Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Miejskie Przedszkole nr 56
Strona głowna  /  Aktualności  /  OTWARCIE PRZEDSZKOLI OD 1 CZERWCA
OTWARCIE PRZEDSZKOLI OD 1 CZERWCA
data dodania: 2020-05-29 10:27:22

W Katowicach ruszają przedszkola i żłobki. Od 1 czerwca miasto uruchamia przedszkola, żłobki, zerówki oraz klasy od I-III w szkołach podstawowych.

“Decyzja o otwarciu placówek edukacyjnych jest bardzo trudna. Wypełniliśmy wszelkie wytyczne sanitarne GIS w zakresie m.in. konieczności stosowania środków ochrony osobistej, takich jak maseczki, przyłbice, fartuchy, rękawiczki, płyny dezynfekujące czy też odkażania placówek i zasad bezpiecznego spożywania posiłków. Wdrożyliśmy także własne procedury, by zminimalizować ryzyko zarażenia koronawirusem. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że podjęcia tych wszystkich restrykcyjnych działań minimalizuje ryzyko zachorowania, ale nie jest wstanie go w 100% wykluczyć” – podkreśla prezydent Marcin Krupa. – “Jednocześnie wytyczne GIS sprawiają, że do placówek edukacyjnych w czerwcu będziemy mogli przyjąć mniej dzieci, co oznacza, że nie dla wszystkich chętnych może wystarczyć miejsc. Przykładowo w żłobkach będziemy mogli przyjąć o 56% mniej dzieci w stosunku do łącznej liczby miejsc. Dlatego zarówno ze względów epidemicznych, jak i biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę miejsc, apeluję do rodziców, którzy mają możliwość pozostawienia dzieci w domach, by nie posyłali ich do żłobków, przedszkoli i szkół. Te miejsca są najbardziej potrzebne dla rodzin, w których oboje rodzice pracują i nie mają możliwości zapewnienia opieki dla dzieci – w szczególności dotyczy to pracowników służby zdrowia oraz służb mundurowych” – dodaje prezydent.

Od 1 czerwca rodzice zadeklarowali obecność 390 dzieci w żłobkach miejskich, a od połowy czerwca – już 682 dzieci. To oznacza, że wypełniając wymogi GIS, nie dla wszystkich wystarczy miejsca. Podobny problem może wystąpić w katowickich przedszkolach oraz w klasach I – III szkół podstawowych, gdzie zgodnie z aktualnymi wytycznymi w jednej grupie przedszkolnej może przebywać maksymalnie 12 wychowanków, a wyjątkowych sytuacjach – 14.

 

“Sytuacja jest dynamiczna. Jak pokazują doświadczenia innych miast liczba dzieci faktycznie przyprowadzonych do przedszkoli i szkół jest mniejsza niż deklarowana. Aby usprawnić przepływ informacji pomiędzy Miastem, a naszymi jednostkami – podzieliliśmy je na 27 grup wsparcia. Każda ma swojego koordynatora, co umożliwia bardzo szybkie przekazywanie informacji. Każdy dyrektor placówki jest zobowiązany do natychmiastowego informowania, bez względu na porę dnia, o ewentualnym  zagrożeniu realizacji zajęć opiekuńczo – wychowawczych. Katowiccy dyrektorzy,  poprzez Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Katowice, dzielą się także dobrymi praktykami, doświadczeniem i nowatorskimi rozwiązaniami” – podkreśla Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic odpowiedzialny za edukację.

 

Do kwestii związanych z otwieraniem placówek edukacyjnych odniósł się także 28 maja Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach. W piśmie skierowanym do Urzędu Miasta Katowice czytamy „zaleca się wdrażanie opracowanych przez placówki wszelkich procedur, instrukcji, regulaminów itp. zgodnie z opublikowanymi, wspólnymi wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji Narodowej adekwatnie do typu placówki. W przypadku uruchomienia placówek zalecam, żeby dyrektor placówki przed jego uruchomieniem przygotował procedury postępowania na wypadek stwierdzenia podejrzenia zakażenia i skutecznie poinformował pracowników, jak należy je stosować, nie zapominając o tym, że wszystkie wprowadzane wymagania, konieczne dla zachowania zdrowia, muszą być przedstawione i wyjaśnione odbiorcom zgodnie z opublikowanymi wytycznymi  Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji Narodowej. Szczególny nacisk należy położyć na profilaktykę zdrowotną dotyczącą samych pracowników placówek, bowiem od ich postępowania i przestrzegania procedur w znacznej mierze zależy zdrowie przebywających w placówkach podopiecznych".

 Komentarze
Dodaj komentarz
Imię i Nazwisko
Adres e-mail
Komentarz
Wpisz wynik: 2+3