wysłuchanego tekstu, opowiadanie ilustracji. Ćwiczenia oddechowe- Kropki biedronki. Potrzebujemy sylwetę biedronki, czarne kropki z papieru i słomkę. Dziecko za pomocą słomki przenosi kropki na sylwetę biedronki. Zapraszam Was do wysłuchania piosenek o biedroneczkach, tych bardzo porzytecznych owadach. Zobaczcie  filmiki do tych piosenek.

https://www.youtube.com/watch?v=Ab7W2wDZkt8- Biedroneczka - Piosenki dla dzieci

https://www.youtube.com/watch?v=wKqliPZBV6g- Biedroneczki są w kropeczki - Piosenki dla dzieci

https://www.youtube.com/watch?v=lqZPR7ElHL8- Biedroneczki - kropeczki - WESOŁA SCENA

 

HEJ ŻÓŁWICZKI !!! JAK SIĘ MACIE, MAM NADZIEJĘ, ŻE BARDZO DOBRZE. PRZYGOTOWAŁAM DLA WAS KOLEJNĄ PROPOZYCJĘ ZABAW I ĆWICZEŃ DO WYKONANIA W DOMU. MIŁEJ PRACY WAM ŻYCZĘ. PANI AGNIESZKA. CAŁUSKI !!!

 

 

 

WTOREK  12.05.20.

Zajęcie 1. Zajęcia umuzykalniające przy piosence: ,,Wiosenna poleczka”.

 • Zabawa ruchowa z elementem równowagi- Kwiaty na łące.  Dziecko jest kwiatem, który rośnie na łące. Staje w rozsypce z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia. Rodzic pokazuje żółte koło- może być klocek- symbolizujący słońce. Kwiaty rozkwitają- dziecko staje na jednej nodze, unosi powoli wyprostowane ręce, najpierw do boku, a następnie do góry. Kiedy rodzic opuszcza żółte koło- słońce zachodzi. Dziecko opuszcza wolno ręce, ponownie staje obunóż. Następnie zmiana nóg.

 

 • Słuchanie piosenki – Wiosenna poleczka, oglądanie filmiku do piosenki.

https://www.youtube.com/watch?v=VL-IW-Xy0Jo-- Wiosenna poleczka

 

 1. Kiedy świeci słoneczko tu na łące, nad rzeczką,

Świerszcze stroją skrzypeczki do wiosennej poleczki.

Dylu, dylu już grają, grube bąki śpiewają

Myszki tańczą poleczkę, sapią przy tym troszeczkę.

Ref: A trzy małe biedronki nie chcą tańczyć tej polki

I czekają na walca, aby tańczyć na palcach.

 • Rozmowa na temat wysłuchanej piosenki:

- O czym jest nasza piosenka?

- Jakie zwierzęta mieszkają na łące?

- Na czym grają świerszcze?

- Jaki taniec chciały tańczyć biedronki?

 • Nauka piosenki fragmentami, metodą ze słuchu.
 • Ćwiczenia artykulacyjne- Kto mieszka na łące? Dziecko maszeruje swobodnie do dywanie rytm bębenka. Na sygnał rodzica dziecko zatrzymuje się i słucha nazwę jakiego zwierzęcia wymieni rodzic, następnie naśladuje dźwięki wydawane przez to zwierzę np.: bocian- kle, kle; żaba- kum, kum; pszczoła- bzzy, bzzy; świerszcz- cyt, cyt.
 • Zabawa przy piosence- swobodny taniec z rodzicem przy melodii piosenki, próba wspólnego śpiewu.
 • Zabawa wyrabiająca reakcję na zmianę metrum- Taniec.  Dziecko tańczy w parze z rodzicem, w rytmie zwrotki piosenki obracają się w małym kole. Kiedy usłyszą refren zatrzymują się i miarowo klaszczą w dłonie.

 

Zajęcie 2. Kwiaty na łące- zajęcia plastyczne.

 • Wprowadzenie do tematu. Oglądanie reprodukcji malarskich i swobodne wypowiedzi na ich temat.